Gatecoin kończy działalność przez kontrowersyjne zatrzymanie pieniędzy giełdy

4 252

Funkcjonowanie giełd kryptowalut jest nieodłącznie powiązane ze światem bankowości, szczególnie aby klienci posiadali możliwość transferów pieniężnych na portfele giełdowe. Ostatnie doniesienia z Hongkongu pokazują, jaką zgubą mogą być przedsiębiorstwa przetwarzające płatności dla giełd kryptograficznych. Gatecoin, giełda kryptowalut z siedzibą w Hongkongu, ogłosiła rozpoczęcie procesu likwidacyjnego spółki. Powodem likwidacji jest wyrok sądowy, który zmusił giełdę do zakończenia działalności w związku z problemami finansowymi spółki. Zgodnie z oświadczeniem giełdy, spowodowane było to zatrzymaniem funduszy giełdy przez firmę płatniczą z Francji, która „okradła” platformę.

Zarząd giełdy poinformował o wszczęciu procesu likwidacyjnego za pośrednictwem swojej strony internetowej. Zamknięcie giełdy spowodowane było problemami z partnerami bankowymi giełdy, a także kontrowersyjną współpracą z francuskim dostawcą usług płatniczych – Payment Service Provider (PSP). Zgodnie z oświadczeniem giełdy, firma PSP nie przetworzyła większości transferów pieniężnych w odpowiednim czasie, co z kolei spowodowało sparaliżowanie działalności. Sparaliżowanie finansowe giełdy trwało przez wiele miesięcy i skutkowało ogromnymi stratami, zarówno finansowymi jak i problemami w świetle prawa.

Jak informuje zespół Gatecoin, spółce udało się złagodzić straty finansowe, zastępując PSP bardziej wiarygodnymi alternatywami do przetwarzania transferów klientów. Sytuacja nie uległa jednak poprawie, gdyż PSP zachowała większą część funduszy giełdy, a tym samym funduszy klientów. Po wielu miesiącach prób odzyskania tych środków, giełda wytoczyła działania prawne przeciwko firmie. Jednakże, przedsiębiorstwa prawnicze poinformowały ich, że prawdopodobieństwo odzyskania funduszy jest zgoła znikome.

„W świetle aktualnych okoliczności, mieliśmy poważne trudności finansowe do tego stopnia, że ​​nie jesteśmy już w stanie wspierać naszej działalności. W dniu 13 marca 2019 r. Sąd wydał nakaz likwidacji naszej firmy.” – oświadczył zespół giełdy Gatecoin

Atak na giełdę w 2016 roku

Warto przypomnieć atak hakerski na giełdę, który miał miejsce w 2016 roku. Gatecoin poniósł wówczas stratę w wysokości około 2 milionów dolarów. W wyniku ataku, portfele giełdy pozbawiono ilości 185 000 Ethereum i 250 Bitcoinów. Chociaż kłopoty rozpoczęły się przez powyższy atak, nie był to główny powód przez który firma wycofała się z rynku. Założona w 2013 r., platforma Gatecoin była jedną z pierwszych w pełni regulowanych giełd kryptowalut. Podobnie jak większość wczesnych graczy na rynku, skoncentrowała swoje usługi na handlu Bitcoinem, Ethereum oraz tokenami ERC-20.

Co sądzicie o sytuacji Gatecoin? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze