USA skonfiskowało 3,36 mld $ w kryptowalutach

9 637

Wczoraj (07.11) departament sprawiedliwości USA ogłosił przejęcie 3,36 mld dolarów w kryptowalutach.

Amerykańskie organy ściagania 09.11.2021 r. przeprowadziły przeszukanie domu Jamesa’a Zhong’a. Władze zarekwirowały wtedy ponad 50 tys. bitcoinów, które w momencie przejęcia były warte około 3,36 mld $. Ponadto znaleziono przeszło 600 tys. $ w gotówce oraz metalach szlachetnych. Ponadto w 2022 r. odnaleziono kolejne kilkaset bitcoinów Zhong’a.

W 2017 r. w wyniku fork’a BTC, na portfele oszusta wpłynęło ponad 50 tys. Bitcoin Cash, które przestępca wymienił na około 3,5 tys. BTC. Najprawdopodobniej kryptowaluty otrzymane z innych fork’ów Zhong również zamienił na BTC, jednak władze wspominają jedynie o BCH.

Środki te James Zhong ukradł w 2012 r. z portalu Silk Road. Była to, działająca w sieci Tor (darknet), platforma handlowa, na której większość ofert dotyczyła narkotyków oraz różnych substancji psychoaktywnych. Portal rozpoczął działalność w lutym 2011 r., a w październiku 2013 r. został zniszcznony przez organy ściagania USA.

https://www.techrepublic.com/article/how-online-marketplace-silk-road-became-the-craigslist-for-illegal-drugs/

Jak Zhong dokonał oszustwa?

Na stronie amerykańskiego departapentu sprawiedliwości możemy przeczytać:

Pan Zhong wprowadził w życie zaawansowany schemat stworzony do kradzieży bitcoinów z głośnego Silk Road (…) Zhong nie oferował ani nie kupił żadnego przedmiotu czy też usługi na Silk Road

Schemat działania przestępcy składał się z 3 faz:

  1. najpierw stworzył około 9 kont (“Fraud Accounts”) na Silk Road, które miały ukryć jego prawdziwą tożsamość,
  2. zainicjował ponad 140 szybkich transakcji, aby oszukać system płatności na Silk Road, który przelał około 50 tys. BTC na konta Zhong’a,
  3. Zhong przelał skradzione bitcoiny na adresy znajdujące się pod swoją kontrolą.

Teraz grozi mu 20 lat więzienie, co jest dość niskim wyrokiem. Dla porównania twórca Silk Road – Ross Ulbricht został skazany na dwa dożywocia.

USA największym hodlerem kryptowalut?

Stany Zjednoczone posiadają minimum 214 tys. BTC. Dotychczas wiemy o 3 największych konfiskatach:

  1. listopad 2020 – blisko 70 tys. BTC od innego oszusta powiązanego z Silk Road (określonego mianiem „Individual X”),
  2. listopad 2021 – przejęcie ponad 50 tys. BTC od Jamesa Zhong’a,
  3. styczeń 2022 – odzyskanie skradzionych ponad 94 tys. BTC z giełdy Bitfinex.

USA może posiadać jeszcze więcej bitcoinów, ponieważ organy ścigania mogły dokonać wiele mniejszych konfiskat. Ponadto o przejęciu bitcoinów od Zhonga dowiedziliśmy się po roku, więc być może takich akcji było więcej, jednak jeszcze o nich nie wiemy.

Warto przypomnieć, iż Chiny to również kryptowalutowy wieloryb, który posiada ponad 190 tys. BTC. Tym samym dwie największe gospodarki świata trzymają kilka ( może nawet kilkadziesiąt?) miliardów dolarów w kryptowalutach, jednak co z nimi zrobią bądź już zrobiły?

Komentarze