Omówienie wyników finansowych Coinbase za drugi kwartał 2021: część 1

CEO FTX Sam Bankman-Fried podzielił się swoimi przemyśleniami na temat wyników finansowych giełdy Coinbase za drugi kwartał 2021 r.

Warto się z nimi zapoznać, szczególnie że Coinbase jest pierwszą giełdą kryptowalutową, której akcje dostępne są na NASDAQ, a Bankman-Fried trafił na coroczną listę miliarderów Forbesa przed ukończeniem 30 lat.

Historyczny debiut Coinbase na giełdzie

O historycznym debiucie pisaliśmy w artykule: akcje Coinbase debiutują na Nasdaq 52% wyżej niż cena referencyjna. Miał on miejsce 14 kwietnia 2021 r. Debiut giełdy Coinbase na amerykańskiej giedzłe zapewnił inwestorom prywatnym oraz instytucjonalnym możliwość zarabiania na zainteresowaniu kryptowalutami bez konieczności ich kupowania. Zamiast tego mogą zainwestować w akcje COIN, których aktualna cena wynosi 261,25 USD. Na taki krok zdecydował się niedawno największy na świecie producent procesorów (Intel zainwestował 800 000 USD w akcje Coinbase).

Sam Bankman-Fried na temat wyników Coinbase

Jako spółka notowana na giełdzie, Coinbase regularnie zamieszcza informacje na temat wyników finansowych, które dostępne są na stronie investor.coinbase.com. Dużo ciekawsze są jednak przemyślenia Sama Bankmana-Frieda, który jest założycielem i dyrektorem generalnym konkurencyjnej (w pewnym stopniu) giełdy FTX.

W serii krótkich wiadomości opublikowanych na Twitterze (@SBF_FTX) podkreślił, że przychód osiągnięty za drugi kwartał 2021 r. w wysokości 2,03 miliardów dolarów to naprawdę świetny wynik. Na tym jednak nie skończył, a zamiast tego podzielił się kilkoma ciekawostkami.

Na czym tak naprawdę zarabia giełda Coinbase?

Przede wszystkim zysk nie wynika ze stakingu, wzrostu subskrypcji itp., ale z opłat transakcyjnych. Według Sama Bankmana-Frieda o ile staking i inne źródła dochodu przyniosły firmie 0,1 miliarda dolarów, to opłaty transakcyjne oraz inne prowizje wygenerowały cały pozostały zysk. Chociaż więc przybywa nowych użytkowników, to 95% zysku wynika z opłat.

„Their „subscription revenue” (custody, staking, etc.) was $0.1B.

Their subscriptions grew quickly! But that’s still just 5% of revenue.

95% is trading fees”.

Pozostałe przemyślenia na temat najnowszych wyników finansowych Coinbase znajdziesz w artykule Omówienie wyników finansowych Coinbase za drugi kwartał 2021: część 2.

Komentarze