Bitcoin dominuje rynek dzięki ETF?

4 868

Indeks mierzący dominację Bitcoina względem altcoinów wynosi 46,83 procent i jest to najwyższy wyższy wynik od grudnia 2017 r., kiedy to cena Bitcoina osiągnęła rekordowy poziom 19 654 dolarów. 

Dominacja Bitcoina wzrosła o 10 procent w roku 2018

Indeks dominacji Bitcoina mierzy udział cyfrowego złota w całkowitej kapitalizacji rynku kryptowalut. Dominacja przodującej kryptowaluty sukcesywnie zyskiwała w roku 2018  i od stycznia wzrosła o ponad 10 procent.

Bitcoin okazał się jedną z najbardziej stabilnych walut cyfrowych podczas ogromnej, 70 procentowej korekty rynkowej. Znaczna część altcoinów wciąż zmaga się z korektą.

Bitcoin store of value

Bitcoin pozostaje na dominującej pozycji, pozostawiając swoich rywali znacząco w tyle i tym samym potwierdza swoją zdolność do przechowywania wartości (store of value) wśród kryptowalut. Bitcoin najlepiej przechowuje wartość, ponieważ jest najstarszą kryptowalutą opartą na technologii blockchain, a jego protokół działa nieprzerwanie od 03.01.2009 r.,02:54:25 GMT. Stoi za nim najwyższa moc obliczeniowa (Hash rate) ze wszystkich walut cyfrowych, gwarantując bezpieczeństwo zawieranych transakcji.

Dlaczego rośnie dominacja Bitcoina ?

Ostatnio pisaliśmy o informacjach, które mogły sprawić, że cena Bitcoina wystrzeliła do 7 500 dolarów. Kolejnym czynnikiem mogącym mieć wpływ na wzrost ceny Bitcoina może być wniosek do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dotyczący otrzymania licencji na założenie funduszu ETF, złożony przez Cboe Global Markets Inc.. SEC jest w trakcie rozpatrywania wniosku i niebawem może przyznać spółce (CBOE) pożądaną licencję na założenie Bitcoin ETF. Taki fundusz stanie się łącznikiem kryptowalut z  inwestorami instytucjonalnymi.

Proces ten rozpoczął się 26.06.2018 r., kiedy SEC zwróciła się do specjalistów z branży z prośbą o uwagi na temat ETF, który ma być oferowany za pośrednictwem VanEck oraz SolidX Bitcoin Trust . Pierwsze dwie próby utworzenia funduszu zostały odrzucone na początku 2017 r., w związku z czym SEC wydała następujące oświadczenie:

W oparciu o wcześniejsze zapisy Komisja uważa, że rynek bitcoina jest nieuregulowany. W związku z tym Komisja nie uznaje proponowanej zmiany zasad za zgodną z ustawą o giełdzie”

Regulatorzy SEC ogłosili  pod koniec czerwca 2018 r., że pracowali nad projektem nowej (i mniej restrykcyjnej) legislacji dotyczącej ETFów otwartych i niskiego ryzyka, której celem było celu zwiększenie innowacyjności
w przestrzeni finansowej. Może to potencjalnie zwiększyć szanse Trustu, podobnie jak inne przedsięwzięcia, które chcą w przyszłości ustanowić ETF na Bitcoinie.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku

Jeśli aplikacja VanEck SolidX zostanie rozpatrzona pozytywnie, inwestorzy będą mogli zakupić udziały w funduszu Trust o wartości około 25 bitcoinów.

„ETF w normalnych warunkach rynkowych, będzie wykorzystywał środki dostępne na zakup bitcoina przede wszystkim na rynkach poza giełdowych OTC, bez wykorzystania dźwigni finansowej lub przekroczenia odpowiednich limitów pozycji” – czytamy w raporcie Trust . Fundusz będzie ubezpieczony od kradzież oraz ataków hackerskich, gwarantując pokrycie ewentualnych strat powstałych z tego tytułu.

„Polisa ubezpieczeniowa będzie zawierać początkowe limity w wysokości 25 milionów dolarów w pokryciu pierwotnym i 100 milionów dolarów w nadmiarze, z możliwością zwiększenia zasięgu w zależności od wartości bitcoinów posiadanych przez Trust.”

ETF Święty Graal dla inwestorów

Kilku gigantów finansowych skomentowało, że bazujące na bitcoinie ETF mają kluczowe znaczenie dla innowacji finansowych, a firmy takie jak JP Morgan już w lutym 2018 r. nazwały je „świętym graalem dla właścicieli i inwestorów”.  Jeśli w nadchodzącym miesiącu wniosek CBOE zostanie przyjęty opcje inwestycyjne  dla klientów zostaną uruchomione w pierwszym kwartale 2019 r.

Komentarze