Komisarz SEC: ETF-y zostaną ostatecznie zatwierdzone

Komisarz amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wyraził przekonanie, że ​​fundusz ETF (Bitcoin Exchange-Trade-Funds) zostanie ostatecznie zatwierdzony.

W sprawie ETF trzeba spełnić standardy SEC

Robert J. Jackson Jr., w wywiadzie opublikowanym we środę przez rządowe źródło wiadomości Roll Call powiedział:

   „(…) Wreszcie, czy sądzę, że ktoś spełni standardy, które tam ustanowiliśmy? Mam nadzieję, że tak. Tak sądzę.”

Wiele podmiotów złożyło wniosek o zatwierdzenie SEC propozycji w sprawie ETF na Bitcoinie, ale żaden nie dostał jeszcze zielonego światła.

Jay Clayton, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd powiedział, że nie widzi drogi do zatwierdzenia  ETF na kryptowalutach, dopóki nie zostaną rozwiązane obawy dotyczące manipulacji na rynku.

SEC dotychczas odrzuciła przynajmniej 10 takich propozycji. W sierpniu zeszłego roku odrzucono siedem zgłoszeń od ProShares, Direxion i GraniteShares. Jednak dzień później regulator stwierdził, że dokona przeglądu wniosków.

W lipcu SEC po raz drugi odrzuciła propozycję Camerona i Tylera Winklevoss, aby umieścić ETF bitcoina na giełdzie BZB Bats.

Omawiając propozycję Winklevossa z Roll Call, Jackson powiedział, że „nie jest to trudna sprawa”, ale ryzyko manipulacji i szkód dla inwestorów było „ogromne”, podczas gdy rynek ma „bardzo poważny” problem z płynnością.

Jackson kontynuował:

„Cieszę się, że uczestnicy rynku zaczęli wprowadzać swoje pomysły. Niezależnie od tego, czy znajdziemy rozwiązanie, które naprawdę zapewni ochronę inwestorom wiem, że ta sprawa [Winklevoss] nie była szczególnie blisko takich rozwiązań. „

Waleczna Peirce

Inna komisarz SEC była jeszcze bardziej pragmatyczna w stosunku do możliwości wprowadzenia ETF na Bitcoinie. W lipcu zeszłego roku Hester Peirce powiedziała, że ​​proponowana przez Winklevossów zmiana paradygmatu “jest zgodna z ustawowym standardem i że powinniśmy zezwolić BZX na wciągnięcie na listę i obrót tym opartym na bitcoinie produkcie giełdowym („ETP”).

„Z mojej perspektywy musimy być świadomi, jaka jest nasza rola i tego, że to nie my decydujemy, które innowacje i które technologie przejmują się, a które nie,” podsumowała swoją wypowiedź Peirce.

Dzisiaj napisała na Twitterze, że czeka na współpracę z Jacksonem, „aby otworzyć drzwi do innowacji”.

Czy to przełom w walce o ETF?

Jak widać, dotychczasowe odrzucenia wniosków przez SEC nie powstrzymały nikogo od próby przeforsowania ETF. Można pomyśleć, że sama SEC jest zainteresowana znalezieniem rozwiązań. Pozostaje mieć nadzieję, że pozwolą one wejść w życie długo wyczekiwanym ETF-om.

Dajcie znać w komentarzach, co o tym myślicie.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze