Ukraina legalizuje kryptowaluty

3 892

Podczas wojny z Rosją Ukraina otrzymała 100 milionów dolarów darowizn w postaci kryptowalut i zapoczątkowała rewolucję.

Ustawa o pełnej legalizacji aktywów wirtualnych została zaakceptowana przez tamtejszy parlament a Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dzisiaj ustawę, która w pełni legalizuje obrót aktywami cyfrowymi i adoptuje je to ukraińskiego systemu finansowego.

Kryptowaluty zostały w pełni zalegalizowane po tym jak świat przekazał Ukrainie ponad 100 mln USD w walutach cyfrowych w celu wsparcia obrony kraju przed rosyjską inwazją.

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w środowym oświadczeniu poinformowało, że prawo które właśnie wchodzi w życie określa status prawny, klasyfikację, własność i regulatorów wirtualnych aktywów, a także określa wymogi rejestracyjne dla dostawców usług kryptograficznych.

Rynek kryptowalut będzie regulowany przez Ukraińską Narodową Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Giełdy będą mogły działać legalnie, a banki otworzą dla nich rachunki – poinformowało w tweecie ministerstwo cyfryzacji.

Zadaniem Ukraińskiej Narodowej Komisję Papierów Wartościowych i Giełd jest:

  • kształtowanie i prowadzenie polityki w zakresie majątku zgromadzonego na kontach wirtualnych,
  • ustalanie warunków obrotu aktywami cyfrowymi,
  • wydawanie zezwoleń dostawcom usług w zakresie aktywów cyfrowych,
  • prowadzenie nadzoru i monitoringu finansowego w zakresie aktywów cyfrowych.

Ustawa o aktywach cyfrowych przeszła przez parlament 17 lutego po tym, jak Zełenski odrzucił wcześniejszą wersję zatwierdzoną we wrześniu 2021 roku ale dopiero dzisiaj uzyskała podpis prezydenta.

Ministerstwo Finansów Ukrainy pracuje obecnie nad zmianami w krajowych kodeksach podatkowych i cywilnych, aby w pełni uruchomić rynek wirtualnych aktywów, czytamy w oświadczeniu.

Jesteśmy świadkami wielkiego skoku cywilizacyjnego Ukrainy i to w czasie kiedy jest ogarnięta wojną.

Otrzymanie pomocy ze świata w postaci walut cyfrowych wymusiło wprowadzenie rewolucyjnego prawa, które będzie stawiane za wzór dla Europy, która tak długo się zastanawia jakie i jak poważne rozwiązania przyjąć.

Z komunikatu rządu ukraińskiego wynika, że ustawa wprowadzająca świat cyfrowy do normalnego życia adoptuje go do ukraińskiego systemu finansowego całkowicie. To znaczy że powszechne banki prowadzące rachunki dla ludności będą mogły prowadzić rachunki dla walut cyfrowych.

Jest to rewolucja w systemie bankowym i wskazówka dla innych państw, które będą teraz poddawane wielkiej presji ze strony branży kryptowalut aby podobne rozwiązania wprowadzały bez zbędnej zwłoki.

Czy dopiero wojna i pomoc świata w postaci aktywów cyfrowych może uruchomić wyobraźnie finansistów, że ten kto wcześnie zaadoptuje świat walut cyfrowych do własnego systemu finansowego zdobędzie technologiczną przewagę, która w międzynarodowej rywalizacji pozycjonuje całe społeczeństwa ?

Ukraina zyskuje właśnie przewagę innowacyjną nad Rosją i nad wieloma państwami w regionie.

Nasuwa się naturalna uwaga i życzenie, że nasza rodzima Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie już dawno powinna być tokenizowana a obrót walutami cyfrowymi umożliwiony dla wszystkich inwestorów na jej parkiecie.

Co stoi na przeszkodzie ? Brak wiedzy ? Brak świadomości ? Ignorancja ?

Zostawianie tego najbardziej przyszłościowego rynku podmiotom prywatnym, często nieuczciwym albo o słabej reputacji jest działaniem, które powinno się już zakończyć.

Ukraina dała przykład Polsce. Do dzieła finansiści !

Może Cię zainteresuje:

Komentarze