Testy CBDC w Nigerii rozpoczną się tym roku

Centralny Bank Nigerii zapowiedział uruchomienie programu pilotażowego CBDC o nazwie GIANT.

Testy opartego na blockchainie Hyperledger Fabric CBDC rozpoczną się 1 października 2021 r.

Plany Centralnego Banku Nigerii

O swoich planach związanych z CBDC (central bank digital currencies, czyli cyfrową walutą banku centralnego), nigeryjski bank poinformował podczas webinaru. Na razie zapowiedziano program pilotażowy, który nazwano GIANT.

Chociaż Centralny Bank Nigerii nie uważa kryptowalut za coś potrzebnego, to jednocześnie bank zdaje sobie sprawę, że tematem CBDC interesuje cię coraz więcej banków centralnych na całym świecie. Według niektórych statystyk już nawet 4/5 banków centralnych pracuje nad swoimi cyfrowymi walutami. W związku z tym Nigeria nie może pozostać w tyle.

Korzyści z wprowadzenia CBDC

Banki centralne nie bez powodu interesują się CBDC. Decyzję o wprowadzeniu takiego rozwiązania tłumaczą zazwyczaj poprawą efektywności rozliczania transakcji, zwiększeniem bezpieczeństwa i ułatwieniem obywatelom korzystania z pieniędzy. W praktyce jednak CBDC mają wiele wad, z czego należy wspomnieć przede wszystkim o ich scentralizowaniu, braku anonimowości, możliwości używania tylko w konkretnym kraju oraz ułatwionym dodruku wirtualnego pieniądza.

Dodatkowo niektóre kraje mogą starać się wykorzystać wszelkie dostępne sposoby na to, aby zachęcić lub nawet wymusić na obywatelach, aby korzystali z CBDC. Doskonale widać to na przykładzie Chin. Więcej informacji znajdziesz w poniższych artykułach:

Oprócz Centralnego Banku Nigerii, prace nad CBDC prowadzą obecnie między innymi: Anglia (Bank Anglii utworzył grupę zadaniową ds. CBDC), Singapur (Bank centralny Singapuru szuka pomysłów na CBDC) oraz Rosja (Centralny Bank Federacji Rosyjskiej skontroluje kryptowaluty).

Co z polską cyfrową walutą banku centralnego?

Nic natomiast nie wskazuje na to, aby CBDC miało się w najbliższym czasie pojawić w Polsce. Według informacji dostępnej na oficjalnej stronie nbp.pl:

„NBP z rozwagą podchodzi do możliwości wprowadzenia cyfrowego złotego i obecnie, nie widząc przekonującego uzasadnienia, nie decyduje się na jego emisję.”

Jednocześnie NBP zastrzega, że aktualne stanowisko może ulec zmianie.

Komentarze