4 rzeczy, które wpłyną na wzrost adopcji kryptowalut w 2020 roku

2 838

2019 mógł trochę rozczarować. Pomimo, iż wyceny kryptowalut są na dużo wyższym poziomie niż rok temu, to dla wielu rok ten skończył się nie tak jak sobie wyobrażali. Sam rynek i podmioty na nim działające poczyniły jednak ogrom pracy w minionych 12 miesiącach i powoli będą zbierać z tego swoje plony. Czyżby miniony rok nie był aż tak zły jak go wszyscy oceniają? Co takiego się w nim wydarzyło, co wpłynie znacząco na wzrost adopcji kryptowalut w obecnym roku?  

Nie było aż tak źle?

Wróć myślami do początków 2019 r. i dziesiątej rocznicy wydobycia bloku genesis Bitcoina. Rynek kryptowalut miał niewiele do świętowania. Ceny spadły do ​​nowych minimów, podczas gdy startupy, a nawet niektórzy ważni gracze w branży zaczęli odczuwać presję.

Istnieje mnóstwo czynników, które napędzają zainteresowanie kryptowalutami. Dwie główne dynamiki to niestabilność rynku i wyraźne przykłady mainstreamowej adopcji. Ale na rynku nie można było zauważyć żadnego z tych aspektów, gdy branża wkroczyła w nowy rok: największe kryptowaluty popadły w marazm, a wolumeny uderzyły w historyczne dna. Firmy z Wall Street, takie jak Goldman Sachs i Morgan Stanley, cicho odłożyły na półkę plany oferowania kryptowalut swoim klientom instytucjonalnym. Wydawało się, że ludzie po prostu przestali dbać o zasoby cyfrowe.

Teraz, kiedy wkroczyliśmy w nowy rok, widzimy cztery główne pozytywne trendy, które sprawią, że zainteresowanie kryptowalutami powróci w 2020.

4 główne trendy

Przede wszystkim obserwowaliśmy szybkie eksperymenty i procesy wdrażania.

Rok oszałamiających prób i błędów, rozwoju i udoskonalenia spowodował, że rynek kryptowalut wkroczył na zupełnie nowe terytorium. Popularny producent odzieży sportowej New Balance zaczął używać łańcucha bloków Cardano w swoim globalnym łańcuchu dostaw; Maltański Urząd ds. Hazardu przetestował kryptowaluty w kasynach; a Bank Francji zapowiedział, że rozpocznie testy waluty cyfrowej na początku 2020 r. Nie zapominajmy też o cyfrowym juanie, gigancie transportu morskiego Mærsk, który śledzi swoje przesyłki na blockchaine czy zabezpieczaniu łańcuchów dostaw przez największe korporacje na świecie przy pomocy tej technologii.

Po drugie, nastąpiła eksplozja wielkości i dostępności produktów finansowych opartych o kryptowaluty.

Kiedyś grupka mniej niż kilku giełd – zwłaszcza Bitmex -, dziś duzi i stabilni gracze tacy jak Binance, Huobi i OKEx, oferuje kontrakty futures, a nawet opcje na aktywa kryptograficzne o dużej kapitalizacji. Patrząc na BTC Perpetual Futures, możemy zobaczyć, jak rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny, gdy duże giełdy zaczynają robić postępy. Można przewidzieć, że tendencja ta umocni się w 2020 r., ponieważ dominujące giełdy kierują swoje znaczące siły na rynek instrumentów pochodnych.

Po trzecie, zdecentralizowane finanse (DeFi) stały się siedliskiem innowacji.

Łączna wartość projektów DeFi prawie potroiła się w tym roku do ponad 650 milionów dolarów. Wykorzystanie nowych technologii w celu niezawodnego i bezpiecznego świadczenia usług finansowych oznacza, że ​​całkowicie nowe możliwości kredytowania i handlu depozytami zabezpieczającymi – całkowicie nie do pomyślenia jeszcze kilka lat temu – są teraz łatwo dostępne. Handlowcy mogą teraz bezproblemowo przełączać się między różnymi pozycjami dłużnymi za pomocą InstaDApp, a firmy takie jak Babel Finance w Chinach zapewniają górnikom na dużą skalę łatwy dostęp do kapitału poprzez kryptowaluty jako zabezpieczenie.

Wreszcie, w ostatnim roku branża ciężko pracowała, aby rozwiązać niektóre problemy nękające kryptowaluty.

Nowe rozwiązania powiernicze nie tylko pomagają firmom i osobom o wysokiej wartości netto chronić swoje kryptowaluty przed hakerami, ale niektóre nawet pozwalają na zdalne stakowanie, co oznacza, że ​​posiadacze mogą zabezpieczyć sieć i uzyskać pasywny dochód bez narażania się na możliwość utraty kryptowalut.

Najwięksi krytycy – największymi fanami

Ogólnie rzecz biorąc, podjęto wiele pracy w celu ustanowienia najlepszych praktyk w klasie zasobów cyfrowych. Organy branżowe, takie jak Global Digital Finance, współpracowały z członkami w celu promowania wspólnego zestawu profesjonalnych standardów, które obejmują zobowiązanie do przestrzegania odpowiednich przepisów. Na całym świecie poczyniono znaczne postępy w zakresie regulacji, zachęcając instytucje rynku finansowego do zwrócenia uwagi na potencjał aktywów cyfrowych – zarówno pod względem ich zdolności do zmiany krajobrazu gospodarczego, jak i nieskorelowanej klasy aktywów inwestycyjnych. Firmy takie jak JPMorgan zaczynają wdrażać własne waluty cyfrowe, szybko staje się jasne, że nawet najwięksi krytycy rynków cyfrowych dostrzegają ten potencjał.

Znaczny wzrost zainteresowania rynkami kryptograficznymi nastąpił w czerwcu po ogłoszeniu Libry od Facebooka: kontrakty futures na BTC od CME Group zanotowały najwyższy w historii poziom zainteresowania. Jednego dnia wymieniono 5 311 kontraktów o łącznej wartości 26 555 BTC, czyli o wartości około 246 milionów USD.

Kraje i instytucje

Również w tym roku państwa zasygnalizowały zainteresowanie kryptowalutami. Chiński rząd przeszedł od zakazania obywatelom kupowania kryptowalut do ogłoszenia w październiku, że Chiny w pełni poparły technologię blockchain i rozwijają własną cyfrową walutę wspieraną przez państwo. Oczekuje się, że próby odbędą się wkrótce w Shenzhen i Suzhou.

Również w Stanach Zjednoczonych politycy i organy regulacyjne złagodziły swoją pozycję, a przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell nawet zasugerował wypuszczenie cyfrowego dolara. Kryptowaluty mogą również odgrywać ważną rolę we wzmacnianiu ekonomicznej supremacji narodów.

W sektorze prywatnym platformy regulowane zbudowały infrastrukturę rynkową w celu dostosowania do głównego nurtu popytu.

Uruchomienie fizycznie rozliczanych kontraktów bitcoinowych Bakkt we wrześniu stanowiło duży krok w kierunku zapewnienia inwestorom instytucjonalnym regulowanych środków umożliwiających uzyskanie ekspozycji na największą kryptowalutę. A CME, które po raz pierwszy uruchomiło swoje kontrakty terminowe BTC w grudniu 2017 r., wprowadziło opcje na początku 2020 r., podobnie jak Bakkt.

Dodatkowe produkty, które weszły na rynek, obejmują produkty będące przedmiotem wymiany na szwajcarskiej giełdzie SIX. Bitcoin ETF może jeszcze nie być widoczny, ale inwestorzy instytucjonalni wchodzą w tą klasę aktywów za pomocą alternatywnych instrumentów. Grayscale Investments, największy zarządzający aktywami w walutach cyfrowych, przyciągnął rekordową kwotę 254,9 miliona dolarów w trzecim kwartale i ponad 600 milionów w ciągu całego roku.

Co ważne, dane leżące u podstaw rynków zostały w tym roku poważnie oczyszczone po tym, jak ich dostawcy i cały przemysł obudzili się z problemem „fałszywych” wolumenów i braku przejrzystości otaczających systemów. Dzięki dostępnym bardziej szczegółowym wskaźnikom umożliwiającym ocenę szczerych i nieszczerych giełd, rynek jest lepiej przygotowany do podejmowania decyzji.

Dobry 2019 rok

Patrząc wstecz na ostatnie 12 miesięcy, rynki aktywów cyfrowych były zróżnicowane i rosły. Nowe możliwości handlowe pozwalają na bardziej wyrafinowane strategie, ponieważ nowi usługodawcy zmieniają kryptowaluty z marginalnej klasy aktywów w centrum innowacji fintech. Istotna infrastruktura rynku i produkty dostosowane do bardziej wyrafinowanej bazy inwestorów są teraz łatwo dostępne, zachęcając tradycyjne firmy do wejścia w klasę aktywów.

Ramy regulacyjne, choć powstają, zapewniają większą jasność, aby zapewnić uczestnikom rynku uzasadnioną przestrzeń do działania. Wciąż jesteśmy dalecy od 20 000 $ za BTC, ale główne założenia są już gotowe. Gdy kryptowaluty wkraczają w drugą dekadę, adopcja w mainstreamie już się rozpoczęła. Poczekajmy tylko na jej wpływ na wycenę cyfrowych aktywów.

Maciej Kmita

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze