Bitcoin ETF ponownie odrzucony przez SEC

3 795

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ponownie odrzuciła szereg wniosków o utworzenie funduszów Bitcoin ETF. Tym razem, SEC odrzuciło aż 9 wniosków, w tym ProShares, GraniteShares oraz Direxion. Powód jaki podała komisja, był taki sam jak w przypadku odrzucenia wniosków braci Winklevoss, którzy chcieli wprowadzenia do obrotu funduszy ETF opartych na Bitcoinie. SEC wyraziło zaniepokojenie oszustwami i manipulacją rynku Bitcoina.

Kolejna negatywna wiadomość od SEC z pewnością wpłynie na cały rynek kryptowalut, w szczególności na finalną decyzję komisji, która ma zapaść już za miesiąc. Pierwotny termin utworzenia ETF-ów na Bitcoinie został wyznaczony na 10.08 br., ale oświadczenia SEC pozwoliło na przedłużenie decyzji o 45 dni. Aktualny termin, jak i ostateczna decyzja ws. ETF zostanie podjęta 30 września 2018 roku. Po dzisiejszym odrzucenie aż 9 wniosków, finalna decyzja prawdopodobnie będzie negatywna.

Entuzjaści i aktywiści kryptowalut od lat starają się o zatwierdzenie funduszy ETF przez SEC. Pierwsze wnioski oraz rozpoczęcie nacisku na komisje, zaczęło się cztery lata temu od propozycji Camerona i Tylera Winklevoss. Niestety, ich wnioski ETF zostały odrzucone dwukrotnie, co prowadzić może do prostej konkluzji, iż SEC nie popiera utworzenia ETF-ów na Bitcoinie.

Bitcoin
źródło: https://www.marketwatch.com/story/sec-says-its-edgar-filing-system-was-hacked-in-2016-2017-09-20

Co to jest Bitcoin ETF i dlaczego wpływa na rynek krypto?

Fundusz ETF (ETF) to fundusz inwestycyjny specjalizujący się w określonym rynku, zwykle odzwierciedlającym indeksy giełdowe, tj. S&P 500. ETF pozwala inwestorom na bezpośredni wpływ na konkretny indeks, bez potrzeby kupowania aktywów. Podajmy przykład S&P 500, który jest indeksem giełdowym, w skład którego wchodzi 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji, notowanych na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych (New York Stock Exchange) i NASDAQ. Nasz ETF indeksu S&P 500 rośnie i spada bez konieczności inwestowania we wszystkie akcje spółek notowanych na S&P 500. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie, które aktualnie cieszy się wysoką popularnością w sferze firm instytucjonalnych.

Fundusze inwestycyjne ETF znacznie ułatwiłyby inwestowanie w kryptowaluty klientom i inwestorom instytucjonalnym, zarządzającym ogromnymi portfelami. Dla inwestorów instytucjonalnych, oszczędziłoby to kłopotu z założeniem portfela kryptowalutowego czy wyborem najlepszej giełdy kryptowalut. Dlatego ważne jest dla rynku kryptowalut, aby decyzja SEC została rozpatrzona pozytywnie. Wraz z zaakceptowaniem przez SEC wniosku o zaakceptowanie ETF-ów, wpłynie ogromna ilość kapitału z firm instytucjonalnych, chcących wejść na rynek kryptowalut bez potrzeby inwestowania na giełdach, tj. Binance, czy Bitfinex.

Co sądzicie o odrzucenie wniosków przez SEC? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze