Omówienie wyników finansowych Coinbase za drugi kwartał 2021: część 2

Omówienie wyników finansowych Coinbase przygotowane przez miliardera Sama Bankmana-Frieda można potraktować jako wnikliwy komentarz, który pozwala osobom zainteresowanym rynkiem kryptowalut inaczej spojrzeć na pewne sprawy.

Jeżeli nie miałeś okazji zapoznać się z pierwszą częścią artykułu, sprawdź omówienie wyników finansowych Coinbase za drugi kwartał 2021: część 1.

Chociaż wyniki finansowe giełdy Coinbase pokazują, że najwięcej pieniędzy przynoszą spółce wysokie opłaty transakcyjne (zwłaszcza jeżeli porówna się je z prowizjami obowiązującymi na innych giełdach), to CEO FTX Sam Bankman-Fried uważa to za coś normalnego w branży. Nie ukrywa, że jego firma zarabia w podobny sposób:

„To be fair, I’ve been guilty of this too. I’ll talk about growth metrics in FTX’s margin borrow/lending book, but the truth is that, for FTX–like Coinbase, and like most crypto exchanges–most of the revenue comes from trading fees”.

Miliarder wskazuje natomiast na inną rzecz, która jest warta odnotowania. Otóż na zysk Coinbase (a więc giełdy, która często kojarzona jest z inwestorami instytucjonalnymi) w większości składają się opłaty detaliczne (1,8 miliarda dolarów), a nie opłaty instytucjonalne (0,1 miliarda dolarów).

„7) Another interesting thing to note here: retail vs institutional.

In Q2, Coinbase made $1.8B on retail fees, and $0.1B on institutional fees.

So 90% of their revenue is from retail trading fees, 5% instos, and 5% custody/staking”.

Bankman-Fried zauważa, że chociaż raporty finansowe będą podkreślać znaczenie klientów instytucjonalnych (którzy są bardzo istotni dla przyszłości tego biznesu), to brakuje w nich kluczowych liczb. Coinbase natomiast osiąga świetne wyniki w kwestii klientów detalicznych.

„8) Again, reports will talk a lot about the institutional clients Coinbase is winning, and that really is important to the future of their business!

But I think they often miss the numbers here.

When it comes to retail, Coinbase blows everyone else out of the water.”

Co ciekawe FTX zarobił na klientach instytucjonalnych tyle samo co Coinbase:

„In fact! In 2021Q2, Coinbase made $100m revenue on institutional trading fees. FTX made… $100m”.

Pozostałe przemyślenia CEO FTX na temat wyników Coinbase znajdziesz pod TYM linkiem.

Komentarze