Anatomia wieloryba, czyli jak najwięksi gracze poruszają rynkami kryptowalut

Zobacz, jak identyfikować i interpretować określone zachowania wielorybów na rynkach kryptowalut.

Inwestowanie w kryptowaluty to stosunkowo nowy trend, który wymaga analizy pod wieloma różnymi kątami. Możemy wykorzystywać w tym celu wskaźniki techniczne, takie jak poziomy wsparcia i oporu, flagi, wstęgi Bollingera, RSI itp. Kiedy doświadczeni inwestorzy instytucjonalni kupują lub sprzedają, w większości ma to jednak miejsce z dużym wyprzedzeniem. Powoduje to, że niewielu detalistów jest w stanie zrealizować z powodzeniem swoją strategię w tym samym czasie, co smart money.

Tak zwane wieloryby dysponują arsenałem odpowiednich narzędzi wzbogaconych nieraz insiderską porcją wiedzy. Nie oznacza to bynajmniej, że przeciętny trader skazany jest na pożarcie. Zawsze można i trzeba się ratować. Jednym ze sposobów na przetrwanie na rynku jest naśladowanie – choć w części – tego, jak zachowują się najwięksi gracze i włączanie (w miarę możliwości) elementów ich zachowań do własnej strategii traderskiej. Więcej na ten temat dowiesz się czytając poniższy artykuł:

Tak czy inaczej, w zestawie podstawowych czynności, które możesz wykonać w celu osiągnięcia sukcesu na tym rynku znajduje się dogłębne poznanie fundamentów danego waloru, jak również przeanalizowanie tego, co dzieje się w jego przestrzeni on-chain.

Jednym z ważniejszych czynników inwestowania w kryptowaluty jest zrozumienie tego, w jaki sposób zachowują się wieloryby i na jakiej podstawie podejmują decyzje odnośnie takich a nie innych działań na rynku.

To wiedza o ograniczonym dostępie, aczkolwiek po lekturze tego artykułu powinieneś wiedzieć już na ten temat o wiele więcej; przede wszystkim rozumieć dynamikę transakcji napędzaną ruchami wielorybów, aby zmaksymalizować wartość zwrotów i uniknąć zastania wyrzuconym z rynku.

Kim jest kryptowalutowy „wieloryb”?

Mianem rynkowego wieloryba określamy zwyczajowo jednostki lub instytucje, które posiadają duże ilości cyfrowych monet określonej kryptowaluty (w przypadku bitcoina więcej niż 100, częściej 1000 BTC). Jako, że podmioty te posiadają tak dużo cyfrowych monet, stają się wystarczająco potężne, aby móc manipulować ceną konkretnej kryptowaluty. Ruch wielorybów to prosty sygnał, który może mieć kolosalny wpływ na cenę cyfrowego aktywa w zależności od wielkości, wielkości, źródła i celu transakcji.

Wieloryby BTC są jak inni posiadacze większości aktywów: ich ruchy mają ogromny wpływ na rynek bitcoina albo poprzez zwiększoną zmienność, zmniejszoną płynność, albo kombinację obu powyższych czynników.

Ci duzi gracze potrafią umieścić w giełdowych order bookach ogromne zlecenia sprzedaży celujące niżej niż inne pozycje sprzedaży na rynku, powodując zwiększoną zmienność, po której ceny spadają, doprowadzając do pożarcia świeżej krwi. Stabilność powraca, gdy wieloryby wycofują swoje duże zlecenia sprzedaży z rynku lub gdy ich ruchy przyczyniają się do zwiększenia paniki na tyle, aby rynek dotarł tam, gdzie sobie założyły, by dokupić więcej monet. Ta taktyka jest często nazywana „ścianą sprzedaży” (ang. sell wall).

Podchodząc do sprawy bardziej „technicznie”, sell wall to sytuacja, w której duże zlecenie z limitem zostało wystawione na sprzedaż w momencie, gdy kryptowaluta osiągęła określoną wartość. Zjawisko może być wykorzystywane do tworzenia określonego wrażenia na rynku, które ma zapobiegać wzrostowi ceny aktywa powyżej określonego poziomu. Może to uniemożliwić wzrost ceny, ponieważ w momencie realizacji zlecenia podaż będzie prawdopodobnie przewyższać popyt.

I na odwrót. Ściana kupna (ang. buy wall) to również taktyka stosowana przez wieloryby, polegająca na kupowaniu ogromnej liczby monet po wyższych cenach, aby sztucznie zawyżyć cenę kryptowaluty. Zmusza to uczestników rynku do podniesienia wyceny złożonych ofert tak, aby zlecenia sprzedaży wypełniały ich zlecenia kupna. Przy prawidłowym rozegraniu takiego scenariusza przez wieloryby, mniejsi inwestorzy detaliczni zostają złapani w pułapkę FOMO (strach przed przegapieniem okazji inwestycyjnej).

Wypada zaznaczyć, że tego rodzaju manipulacje są uznawane na regulowanych giełdach za nielegalne, aczkolwiek ze względu na względną nowość i niedojrzałość branży kryptowalut, są one nadal stosowane, a rynek doświadczał ich skutków już wiele razy.

Jak widzisz, poznanie i zrozumienie natury ruchów największych graczy na rynku może pozwolić Ci utrzymać się na powierzchni i umożliwić wychwycenie stosownych sygnałów na tyle wcześnie, aby nie dać się zmanipulować lub móc przewidzieć ruchy rynkowe odpowiednio wcześnie.

Jak pływają wieloryby?

Jak pisze Nitin Kumar, jednym z kluczy do sukcesu na rynku kryptowalut jest zrozumienie ruchów, sygnałów i zachowań wielorybów. Warto też posiąść podstawową znajomość zasad analizy on-chain. Większość łańcuchów bloków kryptowalut jest publiczna. Korzystając z eksploratorów bloków jesteś w stanie prześledzić transakcje, które są na nich procesowane. Transparentność blockchainów dostarcza znacznie więcej informacji niż tylko tych odnośnie potwierdzeń transakcji czy ich integralności. Przykładowo, możesz przeanalizować ranking najbardziej aktywnych portfeli, zyskując wgląd w ich slada, dystrybucję, wolumen transakcji i wymiar koncentracji zasobów.

Co do zasady, jeśli podaż danego aktywa skoncentrowana jest w zaledwie kilku portfelach, istnieje większe ryzyko załamania ceny tej monety w chwili, gdy jej posiadacze podejmą decyzję o realizacji zysków. W eksploratorach blockchain znajdziesz także informacje odnośnie tego, co ludzie robią ze swoimi monetami, np. trzymają, przemieszczają w ramach giełdy, wycofują z giełdy itp.

Większość blockchainów oznacza również portfele należące do scentralizowanych i zdecentralizowanych giełd, ułatwiając dostęp do analizy i syntezy tych informacji. Wymiar podaży na giełdzie może implikować zamiary sprzedaży, podaż OTC sygnalizuje z reguły zamiar trzymania monet.

„Ręczna” analiza portfeli wielorybów to wysoce czasochłonny proces. Życie można sobie jednak ułatwić, korzystając z takich narzędzi jak Glassnode lub Cryptoquant. Narzędzia te pozwalają uzyskać ekspozycję na dane niedostępne „gołym okiem”, na podstawie których wysnuć można arcyciekawe wnioski. Jednym z takich wskaźników są „fale HODL”, które umożliwiają odczytanie sygnału zamiaru kupna/ sprzedaży przez wieloryby.

Podczas inwestowania w aktywa cyfrowe, znaczenie może mieć umiejętność odpowiedniego interpretowania ruchów, które wykonują wieloryby. Oto kilka z najbardziej powszechnych wraz z krótkim opisem na temat tego, co one implikują:

wykres ruchów wielorybów bitcoin
źródło: link

Z portfela na giełdę

Kiedy zauważysz, że kryptowaluty wysyłane są ze zwykłych portfeli na giełdy interpretowane jest to najczęściej tak, że właściciel ma zamiar je sprzedać. Jakkolwiek nie ma to znaczenia w przypadku mniejszych transakcji, tak przesuwanie z portfela na giełdę coinów o wartości przekraczającej setki milionów dolarów wytwarza z pewnością jakiś wymiar presji na rynek i miewa wpływ na cenę. Z drugiej strony, jeśli taka duża partia coinów wędruje z giełdy na adres indywidualnego, zewnętrznego portfela oznacza to najczęściej, że właściciel „zaparkował” je w celu przetrzymania przez jakiś (krótszy bądź dłuższy) czas.

Z giełdy na portfel

Jeśli wieloryby przemieszczają swoje zasoby z dala od giełd, implikuje to często pozytywne price action. Ponadto, jeśli setki milionów zostaną ulokowane w stablecoinach oznacza to, że wieloryby zamierzają kupować, a na rynku może rozpocząć się pompa. Jeśli wieloryby zabiorą stablecoiny z giełdy, może to sygnalizować zamiar sprzedaży lub tymczasowe powstrzymanie się od jakichkolwiek dalszych ruchów. Ruch stablecoinów poza giełdami może zwiastować również tymczasowe spowolnienie, a nawet bessę.

Z giełdy na giełdę

Kiedy wieloryby przerzucają swoje monety pomiędzy giełami, oznacza to zazwyczaj, że dokonują arbitrażu, tzn. wykorzystują niewielką różnicę w cenie między dwiema giełdami,, aby osiągnąć zysk. Ponieważ dysponują tak dużym kapitałem, nawet niewielka różnica w cenie zapewnia znaczny zwrot.

Jeśli interesuje Cię, jak zarabiać na różnicach cen kryptowalut, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł:

Z portfela do portfela

Ostatnim możliwym rodzajem ruchów cyfrowych monet jest przemieszczanie ich pomiędzy portfelami; te zaś bywają często błędnie interpretowane. Wielu dużych inwestorów nie korzysta z giełd i podejmuje decyzję o operowaniu swoimi środkami poza rynkiem (OTC). Jeśli transferowaliby swoje środki poprzez portfele giełdowe, ruchy te mogłyby wpływać na rynki i powodować znaczne wahania cen.

Kiedy dochodzi do przerzucania coinów wartych setki milionów dolarów pomiędzy portfelami, są to na ogół transakcje OTC i nigdy nie jest do końca jasne, czy implikują zamiar kupna czy też sprzedaży. Właśnie z tego powodu zakup bitcoinów przez Teslę nie wpłynął na rynki, dopóki nie został publicznie ogłoszony. Kiedy cena bitcoina spadała, żaden z zakupów Microstrategy Michaela Saylora nie wpłynął na jej wzrost biorąc pod uwagę, że były to akumulacje OTC. Krótko mówiąc, ruchy między portfelami mają zazwyczaj znikomy wpływ na cenę w chwili, gdy faktycznie do nich dochodzi.

Fałszywe alarmy

Podczas gdy cała dynamika transakcji w ruchach wielorybów ma wyraźne granice, kilka anomalii może powodować fałszywe alarmy lub dawać wprowadzające w błąd sygnały, które z reguły zostają przeoczone przez inwestorów i traderów:

Wielkość transakcji

Różne narzędzia różnie klasyfikują transakcje, które rynek uznaje za „wielorybie”. Whale Alert na przykład, zdaje się przechwytywać wszystkie transakcje na 13 blockchainach o wartości przewyższającej 1 milion dolarów. Problem polega na tym, że nie każdy z odnotowywanych ruchów ma jakikolwiek wpływ na rynek, jako że nie uwzględnia zjawiska głębokości rynku.

Głębokość rynku

Głębokość rynku (ang. market depth) wskazuje na pieniądze, które wpływają na cenę określonej kryptowaluty na określonej giełdzie. Dane na ten temat dostępne są w serwisach takich jak chociażby Coinmarketcap, w sekcjach dotyczących rynków. Im więcej pieniędzy potrzeba, aby podbić cenę o 1-2%, tym większa jest głębokość rynku. Na przykład, jeśli BTC warte 10 mln USD zmieni swoje położenie z portfela na giełdę z głębokością rynku 20 lub 30 mln USD, będzie to miało znikomy wpływ na ewentualny spadek ceny, nawet jeśli wszystkie monety zostaną natychmiast upłynnione. Warto podkreślić, że altcoiny mają znacznie mniejszą głębokość rynku, a ruch tego rozmiaru mógłby gwałtownie obniżyć cenę danego altcoina, wykrwawiając księgi zamówień.

Ruchy altcoinowych wielorybów są tak małe (w kategoriach FIAT), że nie są brane pod uwagę przez narzędzia stosowane do śledzenia wielorybów, nawet jeśli mają wpływ na cenę. Głębokość rynku jest w równaniu śledzenia ruchu bardzo ważną zmienną, która nie zakłada od razu kapitulacji lub ruchów „to the moon”.

Wiek wieloryba

Ruch wielorybów BTC może mocno uderzyć w altcoina, nawet jeśli w tym konkretnym łańcuchu bloków nie występuje aktywność wielorybów. Najwięksi uczestnicy rynku BTC czy ETH wykonują każdego dnia kilka ruchów. Drugim czynnikiem, który nie jest intuicyjnie skorelowany z ruchem wielorybów, jest czynnik wieku portfeli. W momentach, gdy starsze, uśpione jak dotąd portfele dokonują transakcji po raz pierwszy od wielu miesięcy lub lat, implikuje się oczekiwania odnośnie potencjalnej sprzedaży. Mówiąc prościej, rynek czyta to tak, że cena jest tu i teraz na tyle wysoka, że nawet część najbardziej wytrwałych HODLerów może chcieć sprzedawać.

Tokenomika

Wpływ transakcji wielorybów zależy również od tokenomiki kryptowaluty i źródła transakcji portfela. Największy posiadacz altów sprzedający 10 milionów monet i mniejszy portfel robiący dokładnie to samo to dwie, zasadniczo różne kwestie. Kumar sugeruje, że inwestorzy nie powinni lokować środków w projektach, w których większość portfeli konsekwentnie sprzedaje nierówno dystrybuowaną monetę.

Warto poświęcić trochę czasu na zidentyfikowanie portfeli należących do znaczących posiadaczy lub zespołów pracujących nad konkretnymi projektami kryptowalutowymi. Kiedy zauważysz na giełdach ruchy z ich strony, może to być dobry czas na sprzedaż również dla inwestorów. Trudno stwierdzić, czy te monety trafiają na giełdę, czy do zimnego portfela; niektóre nawet maskują swoje zachowania sprzedażowe. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie ścieżki, którą poruszają się ich monety. Wiele osób błędnie odczytuje te ruchy i podejmuje działania, które mogą przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Smart Money

Inwestorzy instytucjonalni, czyli właśnie smart money, są kluczowymi wektorami w każdej kategorii inwestycyjnej. Nie inaczej jest w kryptowalutach. Inwestorzy instytucjonalni na bieżąco analizują i doskonale rozumieją zachowanie inwestorów detalicznych w stosunku do ważnych wydarzeń, wiadomości i ruchów wielorybów.

Dla przeciętnego inwestora detalicznego intensywne bicie stablecoinów odczytywane jest zwykle jako sygnał zwiastujący wzrost ceny bitcoina, aczkolwiek jest to wniosek daleki od prawdy. Stablecoiny są bite i spalane pod wpływem podaży i popytu. Jest to niezbędne, ponieważ jeśli jest za dużo lub za mało USDT w porównaniu z popytem, ​​przełamałby on kurs dolara w górę lub w dół. Stąd zwiększenie emisji stablecoina nie zawsze implikuje wzrost cen – sygnalizuje jedynie na wzrost popytu.

Masowe zlecenia BTC procesowane są poza rynkiem (OTC) bez konieczności bicia stablecoinów. Czynniki te są zwykle ignorowane przez przeciętnych inwestorów detalicznych, którzy zakładają, że emisja stablecoinów wskazuje na ruch cenowy w górę, co czyni ją celem wrażliwym na manipulacje ze strony dużych inwestorów, którzy mogą podnieść ceny o kilka procent po wybiciu nowych monet tworzącej iluzoryczną wartość wydarzenia. Detal może ulec FOMO, po czym zostać wyrzucony z rynku przez smart money. Takie same miraże tworzą nieraz ruchy wielorybów (zarówno na giełdach i poza nimi).

Smart money zna typową reakcję inwestorów detalicznych, dlatego reagowanie na każdy sygnał bez odpowiedniej analizy może doprowadzić do strat. Arbitraż między „smart” a „dumbmoney jest również podstawą dystrybucji Wyckoffa. Zanim kupisz na fali FOMO bądź zechcesz sprzedaż na fali FUD, warto zrozumieć zasady, którymi rządzi się ten model dystrybucji:

Wskaźniki on-chain

Jest to obszar o dużym znaczeniu dla śledzenia ruchów wielorybów. Płatne subskrypcje narzędzi takich firm jak Glassnode, Messari, Whale Map itp., pozwala lepiej syntetyzować informacje i ułatwić sobie życie. Bezpłatne narzędzia, takie jak Whale Alert, również dostarczają podobnych informacji, ale są mniej syntetyczne i oferują zdecydowanie mniej możliwości w zakresie przeszukiwania i indeksowania. Każde narzędzie jest tak dobre, jak osoba, która go używa. Problem w tym, że wielu inwestorów i traderów (a nawet spekulantów) nie uwzględnia w swoich analizach wskazań odnośnie dynamiki wielorybich transakcji.

Więcej informacji na temat najbardziej przydatnych wskaźników on-chain w kryptowalutach znajdziesz tutaj:

Słowem podsumowania

Powszechnie przyjęte definicje ruchu wielorybów, zakres możliwych do zastosowania narzędzi i możliwości interpretacji płynących z przesłanek opartych na nich analizie pokazuje, jak szeroki i rozgałęziony jest to temat.

Najbardziej precyzyjnym sposobem na zdefiniowanie ruchu wieloryba jest określenie transakcji wystarczająco dużej, aby była w stanie zakłócić ekonomiczną logikę kryptowaluty.

Potencjalne znaczenie poszczególnych ruchów wielorybów może ulegać też zniwelowaniu pod warunkiem, że wiemy, z którego portfela pochodzi transakcja. Przykładem może być sytuacja z 19 maja, kiedy Vitalik opróżnił swój portfel publiczny, po czym przeniósł swoje monety do zimnego portfela.

Nie rezygnuj z lektury załączonych w tym artykule linków – znajdziesz w nich jeszcze więcej cennych spostrzeżeń na temat tego, jak nie zostać wyrzuconym z rynku przez największych graczy.

***

Opracowano na podstawie How Crypto Whales Move Markets; źródło: link

źródło grafiki tytułowej: link

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.