SEC odrzuca bitcoin ETF w obawie przed oszustwami i manipulacją

SEC odrzuca bitcoin ETF. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odrzuciła propozycję Bitcoin ETF od Bitwise Asset Management i NYSE Arca.

Nadzieje dyrektora Bitwise Matta Hougana na to, że tym razem będzie inaczej, okazały się płonne. SEC opublikowała wczoraj 112-stronicowy dokument, w którym zawarła oświadczenie i stanowisko w sprawie ETF Bitcoin. Komisja stwierdziła, że zgłoszenie nie spełniło niezbędnych wymagań, w szczególności tych związanych z manipulacjami na rynku i nielegalnymi działaniami.

Zgodnie z brzmieniem decyzji:

Komisja odrzuca proponowaną zmianę przepisów, ponieważ, jak omówiono poniżej, NYSE Arca nie wywiązała się ze swoich obowiązków wynikających z ustawy o wymianie i zasad postępowania Komisji, aby wykazać, że jej wniosek jest zgodny z wymogami sekcji 6 ustawy o giełdzie (b ) (5), a w szczególności wymóg, aby przepisy dotyczące krajowej giełdy papierów wartościowych były zaprojektowane tak, aby zapobiegać nieuczciwym i manipulacyjnym działaniom i praktykom.

Jeszcze nie tym razem

Matt Hougan, dyrektor zarządzający i globalny dyrektor ds. badań w Bitwise, udzielił niedawno wywiadu CNBC. Wyraził w nim nadzieję, że tym razem SEC ostatecznie zatwierdzi ETF-y. W myśl tych oczekiwań, Bitwise miałby być pierwszą w historii, w pełni regulowanym ETF na bitcoinie.

Według Hougana:

Jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, aby uzyskać zatwierdzenie Bitcoin ETF.

Od tego czasu Hougan zareagował na brak zgody SEC, powołując się na „wyraźną ścieżkę”, według której należy iść dalej.

Bardzo doceniamy staranną recenzję SEC. Szczegółowe informacje zwrotne, które przekazali, zapewniają krytyczny kontekst i jasną ścieżkę dla wnioskodawców ETF, aby kontynuować prace nad listowaniem ETF bitcoin.

Z niecierpliwością oczekujemy dalszej produktywnej współpracy z SEC w celu rozwiązania ich pozostałych problemów i zamierzamy ponownie przesłać zgłoszenie tak szybko, jak to możliwe.

W przeszłości zatwierdzanie nowatorskich produktów będących przedmiotem obrotu giełdowego, które otwierają nowe klasy aktywów, wymagało wieloletniego zaangażowania organów regulacyjnych. Liczy się ciągły postęp i inwestycja czasu ze strony organów regulacyjnych i to właśnie widzimy.

Pomimo odrzucenia wniosku przez SEC, kurs bitcoina wzrósł o ponad 4%, osiągając najwyższy poziom 8623 USD, po raz pierwszy od 24 września. Po spadkach o 31% w ciągu ostatnich trzech miesięcy, BTC wzrósł o 132% licząc rok do roku. Aktualnie (w chwili pisania tego tekstu), kurs BTC wynosi 8597 USD:

btcusd 10-10-19
wykres BTC/USD od TradingView

Jaka jest Wasza opinia odnośnie faktu, że SEC odrzuca bitcoin ETF? Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze