10 spółek publicznych, które trzymają najwięcej bitcoinów

Przez wiele lat pomysł, że korporacje notowane na giełdzie mogą kupować bitcoiny za pieniądze ze swoich rezerw, był uważany za co najmniej śmieszny. Kryptowaluta została uznana za zbyt niestabilną, zbyt marginalną, aby mogła zostać przyjęta przez jakikolwiek poważny biznes…

W ciągu ostatniego roku, wielu dużych inwestorów instytucjonalnych wybrało się jednak na bitcoinowe zakupy. Pierwszym głośnym zakupem był ten, którego dokonała MicroStrategy, firma zajmująca się oprogramowaniem klasy bussiness intelligence. W sierpniu i wrześniu 2020 r. firma dowodzona przez Michaela Saylora kupiła bitcoiny o wartości 425 milionów dolarów. Niedługo potem, w ich ślady poszli inni. W gronie kupujących bitcoiny znalazły się w końcu takie firmy, jak Tesla czy Square…

Dla inwestorów, którzy sami nie chcą kupować BTC, kupowanie udziałów w spółkach publicznych, które posiadają BTC, może być sposobem na uzyskanie ekspozycji na aktywa. Rzeczywiście, niektórzy eksperci uważają, że wielkość zakupów Bitcoina przez MicroStrategy sprawiła, że ​​firma stała się takim „bitcoinowym ETF-em„.

1. MicroStrategy

MicroStrategy, znana platforma do analityki biznesowej, przyjęła bitcoina jako swoje główne aktywo rezerwowe.

Przez cały 2021 r., firma produkująca oprogramowanie mobilne i usługi w chmurze – kontynuowała szaleństwo kupowania bitcoinów. Obecnie posiada w rezerwie 105 085 BTC, co odpowiada ponad 3,3 miliarda dolarów w BTC. W pewnym momencie dyrektor generalny MicroStrategy Michael Saylor powiedział, że co sekundę kupuje 1000 dolarów w bitcoinach.

W przeciwieństwie do innych dyrektorów generalnych, którzy zwykle unikają opowiadania o swoich osobistych inwestycjach, Saylor podał do wiadomości publicznej, że osobiście posiada 17 732 BTC – warte obecnie ponad 565 milionów dolarów.

Zgodnie z danymi z BitInfoCharts, plasuje to Saylora wśród 100 największych właścicieli bitcoinów – zakładając, że wszystko jest przechowywane pod jednym adresem.

najbogatsze adresy bitcoin
najbogatsze adresy bitcoin; źródło: link

W sylwestra 2020 r. Morgan Stanley ujawnił, że kupił 10,9% akcji MicroStrategy. MicroStrategy chce, aby inne firmy zainwestowały w bitcoin; w lutym 2021 r., podczas konferencji World.Now, firma zorganizowała prelekcję pt. Bitcoin for Corporations. 6917 biznesów było zainteresowanych wysłuchaniem wypowiedzi Saylora na temat największej kryptowaluty na świecie i jej rynkowego potencjału.

Podczas konferencji Saylor stwierdził, że spodziewał się „lawiny firm” konwertujących swoje bilanse na bitcoin w kolejnym roku.

Przemawiając na Binance Blockchain Week, Saylor wyjaśnił, dlaczego wybrał bitcoin zamiast złota: „Zwroty ze złota nie wyglądały aż tak przekonująco jak bitcoin” – powiedział, dodając – „jeśli szukasz nieoficjalnego depozytu wartości w środowisku inflacyjnym, logiczne jest, że zdecydujesz się na bitcoin jako cyfrowe złoto”.

2. Tesla

Informacja o tym, że producent pojazdów elektrycznych Tesla dołączył do grona firm posiadających bitcoin obiegła świat w lutym 2021 r. W dokumentach złożonych do SEC ujawniono, że ​​firma zainwestowała w kryptowalutę „łącznie 1,50 miliarda dolarów”. W I kwartale 2021 r. Tesla sprzedała 10% swoich udziałów w bitcoinach. Zdaniem dyrektora generalnego firmy, Elona Muska miało to „udowodnić płynność bitcoina jako alternatywy dla trzymania gotówki w bilansie”.

42 902 BTC Tesli jest obecnie warte ok. 1,37 miliarda dolarów. Cena bitcoina spadła w 2021 roku, co oznacza, że w następnym kwartale ​​firma może liczyć się ze stratą od 25 do100 milionów dolarów.

Zgodnie z treścią zgłoszenia do SEC, zakup bitcoina przez Teslę odzwierciedlał zaktualizowaną politykę inwestycyjną mającą na celu dywersyfikację gotówki i maksymalizację zysków. W zgłoszeniu stwierdzono, że firma ​​„może zainwestować część gotówki w określone alternatywne aktywa rezerwowe, w tym aktywa cyfrowe, złoto, fundusze giełdowe złota i inne aktywa […]”.

Pod koniec 2020 r. Michael Saylor zaoferował, że podzieli się swoim „podręcznikiem” dotyczącym inwestowania w Bitcoin z Muskiem, po tym, jak argumentował, że inwestycja w BTC przyniosłaby akcjonariuszom Tesli „100 miliardów dolarów przysługi”.

Wkrótce potem, pod koniec stycznia 2021 r., Musk dodał do sekcji biografii na swoim profilu na Twitterze #Bitcoin,sugerując zainteresowanie kryptowalutą.

Po ogłoszeniu (marzec 2021), że Tesla zaakceptuje płatności w bitcoin za swoje produkty i usługi, zaledwie dwa miesiące później CEO nagle ogłosił, że firma nie będzie już akceptować kryptowaluty do płatności.

Powołując się na „szybko rosnące wykorzystanie paliw kopalnych do wydobycia i transakcji bitcoinami”, Musk ujawnił, że firma nie będzie sprzedawać zgromadzonych przez siebie bitcoinów i rozważy ponowne wykorzystanie BTC do transakcji po „przejściu na bardziej zrównoważoną energię”. Później dodał że firma powróci do honorowania bitcoina w transakcjach, gdy branża miningowa zacznie opierać się na odnawialnych źródłach energii w minimum 50%

3. Galaxy Digital Holdings

Według bitcointreasuries.org największy, instytucjonalny posiadacz bitcoinów, który jest bezpośrednio zaangażowany w branżę kryptowalut, skoncentrowany na kryptowalutach – bank Galaxy Digital Holdings – posiada 16 400 BTC.

Założona przez Michaela Novogratza w styczniu 2018 roku, firma nawiązała współpracę z reprezentantami branży kryptowalut, w tym Block.one i BlockFi. Nic dziwnego, że Novogratz jest gorącym zwolennikiem Bitcoina. W kwietniu 2020 r. zauważył, że środki stymulacyjne ogłoszone w odpowiedzi na pandemię koronawirusa zwiększyły zainteresowanie kryptowalutami, nazywając to „chwilą” dla Bitcoina i argumentując, że „pieniądze nie rosną na drzewach”.

Jeszcze w tym samym roku Novogratz argumentował, że zmienność kryptowaluty oznaczała, że ​​złoto jest bezpieczniejszym typem do inwestycji, stwierdzając:

„Mam wrażenie, że bitcoin przewyższa złoto, ale powiedziałbym ludziom, aby trzymali dużo mniej BTC niż złota z powodu zmienności.”

4. Voyager Digital LTD

Broker krypto Voyager Digital posiada 12 260 BTC. Firma ma na celu zapewnienie punktu kompleksowej obsługi do handlu aktywami cyfrowymi. W maju 2021 r. odnotowała kwartalne przychody w wysokości 60,4 mln USD, 16-krotnie wyższe niż w poprzednim kwartale. „Widzieliśmy wykładnicze przyjęcie kryptowalut jako uznanej i możliwej do inwestowania klasy aktywów” – powiedział wówczas dyrektor generalny Steven Ehrlich.

W zgłoszeniu do kanadyjskich organów regulacyjnych z czerwca 2021 r. firma przyjęła bardziej wyważony ton. Zauważono, że „znaczny spadek ceny bitcoina może mieć istotny, negatywny wpływ na wyniki operacyjne firmy”. Wskazano na „drastyczny spadek” ceny bitcoina w marcu 2020 r., jako wynik niepewności rynkowej związanej z pandemią koronawirusa.

5. Square Inc.

W październiku 2020 r. Square zainwestowało w bitcoina 50 milionów dolarów.

Od tego czasu firma płatnicza nadal inwestowała w BTC, ujawniając, że w swoim zestawieniu zysków za IV kwartał 2020 r. wydała na kryptowalutę kolejne 170 milionów dolarów. Być może nie było to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że dyrektor generalny Jack Dorsey jest entuzjastycznym zwolennikiem Bitcoina (hostuje nawet własny węzeł Bitcoin).

W tamtym czasie firma opisywała inwestycję jako „część stałego zaangażowania Square w bitcoin”. Z zasobami wynoszącymi obecnie 8207 BTC, Square nie traci wiary w króla kryptowalut. W marcu 2021 r. dyrektor finansowa Square, Amrita Ahuja, argumentowała, że „istnieje argument za tym, aby bitcoin znalazł dla siebie miejsce w bilansie każdej firmy”. Podczas wywiadu dla magazynu Fortune, potwierdziła jednocześnie zaangażowanie firmy w utrzymywanie aktywów kryptowalutowych „przez długi okres” czasu.

W maju 2021 r. firma podtrzymała zaangażowanie firmy w strategię zakupu bitcoinów. Miało to miejsce po wywiadzie, w którym Ahuja powiedziała, że firma nie planuje dalszych zakupów bitcoinów. Square podjęło również dalsze wysiłki w celu zbudowania ekosystemu Bitcoin, uruchamiając fundusz o wartości 5 milionów dolarów na dalszą edukację na temat aktywów cyfrowych.

6. Marathon Digital Holdings Inc.

Firma wydobywająca bitcoiny Marathon Digital, jest również dużym posiadaczem bitcoinów (5784 BTC). Biznes, który ma na celu zbudowanie „największej kopalni wydobycia bitcoinów w Ameryce Północnej przy jednym z najniższych kosztów energii”, powstała jako podmiot zajmujący się patentami.

Marathon miał dobry rok. W 2021 roku zebrano kapitał w wysokości 200 milionów dolarów, w styczniu kupiono bitcoiny o wartości 150 milionów dolarów. W ciągu ostatniego roku cena akcji Marathon wzrosła o ponad 3000%, wzmocniona przez exodus górników kryptowalut z Chin.

Marathon Digital ostatecznie ma na celu posiadać ponad 103 000 koparek wydobywających 50-60 BTC dziennie; od czerwca 2021 r. firma wydobywała 265,6 BTC miesięcznie.


7. Coinbase Global, Inc.

Prawdopodobnie najbardziej znana firma kryptowalutowa na tej liście, giełda kryptowalut Coinbase, weszła na giełdę Nasdaq w drodze bezpośredniego notowania w kwietniu 2021 roku.

Ten ruch został okrzyknięty punktem zwrotnym dla branży krypto, aczkolwiek nie znalazło to potwierdzenia w cenie akcji Coinbase; do lipca 2021 r. COIN był o jedną trzecią niżej niż jego cena w dniu premiery.

Przed wprowadzeniem na giełdę, w lutym 2021 r., Coinbase ujawniła, że w swoim bilansie ma bitcoiny o wartości 230 mln USD. Do lipca 2021 r. zasoby te zostały ograniczone do ​​143 mln USD (4482 BTC).


8. Bitcoin Group SE

Niemiecka firma venture capital Bitcoin Group SE posiada 3947 BTC. Jej inwestycje obejmują giełdę kryptowalutową Bitcoin.de i bank Futurum, które połączyły się w październiku 2020 r., tworząc „pierwszy niemiecki kryptobank”.

Posunięcie to nastąpiło po decyzji niemieckiego parlamentu, aby umożliwić bankom sprzedaż i przechowywanie kryptowalut. Dyrektor zarządzający Bitcoin Group SE Marco Bodewein podkreślił możliwość zaoferowania inwestorom instytucjonalnym banku „wysokich zwrotów i funkcji bezpieczeństwa”.


9. Hut 8 Mining Corp

Według danych bitcointreasuries.org, kanadyjska firma zajmująca się wydobyciem kryptowalut Hut 8 posiada 3522 BTC. W złożonym w czerwcu 2021 r. zgłoszeniu do SEC, firma notowana na Nasdaq Global Select Market pod tickerem HUT podkreśliła, że ​​„zobowiązała się do podniesienia wartości dla akcjonariuszy poprzez zwiększenie liczby i wartości bitcoinów w portfelach”.

Przedstawiciele firmy wyjaśnili również, że generuje ona dochód fiducjarny, wykorzystując rezerwę samodzielnie wydobywanego i utrzymywanego bitcoina „poprzez ustalenia dotyczące rachunków zysków z wiodącymi brokerami aktywów cyfrowych”.

10. Riot Blockchain, Inc.

Inna firma zajmująca się wydobyciem kryptowalut, Riot Blockchain z USA, plasuje się na tyłach pierwszej dziesiątki, ze stosunkowo skromnymi zasobami 2243 BTC.

Z wyceną, która wzrosła z poniżej 200 milionów dolarów w 2020 r. do poziomów powyżej 6 miliardów dolarów w 2021 r., notowana na Nasdaq firma prowadzi ostatnio dość agresywną ekspansję rynku. W kwietniu 2021 roku wydała 650 milionów dolarów na jednogigawatową kopalnię bitcoinów w Rockdale w Teksasie; opisując zakup jako „wydarzenie transformacyjne”, które ma uczynić firmę „największą notowaną na giełdzie firmą zajmującą się wydobyciem bitcoinów w Ameryce Północnej”.

Spadek ceny bitcoina odbił się jednak na cenie akcji Riot. W momencie zakupu Rockdale, cena akcji wynosiła 48 dolarów; do lipca 2021 r. spadła do około 28 dolarów za akcję, co oznacza spadek o 41%.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze