UOKiK wszczął postępowanie ws. FutureNet i FutureAdPro

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) opublikował komunikat, w którym wyraźnie ostrzegają przed działalnością FutureNet oraz FutureAdPro, popularnymi platformami inwestycyjnymi. UOKiK wyjaśnił, iż po analizie systemów i mechanizmów biznesowych, uważają je za piramidy finansowe. Ponadto Urząd wszczął postępowanie spółkom zarządzającym. UOKiK postawił zarzuty firmom BCU Trading z Dubaju oraz Futurenet Ukraine z siedzibą w Lwowie. Jak podaje UOKiK, podmiotami tymi interesuje się również Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu, prowadząc śledztwo pod sygnaturą PO 2 Ds. 63.2016.

„FutureNet i FutureAdPro obiecują „zyski” za to, że ktoś namówi inne osoby do kupienia pakietów uczestnictwa, które kosztują od 10 dol. do nawet ponad 1 tys. dolarów. Obie firmy uzależniają korzyści od tego, że ktoś będzie werbował kolejnych uczestników. System przestanie działać, gdy nie będą do niego przystępowały inne osoby. Zazwyczaj w tego typu schematach pieniądze trafiają głównie do pomysłodawców piramidy.” – powiedział prezes UOKiK, Marek Niechciał

„Dlatego oficjalnie ostrzegamy: nie kupujcie oferowanych pakietów, nie wprowadzajcie znajomych do systemu. Na ryzykowne inwestycje m.in. w FutureNet i FutureAdPro zwracaliśmy uwagę konsumentów już w 2017 r.” – dodaje.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oświadczył o swoich podejrzeniach na oficjalnej stronie internetowej instytucji. Według Urzędu, na platformach FutureNet i FutureAdPro funkcjonują systemy, które mogą być schematami promocyjnymi o strukturze piramidy finansowej. Jak zauważa UOKiK, konsumenci mogą stracić swoje pieniądze inwestując w te rozwiązania. Należy jednak zwrócić uwagę, że tak naprawdę każda inwestycja wiąże się z ryzykiem utraty kapitału.

uokik futurenet
źródło: pixabay.com

Ostrzeżenie z 2017 roku ws. FutureNet

UOKiK poruszał temat działalności FutureNet już w 2017 roku. Wówczas, działalność była rozpatrywana przez Komisję Nadzoru Finansowego, która wysłała pismo o funkcjonowaniu platformy FutureAdPro. W 2017 roku UOKiK stwierdził, że system ten może wprowadzać konsumentów w błąd i stanowić nieuczciwą praktykę rynkową „poprzez zakładanie i prowadzenie systemu promocyjnego typu piramida”.

„Uważaj na oferty łatwego i szybkiego zysku w zamian za to, że kupisz „kupony”, „pakiety inwestycyjne”, „świadectwa uczestnictwa”, kryptowalutę itp. Takie obietnice istnieją tylko w reklamach. Bądź czujny, gdy ktoś obiecuje pieniądze za to, że namówisz inne osoby. To może być piramida finansowa. Zawiadamiamy organy ścigania oraz prowadzimy postępowania w sprawach, w których podejrzewamy, że konsumenci mogą tracić pieniądze.” – powiedział w 2017 roku Marek Niechciał, prezes UOKiK

Co sądzicie o komunikacie UOKiK? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze