BitcoinCash: Wydobyto pierwszy 8MB blok

Jednym z głównych powodów powstania BitcoinCash i tym samym podziału sieci była chęć zwiększenia limitu bloków. Ten obecnie wynosi 1MB dla Bitcoina. Pierwszy blok BCH 8MB wydobyto 16 sierpnia, a więc w nieco ponad dwa tygodnie od podziału sieci – zawierał 37 000 transakcji.

1 sierpnia doszło do podziału sieci – tzw. hardforku. Data jak i wydarzenie wzbudzało wiele emocji wśród społeczności kryptowalut. Widać to było przede wszystkim po licznych dyskusjach prowadzonych w mediach społecznościowych jak i samej cenie Bitcoina. Ta przez pierwszą połowę lipca spadała i to dość gwałtownie – do $1826 na Bitfinex. Druga połowa lipca przyniosła jednak odbicie i cena znów wzrosła o ponad $1000. Ostatecznie przed 1 sierpnia cena konsolidowała się wokół poziomu $2700, by wkrótce po podziale osiągnąć nowe ATH. Przekroczony psychologiczny poziom $4000 napawa inwestorów optymizmem, choć obecnie jesteśmy świadkami krótkoterminowej korekty i konsolidacji – $5000 jednak wydaje się całkiem realne.

Wykres przedstawiający kapitalizację i cenę Bitcoincash; źródło coinmarketcap.com

Tymczasem zupełnie odwrotnie kształtowała się cena BitcoinCash, która wzrastała i spadała nawet kilkukrotnie w zależności od giełdy. Ostatecznie jednak emocje opadły, a cena stabilizowała się na poziomie $300 – obecnie nastąpiło wybicie do $370. Stabilizacja ceny powinna służyć monecie zwłaszcza tuż po jej powstaniu. Inwestorzy mogą wtedy odsunąć emocje na bok i chłodno zanalizować sytuację, a także potencjał monety. Jak wspomniano wyżej jednym z głównych powodów powstania BitoinCash było zwiększenie limitu bloku. Zwolennicy twierdzili, iż „odkorkuje” to wolnego Bitcoina. Wraz z rosnącą ceną bowiem coraz więcej osób zaczęło interesować się Bitcoinem i tym samym wykonywano coraz więcej transakcji. Opłaty transakcyjne dla kopalni stały się stosunkowo drogie z powodu długiego czasu oczekiwania – jeżeli chcieliśmy, aby nasza transakcja została szybko procedowania należało ustawić większą opłatę transakcyjną.

bitcoincash
źródło news.bitcoin.com

8 MB blok został wydobyty 16 sierpnia przez pool Bitclub Network. Dwie godziny później zaś wydobyto blok o wielkości 4MB. Obecna trudność kopania stanowi 13% trudności kopania Bitcoina, lecz aż 90% bloków zostało wydobytych przez nieznany pool lub grupę kopaczy. Wydobywanie dużo większych bloków niż w Bitcoinie powinno oznaczać zatem sukces i zrealizowanie jednego z głównych założeń. Jednakże jak się okazuje po osiągnięciu konsensusu co do dalszej drogi rozwoju Bitcoina liczba niepotwierdzonych transakcji znacznie zmalała. Na chwilę obecną jest ok. 25 tys. oczekujących transakcji, a liczba ta sięgała momentami nawet 100 tys. Interesujący jest zatem fakt, że pomimo podziału sieci transakcje procedowane są stosunkowo szybko zarówno w Bitcoinie jak i BitcoinCash. Od momentu podziału to Bitcoin zdecydowanie zwiększył swoją wartość, ale jest jeszcze zbyt wcześnie by wyrokować, która moneta w lepszym stopniu spełnia podstawowe zadania i założenia.

MW.

Komentarze