Nareszcie! | Calibra, testnet Libry i whitepaper dla Libra blockchain

4 449

Długo oczekiwane ogłoszenie Facebooka ujrzało dzisiaj światło dzienne. Nareszcie możemy dowiedzieć się nieco więcej o projekcie, który według niektórych komentatorów, może zagrozić pozycji bitcoina ;). Zapraszam do lektury.

Facebook pokazał dziś światu długo zapowiadaną Librę i jej kryptowalutę. Facebook twierdzi, ze przesyłanie wartości będzie tak proste, jak wysłanie zdjęć między użytkownikami WhatsApp i Messenger.

Whitepaper dla blockchain Libra przeczytacie tutaj.

Nowa aplikacja na Facebooku – Calibra

Ścisła integracja waluty z Facebookiem jest podkreślona przez wydanie nowej aplikacji Facebook o nazwie Calibra, zasadniczo aplikacji portfelowej do kryptowaluty Libra.

„Wysyłaj pieniądze w sposób, w jaki wysyłasz wiadomość lub zdjęcie” ogłosił Facebook na stronie internetowej swojej aplikacji.

calibra.com

Na stronie czytamy dodatkowo:

„Zapisz, wyślij i wydaj swoje pieniądze, wszystko w aplikacji Calibra. Doładuj swój telefon lub zapłać rachunki. Twoje transakcje będą prywatne i bezpieczne.”

calibra.com

Calibra i opłaty transakcyjne


W FAQ aplikacji czytamy: „Opłaty za transakcje będą tanie i przejrzyste, zwłaszcza jeśli wysyłasz pieniądze za granicę. Calibra obniży opłaty, aby pomóc ludziom zachować więcej pieniędzy.”

Aplikacja działa zarówno samodzielnie, ale jest także wbudowana w WhatsApp i Messenger.

Calibra dąży do tego, aby globalne pieniądze były dostępne, a Facebook „pracuje nad tym, by Calibra trafiła do jak największej liczby krajów”.

Calibra jest opisywana jako zależna od Facebooka, ale jednocześnie „działa niezależnie od Facebooka”.

Libra jest wspierana przez FIAT i „inne aktywa”.

Testnet Libra | Sprawdźcie sami

Libra używa technologii tolerancji błędów bizantyjskich, nazywanej protokołem konsensusowym LibraBFT i języka kodowania, który nazywa się Move.

Podgląd Testnetu jest dostępny tutaj.

To nie wszystko | Jest jeszcze drugi token!

Facebook twierdzi, że oprócz Libry, wyda także „token inwestycyjny Libra”.

W przeciwieństwie do Libry – waluty, która będzie szeroko dostępna dla wszystkich – token inwestycyjny ma być wg Facebooka zabezpieczeniem. W związku z tym token zostanie sprzedany znacznie bardziej ekskluzywnym odbiorcom. Do tego grona zaliczają się członkowie korpusu założycielskiego , znanego jako Stowarzyszenie Libra, oraz akredytowani inwestorzy.

Podczas gdy Libra będzie wspierana koszykiem walut FIAT i rządowych papierów wartościowych, odsetki uzyskane z tego zabezpieczenia trafią do posiadaczy tokenów inwestycyjnych.

Długi czas oczekiwania

Na przestrzeni ostatnich miesięcy sporo pisaliśmy na temat planów Facebooka odnośnie własnej kryptowaluty i postępów w tej sprawie. Jeżeli macie ochotę przestudiować ten wątek od początku zachęcam do lektury następujących publikacji:

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Komentarze