Top 25 państw o największych zyskach z bitcoina w 2020

Firma Chainalysis opublikowała raport z zysków na tradingu bitcoina za ubiegły rok w odniesieniu do poszczególnych państw. Na którym miejscu uplasowali się Polacy?

Top 25 państw o największych zyskach z bitcoina w 2020

Ostatni raport firmy analitycznej Chainalysis wykazał, że sporo krajów odnotowało ogromne zyski w inwestycjach w kontekście bitcoin w porównaniu z tradycyjnymi rankingami ekonomicznymi.

Raport przedstawia szacunkowe zyski osiągnięte przez kraje w 2020 roku. Oznacza to, że państwa, które można określić mianem rynków wschodzących, zdają się radzić sobie znacznie lepiej w bitcoinowych inwestycjach w porównaniu z ich „bardziej rozwiniętymi” sąsiadami.

Według raportu, w zestawieniu dominują Stany Zjednoczone. Inwestorzy z USA kraju zgarnęli w ubiegłym roku ponad 4 miliardy dolarów zysków z bitcoinów. To 3 razy więcej niż kolejny kraj na liście, czyli Chiny, których inwestorzy zarobili nieco ponad miliard dolarów. Polacy uplasowali się w tym względzie dopiero na 20 pozycji.

top bitcoina
Top 25 państw o największych zyskach z bitcoina w 2020; źródło: Chainalysis

Chainalysis powiązał ogromne zyski inwestorów ze Stanów Zjednoczonych z „ogromnymi napływami” giełd kryptowalut w tym kraju pod koniec roku. To najprawdopodobniej odegrało kluczową rolę w zdobyciu pierwszej pozycji w zestawieniu.

Nie tylko USA

Ciekawym odkryciem raportu jest fakt, że kraje, które można określić jako „rozwijające się” lub „rynki wschodzące”, odnotowały w ramach swoich inwestycji w BTC ogromne zyski.

Powołując się na przykład Wietnam, Chainalysis stwierdza, że azjatycki „kraj zajmuje 53 miejsce pod względem PKB z 262 miliardami dolarów i jest sklasyfikowany przez Bank Światowy jako kraj o niższych średnich dochodach. Jednak Wietnam ma wysoki poziom oddolnej adopcji kryptowalut, zajmując dziesiąte miejsce w rankingu Global Crypto Adoption Index”.

W raporcie stwierdzono ponadto, że kraj ten zarobił 351 milionów dolarów w bitcoinach, osiągając lepsze wyniki niż państwa takie jak Belgia czy Australia.

Inne kraje, które osiągnęły lepsze wyniki niż ich rankingi PKB, to Hiszpania, Turcja i Czechy. Każdy z inwestorów z tych krajów zarobił na swoich inwestycjach w bitcoin ponad 250 milionów dolarów.

Temu trendowi przeciwstawiają się jednak Indie. Z PKB przekraczającym 2 miliardy dolarów, inwestorzy z tego kraju odnotowali ze swoich inwestycji skromny zysk w wysokości 241 milionów dolarów. W raporcie powiązano to z „historyczną niechęcią rządu indyjskiego do kryptowalut”.

Stwierdzono również, że „inwestorzy w prawie wszystkich krajach odnotowali największe wzrosty pod koniec roku”. W tym okresie wartość bitcoina wzrosła, między październikiem a grudniem, z około 11 000 USD do prawie 30 000 USD.

link do raportu Chainalysis: tutaj

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze