Wniosek ETF braci Winklevoss odrzucony

2 321
Amerykańscka Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odrzuciła drugą próbę Camerona i Tylera Winklevoss, wprowadzenia do obrotu funduszy ETF opartych na  Bitcoinie. Regulator, uzasadnił swoją decyzję w 92-stronicowym komunikacie, w którym wyraził swoje obawy związane między innymi z manipulacją.

Miliarderzy Cameron i Tyler Winklevoss, jako pierwsi zaproponowali fundusz ETF oparty na Bitcoinie w czerwcu 2016 r. Fundusz miał być notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych BATTS BZX, będącej częścią największej amerykańskiej giełdy opcji CBOE Global Markets. W zeszłym roku SEC nie zatwierdziła wniosku, ale w czerwcu grupa przedłożyła propozycję zmiany przepisów. W czwartkowym 26 lipca 2018 r. komunikacie SEC nie poparła argumentu Winklevossów, że rynek Bitcoina, w tym giełda Gemini, są „wyjątkowo odporne na manipulacje”. Wniosek został odrzucony w głosowaniu  3-1.  SEC podkreśliła, że odrzucenie wniosku nie opiera się na ocenie, czy technologia stojąca za cyfrowym złotem lub blockchainem ma wartość innowacyjną lub inwestycyjną. Agencja wskazała jednak, że jej misją jest zapobieganie nieuczciwym manipulacją i praktykom oraz ochrona inwestorów.

Wnioski Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Gield

Amerykańska  komisja odnotowała, że ponad trzy czwarte wolumenu w Bitcoina występuje poza Stanami Zjednoczonymi i że 95 procent wolumenu występuje na giełdach innych niż amerykańskie. Spread między ceną kupna a ceną sprzedaży znacznie się różnił w zależności od giełdy, według SEC. Wolumen na rynkach kontraktów terminowych Bitcoina jest niewielki stanowi jedynie 20 procent wolumenu platyny i 2,5 procent wolumenu srebra. W odniesieniu do twierdzenia, że Bitcoin jest wyjątkowo odporny na manipulacje, SEC „stwierdza, że akta zgromadzone przed Komisją nie potwierdzają takiego wniosku”.

Bracia Winklevoss mogą się odwołać od decyzji regulatora  do sądu federalnego.

Jest jeszcze inna aplikacja ETF dla Bitcoina – VanEck SolidX Bitcoin Trust

VanEck i SolidX złożyły wspólny wniosek o udział w przetargu na Bitcoin ETF, który został opublikowany w celu zgłoszenia uwag w dniu 2 lipca 2018 r. Zgodnie z przepisami Dodda Franka agencja musi podjąć działania w ciągu 45 dni od opublikowania wniosku, co przypada na dzień 16 sierpnia.W tym tygodniu Bitcoin gwałtownie wzrósł, osiągając poziom powyżej 8 300 USD, częściowo z powodu pogłosek, że SEC mogłaby zatwierdzić podobny instrument handlowy już w sierpniu. Chociaż muszą one zająć się jedną propozycją do 16 sierpnia. SEC musi dokonać przeglądu co najmniej pięciu innych wniosków  w sprawie „Bitcoin ETF”. Kluczowa decyzja ETF spodziewana jest do połowy sierpnia, kiedy to regulator musi ogłosić swój bardzo oczekiwany werdykt w sprawie propozycji Bitcoin ETF złożonej przez VanEck i SolidX

Inne wnioski o założenie funduszu ETF

Na początku tego tygodnia SEC przesunęła termin podjęcia decyzji o zatwierdzeniu do września pięciu ETF Bitcoin zaproponowanych przez firmę inwestycyjną Direxion Asset Management do obrotu na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych (NYSE). Również na początku tego tygodnia, Bitwise Asset Management, zwrócił się do SEC o sporządzenie indeksu ETF, który ma objąć koszyk 10 cyfrowych aktywów.

Komentarze