Ukraina wprowadza zakaz kupowania BTC za UAH!

6 459

Narodowy Bank Ukrainy niespodziewanie wprowadził zakaz kupowania Bitcoinów za lokalną walutę (UAH). Tym samym, chociaż Ukraina chętnie przyjmuje darowizny w kryptowalutach, to mieszkańcy stracili możliwość wymieniania hrywny na BTC.

Kontrowersyjna decyzja tłumaczona jest koniecznością zatrzymania bezproduktywnego odpływu środków z kraju.

Ukraina utrudnia obywatelom kupowanie Bitcoinów (BTC)

Nowy zakaz wprowadzony przez Narodowy Bank Ukrainy wywołał duże poruszenie w internecie. Wiele osób wyraża swoje niezadowolenie z utraty możliwości kupowania BTC za hrywny (UAH), szczególnie że jeszcze w połowie ubiegłego miesiąca ogłoszono, że Ukraina legalizuje kryptowaluty. W dodatku przechowywanie majątku w kryptowalutach było dla wielu Ukraińców jedyną szansą na zabezpieczenie majątku, czego przykładem była opisywana w mediach ucieczka przed wojną z majątkiem w kryptowalutach.

Dlaczego Narodowy Bank Ukrainy zakazał wymiany UAH na BTC?

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem, wprowadzenie zakazu kupowania BTC za hrywny wyeliminuje bezproduktywny odpływ środków z kraju, co ma przełożyć się na poprawę sytuacji na rynku walutowym. W przyszłości zakaz prawdopodobnie zostanie zdjęty, ale sytuacja musi się najpierw ustabilizować. To natomiast może nastąpić dopiero za kilkanaście miesięcy.

Zakup BTC możliwy wyłącznie za waluty obce

Na terenie Ukrainy wciąż będzie można kupować kryptowaluty, ale trzeba będzie za nie zapłacić w walutach obcych. W przypadku takich transakcji będzie jednak obowiązywał miesięczny limit. Zakup BTC możliwy będzie tylko do równowartości 100 000 hrywien (UAH), czyli około 3 400 USD.

Ukraina chętnie przyjmuje darowizny w popularnych kryptowalutach

Decyzja Narodowego Banku Ukrainy krytykowana jest również dlatego, że kraj przez cały czas chętnie przyjmuje darowizny w kryptowalutach, co wielokrotnie opisywaliśmy na łamach BitHub. Więcej informacji znajdziesz w artykułach: Kryptowaluty dla Ukrainy – najlepszy sposób przekazania pieniędzy oraz Ukraina wydała 15 milionów dolarów w kryptowalutach na sprzęt wojskowy.

Co sądzisz o wprowadzonym zakazie kupowania BTC za hrywny? Czy w obecnej sytuacji Narodowy Bank Ukrainy powinien podejmować taką decyzję? A może jest to niepotrzebne ograniczenie, które najbardziej uderzy w zwykłych obywateli?

Może Cię zainteresować:

Komentarze