Bitcoin za milion $ | Jak długo trzeba jeszcze poczekać?

7 574

Dyskusja na temat tego, czy kurs bitcoina wzroście czy spadnie wydaje się wszechobecna. Niektórzy obserwatorzy rynku przyjrzeli się jednak parze BTC/USD jeszcze bliżej. Niebosiężne projekcje cenowe pobudzają wyobraźnię inwestorów. Jak długo trzeba by poczekać na bitcoin za milion $ przy założeniu stałej stopy inflacji?

Bitcoin jest zasobem statycznym. Dlatego jego wartość nie może się wahać wewnętrznie, ponieważ istnieje ograniczona i stała podaż 21 milionów monet. W tym sensie Bitcoin jest niezależny od ogólnej gospodarki. Obliczono, że w warunkach braku wzrostu cen i założeniu stałej stopy inflacji, na bitcoin za milion $ trzeba by poczekać do 2250 roku.

bitcoin za milion $

Dolar natomiast nie jest stały w podaży i dlatego stale reaguje na zmiany rynkowe. Rezerwa Federalna (FED) podejmuje decyzje dotyczące płynności i przenosi fundusze „do” lub „z” gospodarki. Chociaż metody postępowania w tym zakresie ulegają zmianom w czasie, ogólny przepływ gospodarki jest jednak inflacyjny.

Jaki jest problem z inflacją?

Problem z inflacją polega na tym, że w dłuższej perspektywie czasu niszczy ona wartość aktywów. Weźmy na przykład pod uwagę 1 milion $ zdeponowanych w banku 1 stycznia 2020 r. Zakładając 2% stopę inflacji w tym roku, faktyczna wartość zakupu takiej kwoty wyniesie 980 000 USD do 31 grudnia 2020 r.

Strata utrzymywałaby się w tym stałym tempie w nieskończoność, ostatecznie niszcząc siłę nabywczą tych funduszy. Oznacza to, że inwestor musi stale znajdować sposoby uzyskiwania zwrotów, aby po prostu osiągnąć rentowność.

Z drugiej strony bitcoin nie reaguje na inflację, ponieważ jest cyfrowo ograniczony. Bez wzrostu podaży, BTC/USD rośnie po prostu ze stałą stopą inflacji. Innymi słowy, 1 bitcoin będzie wart 1 020 000 dolarów w tym samym okresie czasu.

Samo trzymanie bitcoina w ciągu roku spowodowałoby wzrost siły nabywczej netto o 2%, podczas gdy trzymanie gotówki spowodowałoby spadek netto o tę samą kwotę.

Bitcoin za milion $ | Czy to w ogóle możliwe?

Ponadto inwestorzy i adopcja na rynku bitcoin prawdopodobnie spowodowałyby dodatkowy wzrost dla tych, którzy go posiadają. Wraz ze wzrostem aktywności na rynku, każdy bitcoin zyskuje wartość wewnętrzna (ang. intrinsic value). To stawia hodlerów bitcoin nie tylko daleko przed inflacją, ale również pod względem wartości inwestycji.

Wniosek wydaje się prosty. Nawet biorąc pod uwagę absolutną stagnację w procesie adopcji, bitcoin ma pozytywny wykres zwrotu w przyszłości. Zakładając wzrosty – zwrot z inwestycji jest zasadniczo gwarantowany.

Co myślicie na ten temat? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

W oczekiwaniu na bitcoin za milion $ przypomnijmy sobie kilka mniej lub bardziej poważnych projekcji cenowych króla kryptowalut:

Źródło grafiki tytułowej: freepik.com

Komentarze