Ethereum 2.0 | Projekcje, które po prostu musisz zobaczyć!

9 793

16 lipca na kanale Coin Bureau pojawiło się inspirujące nagranie, które dotyka najbardziej istotnych zmian w odniesieniu dążenia Ethereum do zmiany konsensusu z proof of work na proof of stake. W toku swoich rozważań, Guy przyjrzał się specyfice aktualizacji oraz przesłankom odnośnie tego, w jaki sposób mogą one wpłynąć na przyszłą wycenę kryptowaluty. Nie zabrakło wnikliwego researchu opartego o analizę danych liczbowych, które po prostu musisz zobaczyć. A zatem, bez zbędnego przedłużania…

Poniższy artykuł jest skryptem nagrania opublikowanego na kanale CoinBureau pt. Ethereum: ETH 2.0 Projections You HAVE To See!

Coin Bureau: Ethereum: ETH 2.0 Projections You Have To See!

Od hard forka London na Ethereum minął nieco ponad tydzień i od tego czasu ETH rosło w siłę. Rzeczywiście, odnowione zaufanie do etheru sprawiło, że większość moich obserwujących pytało mnie, czy nadal jestem byczy i o ile większy jest aktualnie potencjał wzrostu.

Dzisiaj ponownie zanurkuję w Ethereum. Wyjaśnię, w jaki sposób aktualizacja London może wpłynąć na cenę i co to wszystko oznacza dla ETH 2.0. Mam też kilka własnych prognoz, których nie możecie przegapić.

Czym był hard fork London?

Po pierwsze, muszę wyjaśnić, czym była aktualizacja London i dlaczego była tak ważna dla sieci Ethereum. Zasadniczo była to aktualizacja Ethereum, która zawierała szereg propozycji ulepszeń dla sieci.

Jedną z najbardziej znaczących z nich była EIP-1559. Była to EIP, nad którą pracowano już jakiś czas i która została zaprojektowana, aby radykalnie zmienić sposób działania mechanizmu transakcji Ethereum.

Po prostu wyeliminowała sposób, w jaki użytkownicy rywalizują o włączenie bloku za pomocą systemu licytacji. Wcześniej użytkownicy licytowali gas za transakcję, a te opłaty w całości zarabiali górnicy, którzy przesuwali bloki do przodu.

Jednak często stanowiło to zachętę dla górników do podbijania tych opłat za pomocą taktyki zwanej Miner Extracted Value lub MEV.

[przyp. tłum.]:

To, co spowodowała EIP 1559, to zmiana sposobu obliczania ilości ETH wymaganej do transakcji i określenia, dokąd ten ETH trafia. Nazwano to opłatą bazową, która jest dynamiczna i określana w oparciu o zapotrzebowanie sieci. Opłata bazowa jest spalana, ​​czyli eliminowana z podaży ETH.

opłaty ethereum

Oprócz tej opłaty mamy również priority fee (opłatę za priorytet). Nazywa się to również napiwkiem, który zostaje wypłacony górnikowi, aby priorytetyzować twoją transakcję w bloku. Oczywiście w EIP 1559 oferuje o wiele więcej niż to, ale podlinkowałem poniższe zasoby, z którymi możesz zapoznać się w wolnym czasie.

eth2

Jednak najważniejszą rzeczą, na której należy się skupić w przypadku tej konkretnej EIP, była ta opłata bazowa. Ponieważ nadal reagowała na zapotrzebowanie sieci, nie miałaby istotnego wpływu na liczbę wnoszonych opłat. Jednakże, ponieważ od teraz jest spalana, wiążę się to z długoterminową korzyścią dla wszystkich uczestników.

eth2

Górnicy nie byli z tego zbyt zadowoleni i powiedzieli, że jest to zmiana, która dotknie ich w sposób bezpośredni. Jednak pomimo ich sprzeciwów aktualizacja została przeprowadzona. W bloku 12,965000, piątego sierpnia, Londyn zaczął działać. W momencie, w którym to się stało, byłem trochę zdenerwowany, ponieważ to było bardzo ważne wydarzenie i dlatego, że tak duża część mojego portfela jest zasobna w ETH.

Aktualizacja przebiegła jednak bardziej gładko, niż ktokolwiek mógł sobie wyobrazić. Rzuć okiem na ten tweet autorstwa dewelopera Ethereum, Tima Beiko.

london tim beiko

Ponad 96% wszystkich węzłów Ethereum zostało zaktualizowanych do nowych klientów, a wszystkie pule wydobywcze zaimplementowały nowy kod. W rzeczywistości, po raz pierwszy w historii Ethereum, nie wydobyto bloków na starym łańcuchu po forku:

ethereum po forku

Co więcej, limity opłat za gas utrzymywały się na stałym poziomie na poziomie 30 milionów, a dystrybucja zużycia gasu układała się dość dokładnie w porównaniu z modelami. Choć może to brzmieć dla ciebie jak bzdura, jest to ważne, ponieważ pokazuje, jak dobrze skoordynowane i zaplanowane było to ulepszenie. To zwiastun rzeczy, które nadejdą wraz z ETH 2.0. […].

vitelik ethereum

Wpływ aktualizacji

Jakby na zawołanie, ETH zaczął się spalać, gdy zaczęto wnosić opłaty podstawowe. Istnieje wiele stron internetowych, które śledzą wskaźnik spalania, ale w momencie kręcenia tego filmu mieliśmy ponad 28 000 spalonych i liczonych ETH, co stanowi około 36% wszystkich wydanych ETH.

Zasadniczo oznacza to, że stopa inflacji ETH została obniżona z około 4,2% do 3%. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że nie jest to deflacja, ale obniżenie stopy inflacji. To dlatego, że nadal masz nagrody blokowe, które są przyznawane górnikom. Jednak dzięki temu spalaniu zmniejszono poziom emisji.

podaż eth

Na tym wykresie możesz zobaczyć dokładnie, jak to wygląda. Oczywiście w przypadku ETH powinno to być nadal optymistyczne. Pomyśl o tym w ten sposób, jeśli chciałbyś zapłacić x za ETH przed aktualizacją w oparciu o poziom niedoboru i popyt w przyszłości, z pewnością cena oparta o model niedoboru powinna być w przyszłości znacznie wyższa.

eth eth
spalanie eth

To jest dokładnie powód, dla którego wiele osób kładzie tak duży nacisk na halving Bitcoina. Spadek wzrostu podaży wpływa na niedobór aktywów.

Nie chodzi tylko o to, ale o to, że na rynku powinna być mniejsza presja sprzedaży. Górnicy są bardziej skłonni chcieć trzymać ETH niż natychmiast sprzedawać. Właśnie dlatego, że uważają, że w przyszłości kryptowaluta będzie warta więcej.

Mniejsza presja sprzedaży ze strony górników oznacza mniejszy wpływ na cenę. Być może to jest powód, dla którego ETH zebrało siły po forku i cena nie spadła, tak jak wielu się spodziewało. Wtedy, jeśli chodzi o opłaty w sieci, nie było szczególnie wyraźnej zmiany. Niektórzy użytkownicy byli rozczarowani, ale jak wspomniałem wcześniej, nie to było celem aktualizacji.

Jest jednak korzyść, jeśli chodzi o użyteczność. Podczas gdy użytkownicy uiszczali wcześniej po prostu opłatę za gas, o której myśleli, że przepchnie transakcję, teraz mają dwa dodatkowe parametry transakcji. Mogą ustalić zarówno maksymalną opłatę za transakcję, jak i maksymalną opłatę priorytetową.

Maksymalna opłata to maksymalna kwota, jaką są skłonni zapłacić za transakcję. Obejmuje to opłatę podstawową i napiwek. Jeśli opłata podstawowa jest wyższa od opłaty maksymalnej, transakcja nie zostanie sfinalizowana.

Jednakże, dodając dodatkowo maksymalną opłatę priorytetową, użytkownik może dokładniej określić kwotę, jaką jest skłonny zapłacić za napiwek. Dlatego jeśli maksymalna opłata za transakcję jest niższa od opłaty podstawowej plus maksymalna opłata za priorytet, użytkownik otrzymuje rabat.

Poza tym, innym powodem, dla którego nowy mechanizm transakcji jest bardziej przyjazny dla użytkownika, jest to, że użytkownik może w tej chwili łatwo przesłać zoptymalizowaną opłatę bazową, wiedząc dokładnie, jaka ona jest. Zyskuje pewność transakcji w tym bloku i nie muszą zgadywać opłat za gas w przyszłych blokach.

opłaty za gas eth

Oczywiście ta korzyść będzie bardziej zauważalna dla tych z Was, którzy są zwykłymi użytkownikami DeFi. Ale to, co oznacza EIP 1559 w kontekście nadchodzącej aktualizacji ETH 2.0, jest najbardziej ekscytujące. To przynosi korzyści nam wszystkim i to w bardzo dużym stopniu.

Nadchodzi ETH 2.0

Zakładam, że większość z was przynajmniej dobrze rozumie Ethereum 2.0. Jest to długo oczekiwana aktualizacja, która zmieni Ethereum z Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS).

Zobaczymy także inne technologie skalowania, takie jak sharding. Poniżej zamieściłem linki do niektórych moich poprzednich filmów na temat Ether 2.0, abyś mógł je obejrzeć w wolnym czasie.

Mapa drogowa ETH 2.0 obejmuje trzy etapy. Przeszliśmy już fazę zero z Beacon Chain. Jednak kolejnym etapem jest faza pierwsza, czyli włączenie Proof of Stake (PoS).

Proof of Stake będzie oczywiście dużo bardziej skalowalny, co przyniesie ze sobą niższe opłaty transakcyjne i szybsze transakcje. Połączenie (merge) nastąpi najprawdopodobniej na początku przyszłego roku. Najważniejszy w tym jest wpływ, jaki prawdopodobnie będzie miało na ilość spalanego i emitowanego ETH.

drake ethereum 1

Chcę zwrócić twoją uwagę na arkusz kalkulacyjny, który został opracowany przez badacza Ethereum, Justina Drake’a. Tak, to ten Justin Drake, jeden z czołowych deweloperów Ethereum 2.0.

W tym arkuszu kalkulacyjnym przeprowadził on szereg przybliżonych obliczeń dotyczących zwrotu z dostaw i wskaźników spalania ETH w sieci Ethereum po połączeniu. To naprawdę bardzo pouczające, więc pozwól, że szybko Cię przez to przeprowadzę.

drake ethereum 2

Tutaj masz wiele scenariuszy, które mogą ziścić się po merge’u Eth i Eth2. Przyjrzyjmy się średnim szacunkom na marzec przyszłego roku:

drake ethereum 3

Wskażę tutaj tylko niektóre z najważniejszych liczb. Po pierwsze, w czasie, gdy nastąpi merge, podaż ETH szacuje się na około 120 milionów monet. Przy założeniu wszystkich pozostałych parametrów, takich jak liczba stakowanych ETH itp., arkusz kalkulacyjny szacuje, że będziemy mieli 2,7 miliona ETH do spalenia rocznie i 963 tysięcy ETH do emisji. Oznacza to, że ilość spalonego ETH przekracza nową podaż ETH. Czyniłoby to z kryptowaluty aktywo deflacyjne.

drake ethereum 4

Zasób, którego podaż spada z roku na rok. Taki, który twórcy ETH określili to mianem ultrasound money. W oparciu o te prognozy, zajęłoby około 11 lat, aby ETH osiągnął podaż 100 milionów ETH. Nie tylko to, ale Justin obliczył również zmniejszenie presji sprzedażowej ETH na rynek.

W wyniku aktualizacji, na otwarty rynek nie trafi w sumie około 7 milionów ETH. Oczywiście, może to mieć pozytywny wpływ na cenę, ponieważ reaguje ona na równowagę między kupnem a sprzedażą. Tak więc te liczby wyglądają dla mnie niesamowicie optymistycznie.

Możemy również przyjrzeć się tym prognozom w oparciu o niektóre inne scenariusze. Nawet w mniej optymistycznym i konserwatywnym oszacowaniu spalilibyśmy 1,3 mln ETH. Przy takim samym wskaźniku emisji nadal oznaczałoby to deflację ETH. Codzienna presja sprzedaży również zostałaby zmniejszona do 5,4 miliona ETH.

drake ethereum 6

Chodzi o to, że po oficjalnym przejściu na proof of stake, ETH może mieć stopę deflacji na poziomie 1,4%. Bitcoin ma stopę inflacji na poziomie 1,8%, fiat USD ma obecnie stopę inflacji powyżej 5%.

ultrasound

Czy teraz widzisz, dlaczego ETH można uznać za ultrasound money?. Podkreślę oczywiście, że są to tylko szacunki. Model opiera się na danych wejściowych dla wskaźników spalonych opłat i wzrostu stakingu w tym momencie. Nie sądzę jednak, aby liczby zmieniły się aż tak bardzo.

Gdybyś zapytał mnie, kiedy ma nastąpić połączenie Ethereum z łańcuchem PoS, osobiście zastosowałbym podejście konserwatywne. Z dotychczasowych doświadczeń wiemy, że prace programistyczne trwają znacznie dłużej niż oczekiwano, zwłaszcza przy tak dużym projekcie open-source, jak Ethereum. Tak więc z perspektywy technologicznej, sprawy wyglądają dość byczo. Istnieje jednak szereg innych fundamentalnych czynników, które mogą mieć duży wpływ na cenę ETH w średnim terminie. Zacznijmy od kilku statystyk on-chain.

Bycze wskazania on-chain

Pierwszą rzeczą, na którą chciałbym zwrócić uwagę, są salda giełdowe. Może dać ci to przyzwoity przegląd tego, ile ETH jest prawdopodobnie wycofywane z podaży. Przejdźmy więc do Glassnode i przyjrzyjmy się tej metryce.

podaż eth giełdy

Jak widać z tego wykresu, od początku roku liczba ETH przechowywanych na adresach giełdowych spada. Przeszliśmy z nieco ponad 19 milionów do poniżej 16 milionów. To ponad dziewięć miliardów dolarów w ETH, które zostały usunięte z orderbooków.

Oczywiście nie chodzi tylko o brak ETH na giełdach. Chodzi o to, gdzie znajduje się ten cały ETH, który jest najbardziej nastawiony na wzrosty. To całkowita liczba ETH, która jest przechowywana w smart kontraktach i stale rośnie w tym roku. Jest to ETH, który jest najprawdopodobniej używany w protokołach DeFi w celu zapewnienia płynności, zarabiania odsetek lub realizacji innych rodzajów strategii opartych o yield farming.

Chodzi o to, że ten ETH jest używany do określonego celu i generowania zysków. Dlatego ci, którzy go kontrolują, rzadziej chcą go sprzedać niż ci, którzy mają ETH po prostu w portfelu, nie robiąc z nim absolutnie nic.

Tutaj mamy kolejny wykres i jest to całkowita podaż każdego z nich, która jest przechowywana w portfelach z saldem ponad 32 ETH. Powodem, dla którego jest to ważne, jest to, że jest to ilość ETH wymagana do stakowania ETH na beacon chain.

beacon chain

Można to dodatkowo potwierdzić, przyglądając się liczbie cyfrowych monet, które są obecnie zablokowane w smart kontrakcie beacon chain. Obecnie jest tam ponad 6,6 miliona ETH, a liczba ta stale rośnie.

ETH zablokowane na tym kontrakcie jest jeszcze bardziej istotne, ponieważ nie można go obecnie wycofać do momentu połączenia proof-of-stake. Jak zostało to przedstawione przez Justina Drake’a, najbardziej optymistyczne szacunki dotyczące tego, kiedy może to nastąpić dotyczą już lutego przyszłego roku. Jednak, jak wspomniałem, bardziej prawdopodobne jest, że wydarzy się to w okolicach kwietnia.

drake ethereum 7

Do tego czasu 19,5 miliarda dolarów w ETH nie zbliży się do otwartego rynku, a liczba ta stale rośnie. Okej, wskaźniki on-chain wyglądają byczo, ale jak mają się sprawy w przestrzeni instytucjonalnej? To był w końcu dominujący temat w ciągu ostatniego roku.

Adopcja ETH przez Wall Street

Oczkiem w głowie Wall Street jest oczywiście Goldman Sachs, który staje się coraz bardziej aktywny w swoich komentarzach na temat przestrzeni kryptowalutowej.

Kilka tygodni temu GS wysłał wewnętrzną notatkę, w której stwierdzono, że Ethereum może zamienić się miejscami z bitcoinem i to w ciagu jednego dnia.

Było to oparte na obserwacji, że Ethereum to „platforma, na której jest natywną walutą cyfrową, jest najpopularniejszą platformą programistyczną dla aplikacji smart kontraktów”.

drake ethereum 7

Jak wspomniałem w poprzednim filmie na temat Ethereum, Goldman zdecydował się oferować kontrakty futures i opcje powiązane z ethereum, zanim miał podobne instrumenty oparte o bitcoin. Tak więc ostatnia notatka wewnętrzna skutecznie umieszcza to w kontekście.

Kolejnym naprawdę ważnym raportem, który ukazał się niedawno, był raport Coinbase za pierwszą połowę tego roku.

https://assets.ctfassets.net/c5bd0wqjc7v0/4kKRqK0SCt0DDDjXuo5NRX/fc893f70e08204df25df490d7bcf3e88/Coinbase-Institutional-H1-2021-in-Review.pdf

Było w nim kilka naprawdę wnikliwych punktów. Po pierwsze, wolumen obrotu ETH dosłownie wzrósł. W zeszłym roku wolumen wyniósł 92 miliardy. W tym roku było to 1,4 biliona. To wzrost wolumenu o 1,406% w ciągu zaledwie roku.

wolumen eth

„Wielu naszych największych klientów instytucjonalnych, w tym fundusze hedgingowe i przedsiębiorstwa, zwiększyło lub dodało po raz pierwszy ekspozycję na ETH w pierwszym półroczu, wierząc, że aktywa mają długoterminową siłę przetrwania, mają tendencję do wzrostu adekwatnego do BTC.”

Powinienem również zaznaczyć, że Coinbase opublikował ostatnio wyniki finansowe za II kwartał. Drugi kwartał tego roku był pierwszym, kiedy ETH wyprzedził Bitcoina pod względem wolumenu obrotu na swojej giełdzie.

[przyp. tłum.]:

Innym naprawdę interesującym raportem instytucjonalnym, któremu możecie chcieć się przyjrzeć, jest ten od Genesis. Jest to biuro transakcyjne OTC z siedzibą w Nowym Jorku i od wielu lat pośredniczy w regularnych zleceniach instytucjonalnych.

Oto wykres, który pokazuje udział wolumenu obrotu, który został przejęty przez niektóre aktywa; jak widać, wolumen obrotu bitcoinem spadł z ponad 80% pod koniec II kwartału ubiegłego roku do około 47% wolumenu obrotu w II kwartale tego roku.

raport genesis

Patrząc na wolumen ETH, to zupełnie inna historia. Wolumen ETH stanowił mniej niż 5% wolumenu obrotu Genesis w zeszłym roku, podczas gdy w tym roku było to do 25% wolumenu w II kwartale.

raport genesis 2

Kolejny wykres w prezentacji dotyczy kapitalizacji rynkowej BTC względem ETH. Jak widać, od początku roku liczba ta uległa znacznemu spadkowi. Analitycy skomentowali: „Pokazuje to rosnącą rolę ETH jako aktywa portfela instytucjonalnego”. Ok, to wszystko jest naprawdę interesujące, ale co to może oznaczać dla ceny?

kapitalizacja

Rynki opcji

Fakt, że masz tak duży popyt na ETH przy ograniczonej podaży, jest wystarczająco byczym sygnałem. Istnieje jednak kilka innych zestawów danych, które możemy przejrzeć, aby zorientować się, dokąd według rynku może zmierzać ETH.

Jeśli chodzi o wycenę aktywów w przyszłości, warto przyjrzeć się temu, co dzieje się na rynkach opcji. To istotne, ponieważ instrumenty te odzwierciedlają najlepsze szacunki rynku dotyczące potencjalnej ceny wygaśnięcia w przyszłości.

[…]Po tym, jak w zeszłym tygodniu przeprowadzono hard fork London, aktywność Ethereum znacznie wzrosła. Wolumen dotyczył głównie opcji kupna […]. W tym przepływie rynku interesujący był nie tylko rodzaj sprzedawanych opcji.

opcje

To także ceny wykonania tych opcji. Najpopularniejszymi opcjami były te, które wygają w marcu następnego roku z wykonaniami 50 tys. i 40 tys. Większość z tych opcji była tradowana przez instytucje […].

Jeszcze jedną rzeczą, na którą możesz spojrzeć, jest cena, jaką inwestorzy są gotowi zapłacić za opcje call w stosunku do put. Oczywiście, jeśli cena call jest wyższa niż ekwiwalentu sprzedaży z taką samą wrażliwością, jest to raczej byczy sygnał. […].

Wniosek

[…]

London Hard Fork pokazał, jak płynnie społeczność Ethereum może wykonywać fundamentalne aktualizacje protokołu. To była świetna demonstracja tego, czego możemy się spodziewać, gdy wejdzie aktualizacja 2.0. A dzięki włączeniu Proof of Stake (PoS) zobaczymy, jak ETH staje się ultrasound money. Pieniądze, których podaż z roku na rok, dzień po dniu, blok po bloku, będzie spadać. I wygląda na to, że większość społeczności krypto zgadza się, że ETH jest odkładane, stakowane i w inny sposób usuwane z otwartego rynku.

Jest przechowywane jako rzadki zasób wartości, który za rok będzie dostępny w znacznie węższym zakresie. Oczywiście nie tylko my próbujemy zebrać te pieniądze. Instytucje również gromadzą go coraz więcej. Jest to trend, który w najbliższym czasie nie powinien zwalniać. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, rozumiem, dlaczego opcje wygasające w przyszłym roku mają tak wysokie ceny wykonania. Dynamika rynku jest po naszej stronie, a byk ETH nie jest zmęczony. Tak więc, chcę zostawić was z tą ostatnią myślą, że gdyby ETH było na poziomie 17K, to dałoby mu kapitalizację rynkową równą kapitalizacji Microsoft…

źródła: link; link

Komentarze