HOT! | Czy niemieckie banki będą trzymać bitcoiny?

2 501

Podczas gdy większość krajów stara się zrozumieć i regulować kryptowaluty, Niemcy mogą faktycznie przedstawić je ogółowi społeczeństwa. Nasi zachodni sąsiedzi przedstawili właśnie projekt ustawy, który zakłada, że już od przyszłego roku klienci powinni mieć możliwość przechowywania bitcoinów i innych aktywów cyfrowych bezpośrednio w bankach. Niemieckie banki trzymające bitcoina? Czy to w ogóle „trzyma się” kupy?

Unia Europejska wprowadziła nowy projekt ustawy w sprawie prania brudnych pieniędzy, który ma wejść w życie w 2020 r. Do tej pory instytucjom bankowym zabroniono oferowania wirtualnych aktywów lub przechowywania ich dla swoich klientów. Niemiecki Bundestag wykorzystał to prawo UE jako okazję i niedawno uchwalił własny projekt jego wdrożenia, który przewiduje odpowiednie uproszczenia. Jednak zanim przepisy wejdą w życie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Niemcy mogą być zatem na najlepszej drodze do przyjęcia kryptowaluty. Jak donoszą niemieckie media, kraj chce wdrożyć nowy zestaw zasad z korzyścią dla inwestorów kryptowalutowych. Od 2020 r. banki nad Odrą włączą przechowywanie bitcoin i innych aktywów cyfrowych do oferty dla swoich klientów.

Niemieckie banki będą przechowywać bitcoiny?

Instytucje finansowe mają zezwolić na stosowanie kryptowalut w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych aktywów. Ponadto, korzystając z bankowości internetowej, klienci będą również poruszać się po swoich zasobach kryptowalutowych tak, jak to dotychczas robili z pieniędzmi FIAT.

Niemieckie media przypominają, że ten projekt ustawy jest nową wersją poprzedniego, którego głównym celem była walka z praniem brudnych pieniędzy.

Każdy kij ma dwa końce

Szef firmy konsultingowej Sven Hildebrandt powiedział, że Niemcy mogą stać się krypto-niebem i odegrać „pionierską rolę” w regulacji kryptowalut.

Stowarzyszenie bankowe BdB również wyraziło pozytywne opinie odnośnie projektu ustawy. Urzędnicy rzekomo mówili, że jest to krok w dobrym kierunku, ponieważ instytucje bankowe mają doświadczenie w przechowywaniu aktywów. Przechowywanie kryptowalut w banku może, jego zdaniem, chronić inwestorów, a także być może zapobiegać praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Przesłanką ku temu ma być zachowanie kontroli w ramach systemu.

Jednak nie wszyscy komentatorzy wygłaszali takie opinie. Ustawa spotkała spotkał się z krytyką ze strony centrum konsumenckiego w Badenii-Wirtembergii. Ekspert finansowy Niels Nauhauser uważa, że ​​niemieckie banki prowadzą zbyt agresywną politykę nakierowaną na pozyskanie nowych klientów. Dodanie kryptowalut do portfela klientów może doprowadzić do ogromnych strat:

Zasadniczo banki sprzedają różnorodne produkty finansowe, jeśli prowizja jest odpowiednia. Jeśli banki pozwolą im [klientom] sprzedawać kryptowaluty i trzymać je za opłatą ryzykują, że narażą klientów na ryzyko całkowitej utraty cyfrowych aktywów, którzy nie będą wiedzieli, w co się pakują.

Niezależnie od tego, czy ten projekt ustawy zostanie ostatecznie zaakceptowany i umożliwi bankom przechowywanie kryptowalut, nadal wydaje się to dużym krokiem do masowej adopcji i szerszego wykorzystania aktywów cyfrowych.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zapraszamy do dyskusji.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Komentarze