DeFi w natarciu | 130% wzrostu rynku zdecentralizowanych finansów

Zdecentralizowane platformy finansowe operujące na Ethereum i kilku innych blockchainach notują nieustanny wzrost zainteresowania. Tylko w przeciągu ostatnich 12 miesięcy rynek DeFi wzrósł o ok. 130%. Jaka wizja przyszłości rysuje się przed sektorem zdecentralizowanych finansów?

Jak podaje DeFi Pulse, w ramach zdecentralizowanych aplikacji finansowych znajdowało się w zeszłym roku ok. 306 miliardów dolarów w Etherze oraz innych aktywach cyfrowych. Na dzień dzisiejszy wartość ta wynosi już blisko 670 milionów $. Jeszcze przedwczoraj, 8 stycznie br., defipulse raportował wartość 700 milionów $ ulokowaną w sektor.

defi
źródło:defipulse

Najbardziej popularnym jak dotąd rozwiązaniem DeFi jest to oferowane przez MakerDAO. Ta zdecentralizowana organizacja (amg. Decentralized Autonomous Organisation) operuje na blockchainie Ethereum poprzez stablecoin o nazwie DAI. W ramach platformy Maker ulokowane jest obecnie 385 milionów USD, czyli 2,4 miliona ETH. Jest to de facto znacznie mniej niż chociażby w czerwcu 2019 r., kiedy ten poziom wynosił 505 mln USD. Popularność Maker zdaje się jednak nie tracić rozpędu. Aktualnie MakerDAO alokuje 2,415 milionów ETH. Stanowi to aż 55,41% całego zdecentralizowanego sektora finansowego.

Inne popularne aplikacje to platforma Synthetix oraz Compound. Te dwie platformy mają obecnie odpowiednio ponad 132 miliony dolarów i 96,5 miliona dolarów. Obydwie są również oparte na blockchainie Ethereum, podobnie jak prawie każda inna popularna aplikacja DeFi.

W rzeczywistości trzeba przejść aż do ósmej pozycji na liście rankingowej, aby zobaczyć rozwiązanie DeFi, które nie działa w oparciu o sieć Ethereum. Chodzi tu o Lightning Network dla Bitcoina, największą zdecentralizowaną platformę płatności w branży.

Pierwsza dziesiątka w rankingu DeFi wg danych defipulse prezentuje się następująco:

defi ranking
źródło: defipulse

Czy sektor DeFi będzie dyktować tempo wzrostu wyceny ETH?

Analityk @JamCryptoWolf określił tak wysoki wzrost zainteresowania DeFi jako „paraboliczny”. Przypomnijmy, że DeFi rośnie w tle spadku wyceny ETH z lokalnego maksimum z połowy maja 2019 (351 USD) do aktualnych 137 USD. Zdaniem CryptoWolfa, wycena natywnej kryptowaluty sieci Ethereum – Etheru – będzie podążać za wyraźnym trendem wzrostowym wykazywanym przez sektor DeFi.

Źródło grafiki tytułowej: tutaj

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze