Bitcoin: SEC ponownie przesuwa decyzję ws. funduszy ETF

źródło: pixabay.com
1 761

Wczoraj tj. 29 marca, Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) opublikowała oświadczenie dotyczące funduszy Exchange traded-fund (ETF) na kryptowalucie Bitcoin. Komisja ponownie przesunęła termin decyzji odnośnie zatwierdzenia ETF-ów, a dokładnie wniosków zgłoszonych przez firmy VanEck/SolidX oraz Bitwise Asset Management. Jak podaje SEC, potrzebują więcej czasu na ustalenie ostatecznej decyzji. Ostateczne terminy decyzji wyznaczono na 16 oraz 21 maja (dla VanEck SolidX).

Wniosek o utworzenie funduszy został złożony przez startup Bitwise Asset Management w styczniu 2019 roku. Komisja po raz kolejny przesunęła decyzję o zatwierdzenie „Bitwise Bitcoin ETF Trust”, zaproponowanych przez przedsiębiorstwo. Firma z siedzibą w San Francisco złożyła wniosek w styczniu, dołączając do wyścigu z firmami VanEck i SolidX o uruchomienie funduszu inwestycyjnego w oparciu o kryptowalutę Bitcoin. Niestety, wniosek VanEck i SolidX (złożony notabene przez CBOE), również odroczono – na dodatkowy termin 45 dni. Wniosek CBOE odnośnie ETF-ów VanEck/SolidX złożono pod koniec stycznia 2019 roku.

„Komisja uważa za stosowne wyznaczenie dłuższego okresu na podjęcie działań, tak aby miała wystarczająco dużo czasu na rozważenie proponowanej zmiany przepisów. W związku z tym Komisja, zgodnie z art. 19 pkt 2 ustawy, wyznacza 16 maja 2019 r. jako datę zatwierdzenia, odrzucenia lub wszczęcia postępowania w celu ustalenia, czy należy odrzucić proponowaną decyzję.” – czytamy w oświadczeniu SEC

Bitwise Asset Management złożyło wniosek wraz z operatorem NYSE Arca, który miał wylistować owe fundusze na swojej platformie. NYSE Arca miała rzekomo uzyskać zgodę na uruchomienie handlu na bitcoinowych ETF-ach. Jeśli ich wniosek zostanie zatwierdzony, NYSE Arca, będący własnością Intercontinental Exchange (ICE), będzie posiadać uprawnienia do handlu, a Bitwise Index Services rozpocznie zarządzanie tymi funduszami.

etf bitcoin kryptowaluty
źródło: pexels/pixabay

SEC, a utworzenie funduszy inwestycyjnych ETF na Bitcoinie

Pierwsze wnioski oraz rozpoczęcie nacisku na komisje ws. Bitcoin Exchange traded-fund, zaczęło się cztery lata temu od propozycji zmian Camerona i Tylera Winklevoss. Niestety, ich wnioski zostały odrzucone dwukrotnie, ostatni raz w lipcu ubiegłego roku.

W lutym opisywaliśmy słowa sekretarza SEC, Roberta J. Jacksona Jr., który stwierdził jednoznacznie, że bitcoinowe fundusze ETF zostaną ostatecznie zatwierdzone. Do tej pory Komisja odrzuciła szereg wniosków złożonych przez wiele instytucji i przedsiębiorstw. SEC nie zatwierdziła jeszcze żadnego, lecz nadal cicho liczymi, że może się to zdarzyć w tym roku.

Co sądzicie o decyzji Komisji? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze