Trendy w branży kryptowalut na 2022 r.

Jakie trendy w branży kryptowalut przyniesie 2022 rok? Tom Wilson przedstawia czynniki, które mogą diametralnie zmienić obraz świata aktywów cyfrowych, z którym mieliśmy dotychczas do czynienia.

1. Wojna o koronę króla warstwy pierwszej

Pierwszym znaczącym trendem 2022 roku powinna być kontynuacja walki pomiędzy Ethereum a innymi, konkurencyjnymi względem tej sieci łańcuchami bloków obsługującymi smart kontrakty. Wszystko w kontekście aktualizacji Ethereum 2.0.

Jak zapewne już wiesz, Ethereum, pierwsza i najpopularniejsza platforma zdecentralizowanych aplikacji, jest dziś ofiarą swojego sukcesu; jej sieć jest przeciążona, a działające na niej aplikacje cierpią z powodu przestojów i zaporowych opłat transakcyjnych.

I właśnie dlatego, jednym z istotnych trendów 2021 roku była eksplozja popularności konkurencyjnych w stosunku do Ethereum blockchainów warstwy pierwszej. Rok 2021 przyniósł astronomiczny wzrost blockchainów, takich jak Binance Smart Chain, Solana czy Avalanche, które zaoferowały doskonałą wydajność przy znacznie niższych opłatach transakcyjnych.

W tweecie z 2 grudnia Vitalik Buterin, twórca Ethereum, przekazał nam informacje o postępach prac nad kolejnym etapem ostatecznego wdrożenia Ethereum 2.0, który powinien zrewolucjonizować sieć i poprawić jej wydajność.

buterin ethereum 2

Tak czy inaczej, wiele osób zadaje następujące pytanie: Czy po uruchomieniu Ethereum 2.0, łańcuchy bloków ​​konkurujące z Ethereum będą nadal używane ?

Aby udzielić stosownej odpowiedzi, warto najpierw wiedzieć jedno: Ethereum 2.0 to aktualizacja, która obejmuje kilka rozległych etapów. Zanim zostanie ukończona, minie zapewne jeszcze kilka lat. Kolejny krok, merge (scalenie), planowany jest na pierwsze półrocze roku 2022. Jego rezultatem będzie przejście Ethereum z modelu konsensusu proof-of-work na proof-of-stake.

Ta zmiana nie przyczyni się jednak znacząco do obniżenia kosztów transakcyjnych. Jedną z rzeczy, które powinny pomóc w zwiększeniu wydajności i obniżeniu kosztów transakcji, jest wdrożenie technologii opartej o sharding. Wprowadzenie tego rozwiązania w życie może jednak zająć jeszcze kilka lat.

2. Rozwój rozwiązań warstwy drugiej (rollupy)

Drugim najważniejszym trendem w 2022 roku może okazać się rozwój technologii warstwy drugiej. To zestaw różnych rozwiązań, które działają na szczycie Ethereum, na przykład w celu zwiększenia jego wydajności i obniżenia kosztów transakcyjnych.

Korzystanie z warstwy 2 powoduje, ze transakcje nie są już przetwarzane bezpośrednio w Ethereum. Są one procesowane niejako z boku, a warstwa 2 zwraca tylko końcowy wynik wszystkich transakcji do łańcucha bloków Ethereum w postaci jednej, skompresowanej transakcji.

messari rollupy

Zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście całkowite odblokowanie blockchainu​​Ethereum i tym samym znaczące obniżenie kosztów transakcji przy jednoczesnej poprawie liczby możliwych transakcji na sekundę (TPS).

Istnieje kilka rodzajów rozwiązań warstwy 2: rollupy „optymistyczne” i rollupy ZK, takie jak ZK Sync lub Loopring, z których każdy ma nieco inną funkcję.

Więcej informacji na temat rollupów znajdziesz tutaj:

3. Wzrost liczby przypadków użycia kryptowalut i tokenów

Trzecim najbardziej znaczącym trendem w 2022 roku może okazać się wzrost nowych przypadków użycia zarówno dla blockchainów, jak ich funkcjonujących w ich ramach kryptowalut i tokenów.

Jeśli cofniemy się o kilka lat wstecz zauważymy, że już jakiś czas temu zaczął rysować się w tej kwestii określony porządek:

  • W 2019 roku miejsce miał sam początek DeFi.
  • W 2020 roku byliśmy świadkami eksplozji DeFi i samego początku NFT.
  • W 2021 roku przestrzeń NFT cały czas się rozwijała. Wraz z nią pojawiły się pierwsze przypadku użycia w ramach metaverse, web 3.0 i play-2-earn.

Nie byłoby więc nielogicznym założyć, że w 2022 doświadczymy wzrostu instancji użycia i rozwoju aktywów powiązanych właśnie z tym trzema obszarami.

Każdy z nich może radykalnie zmienić sposób postrzegania rzeczywistości cyfrowej i modelu interakcji między ludźmi:

  • Gaming oparty o krypto przekształca cały świat gier w prawdziwie otwarty i interoperacyjny rynek.
  • Sieć 3.0 zastępuje obecny Internet zdecentralizowaną siecią, która jest bardziej otwarta i kontrolowana przez użytkowników.
  • Metaverse całkowicie zmienia sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z resztą świata.

Wilson podkreśla, że jakość powstających gier wideo rośnie coraz szybciej i ostatecznie zbliża się do jakości produkcji godnych największych studiów deweloperskich.

Wielu ludzi lubi gry wideo i lubi zarabiać w nich pieniądze. Tak więc obietnica, że ​​w końcu zaczniemy zarabiać pieniądze grając w gry wideo jest tą, która prawdopodobnie spodoba się wielu użytkownikom. Play-2-earn ma zatem potencjał, by przyciągnąć do świata kryptowalut setki milionów ludzi.

4. Nowe przypadki użycia NFT

Czwartym dużym trendem 2022 roku powinno być opracowywanie nowych przypadków użycia NFT.

Wiele osób cały czas postrzega NFT jako po prostu małpie lub punkowe obrazy, które sprzedają się po coraz bardziej wygórowanych cenach:

Czy istnieje bańka spekulacyjna w transakcjach NFT? Wilson nie udziela w tym temacie prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Istotne jest w tym miejscu to, że w 2022 roku ludzie mogą zyskać zdecydowanie szerszą perspektywę odnośnie tego, czym są i do czego służą tokeny niewymienialne. Najważniejszą rzeczą wydaje się zrozumienie, do czego służy technologia NFT, co pozwala nam wyobrazić sobie wiele różnych przypadków użycia.

NFT są szczególnym rodzajem tokenów, które reprezentują posiadanie czegoś wyjątkowego. Nie ulega wątpliwości, że z czasem zaczną być używane do rzeczy, które będą mieć coraz bardziej „realne” zastosowanie.

5. Interoperacyjność między łańcuchami bloków

Piątym wielkim trendem na 2022 r. jest interoperacyjność łańcuchów bloków.

W branży kryptowalut panuje pewien konsensus, że matematycznie dość trudne jest wyobrażenie sobie, że pojedynczy blockchain ​​będzie obsługiwał wszystkie przyszłe zdecentralizowane aplikacje. Bardziej prawdopodobne jest pojawienie się rozległego ekosystemu, ale takiego, który będzie niczym multi-blockchain, w ramach którego będą współpracować między sobą łańcuchy, z których każdy będzie miał swoją specjalizację. W tym kontekście, pojęcie interoperacyjności między tymi różnymi blockchainami ​​może być kluczowe.

Polkadot, który znajduje się obecnie na 10 miejscu w rankingu kryptowalut, jest aktualnie najpopularniejszym rozwiązaniem umożliwiającym interoperacyjność. Dużo w tym kierunku dokonał również Cosmos. Na nich jednak lista się nie kończy.

Słowem podsumowania

  • Ethereum będzie się dalej rozwijać, ale jego konkurenci również powinni zdobywać coraz większą popularność.
  • Konkurencyjne względem Ethereum technologie skalowania powinny nadal rosnąć w siłę.
  • Rozwijać się będą przypadki użycia aktywów cyfrowych w ramach play-2-earn, Web 3.0 i metaverse
  • Zaobserwujemy skok w zakresie użyteczności NFT.
  • Interoperacyjność, interoperacyjność, interoperacyjność…:)

***

Opracowano na podstawie Top 5 Crypto-Trends for 2022; link

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.