Przegląd kryptowalutowych newsów – marzec 2019

Marzec 2019 nie był dla kryptowalutowych inwestorów świetnym miesiącem, ale stworzył solidną podstawę pod obecne wzrosty. Rynek zaczyna się stabilizować, Bitcoin osiągnął dzisiaj poziom $4800. Czy zaczyna się sezon byków? Niedługo się przekonamy, a na razie zapraszam na przegląd marcowych newsów.

Poczta Polska żąda 50 000 PLN od giełdy kryptowalut BitBay

Współpraca giełdy kryptowalutowej BitBay z Polską Pocztą nie wyszła niestety dobrze. Spółka Skarbu Państwa odcięła się od giełdy i zażądała natychmiastowego zaprzestania używania znaku towarowego firmy. Według Pulsu Biznesuspółka przesłała wymagania dotyczące „przeprosin w formie pisemnej, a także wypłacenia zadośćuczynienia w wysokości 50 000 PLN na rachunek Fundacji Pocztowy Dar, a także 200 zł za każdą godzinę wizerunku znaku towarowego (począwszy od 13.00 14 marca 2019 r.)”

„Naszym zdaniem doszło do nieporozumienia. Chcieliśmy przedstawić naszym użytkownikom kolejny powód, dla którego warto odwiedzić placówkę pocztową oraz ułatwić im zrozumienie sposobu działania tej usługi. Nigdy nie ukrywaliśmy faktu, iż usługi pocztowe realizowane są za pośrednictwem Payment Technology.” – powiedziała Justyna Laskowska z biura BitBay

Willy Woo | Kolejne tąpnięcie na rynku Bitcoina jest pewne

Wille Woo studzi zapał krypowalutowych inwestorów. Chociaż z wielu stron nadchodzą sygnały, że dno zostało wymacane”, to rzeczywistość może być zgoła inna. Niezdecydowanie rynku może wskazywać na prawidłowość zasady „trend is your friend” (trend jest twoim przyjacielem). Z tego względu, okres niedźwiedzi najprawdopodobniej będzie nadal trwał. Przynajmniej według Willy Woo, przeszliśmy od „bardziej prowzrostowego price action”, do „bardziej niedźwiedziego działania cenowego”.

Woo zinterpretował to jako tradingowy sygnał rynkowy. Na poparcie tej tezy można przytoczyć inny dowód. Na podstawie 50-tygodniowej średniej kroczącej (Moving Average), która znajduje się poniżej 100-tygodniowej MA można stwierdzić, że  „niedźwiedzi crossover” znajduje potwierdzenie. To zazwyczaj wskazuje, że presja na sprzedaż została wyczerpana.

Nowy Bitcoin | Justin Sun (Tron) już wie, co nim jest

Binance Coin (BNB) to jak najbardziej ewenement ostatnich miesięcy. Pomimo, że rynek wirtualnych walut nadal tkwi w trendzie spadkowym, BNB osiąga dalsze wzrosty. Według CEO popularnego TRON (TRX), Binance Coin to nowy Bitcoin. „Binance Coin osiągnął poziom 5,90 dolara w styczniu i od tego czasu wzrósł do 14,23 dolarów, a wzrost o 141% wystarczył, by znacznie przewyższyć wiele kryptowalut na rynku.”

Prezes Binance Changpeng Zhao, który twierdzi, że BNB prawdopodobnie ma więcej przypadków użycia niż jakakolwiek inna moneta, aktywnie naciska na przyjęcie BNB w realnym świecie, wraz z rosnącą liczbą platform ogłaszających poparcie dla monety w ostatnich miesiącach.

Gatecoin kończy działalność przez kontrowersyjne zatrzymanie pieniędzy giełdy

Świat kryptowalut jest nierozłącznie powiązany ze środowiskiem bankowości i systemów płatniczych. Giełda wirtualnych walut Gatecoin (mająca siedzibę w Hong Kongu) nie miała innego wyjścia, i zakomunikowała o rozpoczęciu procesu likwidacyjnego spółki. Zmusił ją do tego sądowy wyrok, który doprowadził do zakończenia działalności giełdy w związku z problemami finansowymi spółki.

W świetle aktualnych okoliczności, mieliśmy poważne trudności finansowe do tego stopnia, że ​​nie jesteśmy już w stanie wspierać naszej działalności. W dniu 13 marca 2019 r. Sąd wydał nakaz likwidacji naszej firmy.” – oświadczył zespół giełdy Gatecoin.

Santander Bank musi zwrócić 335 000$ giełdzie kryptowalut

„Brazylijski sąd z São Paulo prowadził sprawę banku Banco Santander oraz brazylijskiej giełdy kryptowalut Mercado Bitcoin. Zgodnie z doniesieniami lokalnego portalu, Banco Santander pozwał giełdę oraz zamroził 335 000$ z ich dostępnych funduszy. Bank stwierdził, że giełda naruszyła regulamin banku i nie stosowała się do zaleceń instytucji. Trybunał Sprawiedliwości odrzucił zarzuty i orzekł, że bank musi zwrócić wszystkie środki giełdzie, a także wypłacać comiesięczne odsetki i opłacić koszty sądowe.”

Szczepan Bentyn – spowiedź Pracowni Nowych Technologii (PNT)

Wiele się działo jeśli chodzi o Pracownię Nowych Technologii (PNT) – konflikt tak na prawdę do końca się nie rozwiązał. Szczepan Bentyn odpierał zarzuty dotyczące braku transparentności w kontaktach z inwestorami spółki oraz wysokim ryzykiem związanym z inwestycjami w ramach PNT. Stwierdził, że ujawnianie poufnych informacji spółki jest łamaniem prawa polskiego. Natomiast przy drugim zarzucie powołał się na zapisy w umowach, które stwierdzały, iż inwestycje na rynku kryptowalut są wysoce ryzykowne. „Szczepan Bentyn powiedział, że słabe zaznajomienie się z zapisami umowy mogło wiązać się z hossą na rynku kryptowalut i narastaniem ekscytacji, co powodowało, iż niewiele osób czytało zapisy umowy.” Zaprzeczył również, że kupował sprzęt po wyższych niż rynkowych cenach – wyliczył różne koszty eksploatacyjne, które dokładały się do ponoszonych nakładów.

Bliźniacy Winklevoss: kryptowaluty bardziej przełomowe niż FB

Media społecznościowe, takie jak Facebook (FB), Instagram czy Twitter to zdecydowanie „hity” branży internetowej. Ich rozwój i popularność często przekroczyły oczekiwania twórców oraz osób, które postanowiły w nie zainwestować. Bliźniacy Winklevoss, znani orędownicy Bitcoina i założyciele giełdy kryptowalutowej Gemini uważają, że cyfrowe waluty będą większym przełomem niż media społecznościowe. Ich zdaniem, przesyłanie wartości jest istotniejsze niż dzielenie się swoimi zdjęciami z wycieczek. Cameron Winklevoss stwierdził, że stablecoin FB będzie „naprawdę pozytywnym” czynnikiem dla rozwoju branży cyfrowych walut. Zgodził się z nim Tyler, który również przychylnie skomentował wejście Zuckerberga na rynek, na którym bliźniacy są obecni od lat. Niemniej jednak bracia uważają, że innowacja stojąca za kryptowalutami jest znacznie ważniejsza i przełomowa niż ta związana z mediami społecznościowymi. Cameron wskazał tego przyczynę:

„kryptowaluty opierają się na transferze wartości (…), co dotyczy większej liczby ludzi, niż publikowanie zdjęć.

UOKiK wszczął postępowanie ws. FutureNet i FutureAdPro

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał ogłoszenie, w którym ostrzega przed platformami inwestycyjnymi FutureNet i FutureAdPro. Według urzędu, działają one na zasadzie piramid finansowych. Zostało to stwierdzone po analizie systemów i mechanizmów biznesowych. UOKiK wszczął postępowanie wobec spółek zarządzających – firmom BCU Trading z Dubaju oraz Futurenet Ukraine z siedzibą we Lwowie.

„FutureNet i FutureAdPro obiecują „zyski” za to, że ktoś namówi inne osoby do kupienia pakietów uczestnictwa, które kosztują od 10 dol. do nawet ponad 1 tys. dolarów. Obie firmy uzależniają korzyści od tego, że ktoś będzie werbował kolejnych uczestników. System przestanie działać, gdy nie będą do niego przystępowały inne osoby. Zazwyczaj w tego typu schematach pieniądze trafiają głównie do pomysłodawców piramidy.” – powiedział prezes UOKiK, Marek Niechciał.

„Dlatego oficjalnie ostrzegamy: nie kupujcie oferowanych pakietów, nie wprowadzajcie znajomych do systemu. Na ryzykowne inwestycje m.in. w FutureNet i FutureAdPro zwracaliśmy uwagę konsumentów już w 2017 r.” – dodaje.

Facebook Coin może przynieść $19 miliardów dodatkowego dochodu

Analitycy donoszą, że stworzenie wirtualnej waluty przez Facebook może wiązać się z dużym zastrzykiem gotówki dla przedsiębiorstwa. Według raportu CNBC, ich stablecoin może wygenerować $19 miliardów dodatkowych zysków. Ross Sandler z Barclays PLC wskazał dwie największe przeszkody, które Facebook musi pokonać. Jedna wiąże się ze spadkiem zaufania publicznego z powodu głośnej kradzieży danych personalnych. Co więcej, portal społecznościowy będzie musiał wykazać się dużą innowacyjnością, aby zachęcić klientów do używania Facebook Coin. Token używany będzie do płatności w ramach aplikacji Messenger, Whatsapp i Instagram.

Komentarze