Za większość transakcji BTC odpowiadają instytucje

992

Według danych IntoTheBlock transakcje o wartości przekraczającej 100 000 USD odpowiadają za ponad 99% wolumenu Bitcoin. Oznacza to, że zainteresowanie ze strony instytucji znacznie wzrosło w ciągu ostatnich dwóch lat.

Jednocześnie inwestycje dokonywane przez dużych graczy nie przełożyły się na razie na spektakularny wzrost ceny.

Inwestorzy instytucjonalni na rynku kryptowalut

Na początku roku informowaliśmy, że inwestorzy instytucjonalni zmieniają podejście do kryptowalut. Istotny wpływ miała przede wszystkim pandemia. Badanie przeprowadzone przez Nickel Digital Asset Management pokazało, że około 43% inwestorów stało się bardziej przychylnych kryptowalutom.

Za kluczowe czynniki, które wpłynęły na podejście dużych inwestorów, uznano wówczas istotny wzrost kapitału, możliwość zdywersyfikowania portfela oraz lepsze usługi powiernicze. Potwierdzają to najnowsze dane IntoTheBlock, które pokazują, że gdyby nie inwestorzy instytucjonalni, którzy dokonują transakcji o wartości przekraczającej 100 000 USD, wolumen najważniejszej kryptowaluty mógłby stracić nawet 99%.

Udział dużych transakcji (powyżej 100 000 USD) w wolumenie Bitcoin. Źródło: InTheBlock

Z raportu InTheBlock wynika, że już od trzeciego kwartału 2020 r. udział dużych transakcji utrzymuje się powyżej 90%.

Wśród klientów instytucjonalnych, którzy w ostatnim czasie postanowili zainwestować w BTC, są między innymi: MicroStrategy (więcej informacji o ostatniej inwestycji firmy Michaela Saylora znajdziesz w artykule: Zakup Bitcoinów o wartości 25 milionów dolarów), zaliczana do Wielkiej Czwórki firm audytorsko-doradczych KPMG (Międzynarodowa sieć firm KPMG kupiła Bitcoiny) oraz firma górnicza Bitfarms (Bitfarms na zakupach: 1000 BTC za 43 miliony USD). W najbliższej przyszłości dołączy do nich również Chainalysis (firma analityczna Chainalysis zainwestuje w Bitcoiny).

Wielu analityków uważało, że wzrost zainteresowania ze strony instytucji jest niezbędny, aby kryptowaluta mogła osiągnąć nowe ATH. Obecnie jednak można odnieść wrażenie, że takie inwestycje nie wpływają na wzrost ceny Bitcoina. Z drugiej strony inwestorzy instytucjonalni nie decydowaliby się na zakup kryptowalut, gdyby nie wierzyli, że mogą na tym dobrze zarobić.

Co sądzisz na temat tego, że za ponad 99% wolumenu odpowiadają transakcje o wartości przekraczającej 100 000 USD?

Może Cię zainteresować:

Komentarze