USA skonfiskowało 3,36 mld $ w kryptowalutach
Wczoraj (07.11) departament sprawiedliwości USA ogłosił przejęcie 3,36 mld dolarów w kryptowalutach.
Amerykańskie organy ściagania 09.11.2021 r. przeprowadziły przeszukanie domu Jamesa’a Zhong’a. Władze zarekwirowały wtedy ponad 50 tys. bitcoinów, które w momencie przejęcia były warte około 3,36 mld $. Ponadto znaleziono przeszło 600 tys. $ w gotówce oraz metalach szlachetnych. Ponadto w 2022 r. odnaleziono kolejne kilkaset bitcoinów Zhong’a.
W 2017 r. w wyniku fork’a BTC, na portfele oszusta wpłynęło ponad 50 tys. Bitcoin Cash, które przestępca wymienił na około 3,5 tys. BTC. Najprawdopodobniej kryptowaluty otrzymane z innych fork’ów Zhong również zamienił na BTC, jednak władze wspominają jedynie o BCH.
Środki te James Zhong ukradł w 2012 r. z portalu Silk Road. Była to, działająca w sieci Tor (darknet), platforma handlowa, na której większość ofert dotyczyła narkotyków oraz różnych substancji psychoaktywnych. Portal rozpoczął działalność w lutym 2011 r., a w październiku 2013 r. został zniszcznony przez organy ściagania USA.
Jak Zhong dokonał oszustwa?
Na stronie amerykańskiego departapentu sprawiedliwości możemy przeczytać:
Pan Zhong wprowadził w życie zaawansowany schemat stworzony do kradzieży bitcoinów z głośnego Silk Road (…) Zhong nie oferował ani nie kupił żadnego przedmiotu czy też usługi na Silk Road
Schemat działania przestępcy składał się z 3 faz:
- najpierw stworzył około 9 kont (“Fraud Accounts”) na Silk Road, które miały ukryć jego prawdziwą tożsamość,
- zainicjował ponad 140 szybkich transakcji, aby oszukać system płatności na Silk Road, który przelał około 50 tys. BTC na konta Zhong’a,
- Zhong przelał skradzione bitcoiny na adresy znajdujące się pod swoją kontrolą.
Teraz grozi mu 20 lat więzienie, co jest dość niskim wyrokiem. Dla porównania twórca Silk Road – Ross Ulbricht został skazany na dwa dożywocia.
USA największym hodlerem kryptowalut?
Stany Zjednoczone posiadają minimum 214 tys. BTC. Dotychczas wiemy o 3 największych konfiskatach:
- listopad 2020 – blisko 70 tys. BTC od innego oszusta powiązanego z Silk Road (określonego mianiem „Individual X”),
- listopad 2021 – przejęcie ponad 50 tys. BTC od Jamesa Zhong’a,
- styczeń 2022 – odzyskanie skradzionych ponad 94 tys. BTC z giełdy Bitfinex.
USA może posiadać jeszcze więcej bitcoinów, ponieważ organy ścigania mogły dokonać wiele mniejszych konfiskat. Ponadto o przejęciu bitcoinów od Zhonga dowiedziliśmy się po roku, więc być może takich akcji było więcej, jednak jeszcze o nich nie wiemy.
Warto przypomnieć, iż Chiny to również kryptowalutowy wieloryb, który posiada ponad 190 tys. BTC. Tym samym dwie największe gospodarki świata trzymają kilka ( może nawet kilkadziesiąt?) miliardów dolarów w kryptowalutach, jednak co z nimi zrobią bądź już zrobiły?