Bitcoin ETF odrzucone | Co tak wkurzyło „Krypto Mamę”?

Komisarz SEC Hester Peirce znana jest w środowisku kryptowalut jako „Krypto Mama”. Jak na mamę przystało staje murem za bitcoinem w opozycji do kolejnej, odmownej decyzji Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w sprawie bitcoinowych ETF.

SEC po raz kolejny odrzuciła wniosek w sprawie ETF (New Traded Fund) ze strony Wilshire Phoenix i NYSE Arca. W uzasadnieniu decyzji komisja ponownie powołała się na obawy odnośnie manipulacji na rynku. Hester Peirce publicznie nie zgodziła się na odrzucenie wniosku komisji, której jest oficjalnym członkiem.

Już w połowie ubiegłego roku Hester Peirce mówiła, że SEC nie powinna tłumić innowacji w zakresie kryptowalut:

ETF ponownie odrzucone | Z jakiego powodu tym razem?

NYSE Arca przedłożyła zasugerowane zmiany, aby umożliwić notowanie i handel bitcoinami i skarbowymi funduszami inwestycyjnymi Wilshire Phoenix w Stanach Zjednoczonych. Propozycja obejmowała zarówno amerykańskie obligacje skarbowe, jak i bitcoiny. Pokładano nadzieje, że rozwiąże to obawy SEC dotyczące ryzyka manipulacji na rynku w okresach wahań cen BTC.

SEC twierdzi, że wnioskodawca nie był w stanie dostarczyć wystarczającego dowodu, że może chronić się przed „nieuczciwymi i manipulacyjnymi działaniami i praktykami” na rynku bitcoina w celu „ochrony inwestorów i interesu publicznego”:

„Komisja musi odrzucić proponowaną zmianę reguły złożoną przez krajową giełdę papierów wartościowych jeśli nie stwierdzi, że proponowana zmiana jest zgodna z obowiązującymi wymogami Exchange Act – w tym z wymogiem określonym w sekcji 6(b)(5), że regulacje krajowej giełdy papierów wartościowych mają na celu zapobieganie nieuczciwym i manipulacyjnym działaniom i praktykom”.

Krypto mama w obronie ETF

SEC odrzuciła dotychczas co najmniej dziewięć poprzednich wniosków w sprawie ETF Bitcoin, w tym aplikacje od Bitwise Asset Management, VanEck / SolidX i Direxion. Kryptoin i Crescent Crypto wciąż czekają na decyzje SEC w sprawie złożonych przez siebie wniosków odnośnie bitcoinowych ETF.

W swoim sprzeciwie wobec odrzucenia wniosku NYSE Arca komisarz Peirce stwierdziła, że komisja „po raz kolejny odrzuciła proponowaną zmianę reguły, która zapewni amerykańskim inwestorom dostęp do bitcoin poprzez produkt notowany i będący przedmiotem obrotu na krajowej giełdzie papierów wartościowych z zastrzeżeniem ram regulacyjnych komisji”:

„Ta seria odrzuceń prowadzi mnie do wniosku, że ta Komisja nie chce zatwierdzić notowania jakiegokolwiek produktu, który zapewniłby dostęp do rynku bitcoina i że żadne zgłoszenie nie będzie spełniało ciągle zmieniających się standardów, które ta Komisja nakłada na produkty powiązane z bitcoinem – i wyłącznie na produkty z nim związane”.

W lutym 2019 komisarz SEC Robert J. Jackson Jr. wyraził przekonanie, że bitcoinowy ETF zostanie ostatecznie zatwierdzony:

Jaki los czeka kolejne wnioski odnośnie bitcoinowych ETF? Zachęcamy do dyskusji.

źródło grafiki tytułowej: Getty Images

Komentarze