Praktyczne wskazówki i narzędzia, aby inwestować i zarabiać jak wieloryby

Wielu odnoszących sukcesy inwestorów nie kryje się z tym, że śledzi poczynania smart money. Stanowi to niewątpliwie ważną część ich procesu identyfikacji możliwości i podejmowania decyzji inwestycyjnych. Z tego artykułu dowiesz się, jak efektywnie „szpiegować wieloryby”.

Jako inwestor nie jesteś w stanie przetworzyć w ciągu jednego dnia wszystkich informacji i sygnałów, których dostarcza rynek. Właśnie dlatego kluczowe znaczenie ma pozyskiwanie pomysłów inwestycyjnych od innych, odnoszących sukcesy inwestorów. Nie jest tajemnicą, że niektóre fundusze, takie jak Tiger Global, który jest aktywny w inwestycjach private equity/VC, centralnym punktem swojej strategii uczyniły powielanie ruchów rynkowych innych VC.

Co możesz zrobić? Możesz zidentyfikować 5–8 portfeli wielorybów, które mają profile dostosowane do Twojego stylu inwestowania, ustawić alerty, kiedy te portfele dokonują nowych inwestycji/sprzedaży i po prostu śledzić i kopiować ich zagrania. Założenie jest takie, że te portfele wielorybów mają możliwości researchu, których Ty, jako inwestor detaliczny, nie masz, a podążając za nimi, możesz czerpać korzyści z ich decyzji inwestycyjnych.

Warunki wstępne

Poniższa strategia sprawdza się w przypadku projektów notowanych na giełdach zdecentralizowanych, np. Uniswap (sieć Ethereum) lub Pancakeswap (sieć Binance Smart Chain), ponieważ na scentralizowanych giełdach nie będziesz w stanie określić poziomu zasobności danego konta. Oznacza to, że strategia ta sprawdza się w przypadku projektów o niskiej lub średniej kapitalizacji rynkowej. Możesz oczywiście chcieć zdywersyfikować swój portfel z udziałem coinów o zdecydowanie większej kapitalizacji rynkowej. Więcej informacji na temat dywersyfikacji znajdziesz na końcu tego poradnika.

1. Zidentyfikuj ostatnie, udane projekty

Inwestorzy, którzy odnieśli sukces inwestując tygodnie lub miesiące przed wzrostami projektu, mają szansę powtórzyć to w przyszłości. Aby namierzyć takich inwestorów, musisz najpierw znaleźć ostatnio zwycięskie krypto, w które ulokowali swoje środki.

Istnieje kilka sposobów na znalezienie ostatnich, udanych projektów. Wejdź na Coingecko lub Coinmarketcap i przefiltruj listę coinów wg kryterium wzrostu, które odnotowały one w ciągu ostatniego 1, 3, 6 miesięcy. Ważnym kryterium (jak już wspomnieliśmy wyżej) będzie wybieranie spośród projektów, które są zbudowane na bazie sieci Ethereum lub Binance Smart Chain (lub innych sieci Polygon, Polkadot itp.) i które nie są duże w kontekście kapitalizacji rynkowej (np. nie znajdują się w pierwszej setce). Po wybraniu kilku monet (2–5 monet) przejdź do następnego kroku.

Aby znaleźć potencjalnych kandydatów do zajęcia miejsca w Twoim portfelu, możesz również udać się do launchpadów (np. Polkastarter, Duckstarter, Unicrypt, Redkite itp.), aby zobaczyć, które projekty z grone uruchomionych np. w ciągu ostatnich 6 miesięcy radziły sobie najlepiej.

2. Wyszukaj portfele wielorybów, które odniosły sukces i zarobiły na zidentyfikowanych przez Ciebie coinach

Eksploruj sieci wybranych projektów. Na przykład, jeśli wybrany projekt działa w sieci Ethereum, przejdź do Etherscan, dla Binance Smart Chain przejdź do BSCscan, dla Polygon przejdź do Polygonscan itd. Następnie znajdź projekt, który namierzyłeś w poprzednim kroku. Bezpiecznym sposobem na znalezienie odpowiedniego projektu, ponieważ może być wiele scamów podszywających się pod oryginał, jest wejście na stronę projektu/telegram i znalezienie adresu kontraktu tokena i wyszukanie tego numeru w eksploratorze sieci projektu. Alternatywnie, niektóre projekty podadzą Ci link do eksploratora tokenów na swojej oficjalnej stronie internetowej lub jeśli projekt jest listowany na Coingecko, właściwy adres kontraktu znajdziesz właśnie tam. Upewnij się, że masz do czynienia z oryginalnym projektem.

Po znalezieniu projektu kliknij zakładkę „posiadacze” (holders). Sprawdź, które adresy posiadają wysoki procent tokenów (np. między 0,1% a 1%), w zależności od wielkości analizowanego projektu. Prześledź, w jaki sposób te portfele inwestują. Zasadniczo, gdy klikniesz na adres portfela, przefiltrujesz wybrany token pod tym adresem. Z tego poziomu będziesz mógł zobaczyć, kiedy ten portfel dokonał transakcji w interakcji z wybranym projektem. Jeśli dany portfel zainwestował w zidentyfikowany przez Ciebie projekt, zanim ten odniósł znaczący sukces, to dobry znak.

Analizując dalej, możesz sprawdzić inne zasoby danego portfela i postarać się określić, czy ten portfel konsekwentnie podejmował dobre decyzje inwestycyjne. Sprawdzenie różnych tokenów portfela może zająć trochę czasu. Musisz jednak sprawdzić, kiedy inwestował i w jakie projekty, a tym samym potwierdzić, że podjął dobre decyzje inwestycyjne.

3. Wybierz te portfele, z którymi czujesz się najbardziej komfortowo

Gdy znajdziesz kilka obiecujących portfeli, przejrzyj te, które pasują do Twojego stylu i strategii inwestycyjnej. Zazwyczaj, jeśli portfel wykonuje dziesiątki lub setki transakcji dziennie, a Ty chcesz robić tylko 1-2 dziennie, nie będziesz w stanie sam tego monitorować ani powielać. Sprawdź także strategię inwestycyjną, aby zobaczyć, czy Ci odpowiada. Na przykład, jeśli portfel inwestuje tylko w coiny o kapitalizacji rynkowej niższej niż 1 mln USD, a Ty czujesz się bezpiecznie w otoczeniu większych projektów, nie naśladuj ruchów tego portfela.

4. Monitoruj najlepszych i inwestuj razem z nimi

Po dostrojeniu listy portfeli wielorybów, które chcesz śledzić, możesz po prostu zapisać ich adresy i monitorować je codziennie pod kątem transakcji w eksploratorze. Jeśli masz wiele portfeli do śledzenia, może to być kłopotliwe. Znacznym ułatwieniem w tej kwestii będzie jest ustawienie alarmów za pomocą narzędzi do monitorowania sieci.

W monitorowaniu ruchów w ramach kilku portfeli dobrze sprawdza się CryptoCurrencyAlerting – aplikacja wysyła powiadomienia na Twój telefon lub mail. Wyjątkowo potężnym narzędziem jest Nansen, choć w przypadku z chęci skorzystania z jego możliwości musisz liczyć się z wydatkiem około kilkuset dolarów miesięcznie. Decyzja odnośnie tego, ile chcesz/ możesz zainwestować w monitorowanie i analitykę, zależy oczywiście od Ciebie. Jeżeli jednak nie stać Cię na zakup drogich narzędzi nie załamuj się. Na rynku dostępnych jest mnóstwo innych narzędzi analitycznych i monitorujących sieć.

5. Dywersyfikuj swoje portfolio inwestycyjne

Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych nie zapomnij przeprowadzić własnego researchu. Upewnij się, że czujesz się ze swoją inwestycją komfortowo w odniesieniu do Twoich potrzeb, oczekiwań i poziomu ryzyka.

To podstawowa zasada inwestowania: nie wkładaj wszystkich jajek do tego samego koszyka. Jaki wymiar dywersyfikacji odpowiada Tobie najbardziej? Wszystko zależy od całkowitej kwoty inwestycji i profilu ryzyka. Z reguły, im bardziej dywersyfikujesz swoje portfolio, tym bardziej zmniejszasz ryzyko związane z fiaskiem pojedynczego projektu, aczkolwiek jednocześnie zmniejszasz wpływ ewentualnego sukcesu pojedynczego projektu na ROI w ramach całego portfela.

Wybór należy do Ciebie. Zakładając, że dysponujesz budżetem inwestycyjnym, dajmy na to, w wysokości 10 000 dolarów, nie będzie zbyt dobrym posunięciem, abyś wchodził, powiedzmy, w 50 projektów. I odwrotnie: nie inwestuj tylko w 1 projekt, ponieważ składniki Twojego portfolio nie będą podlegały wówczas żadnej dywersyfikacji, . Skutkiem tego jeśli wybrany przez Ciebie projekt nie odniesie oczekiwanego sukcesu, będziesz musiał pogodzić się ze stratą bez posiadania żadnej alternatywy

Oto przykład optymalnie zdywersyfikowanego portfolio:

  • 30%-50% portfela w topowych, stabilnych, sprawdzonych coinach, takich jak BTC, ETH, BNB czy SOL.
  • 20–30% w projektach wybranych z TOP 100 cyfrowych monet, dobranych zgodnie z aktualnymi trendami (np. NFT, Defi, interoperacyjność itp.).
  • 20–30% w tak zwanych „gemach” – projektach, które zdecydujesz się dołączyć do swojego portfolio chociażby na podstawie researchu, który został opisany w tym poradniku.

źródło: link

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

KryptowalutyWieloryby
Komentarze (0)
Dodaj komentarz