Bank Anglii utworzył grupę zadaniową ds. CBDC

Bank Anglii i Skarb Państwa Jej Królewskiej Mości ogłosiły dziś wspólne utworzenie grupy zadaniowej ds. Waluty Cyfrowej Banku Centralnego (CBDC).

Zgodnie z treścią opublikowanego dziś komunikatu, cyfrowa waluta Wielkiej Brytanii będzie przeznaczona do użytkowania zarówno przez firmy, jak i gospodarstwa domowe. Cyfrowy instrument miałby za zadanie uzupełnić istniejące metody płatności, takie jak gotówka i depozyty, zamiast je zastępować.

Bank Anglii: CBDC to jeszcze nic pewnego

Bank centralny nie zdecydował jeszcze, czy uruchomi CBDC. Celem grupy zadaniowej jest zbadanie przypadków użycia i określenie potencjału projektu. Instytucja będzie również uważnie przyglądać się projektom zagranicznej waluty cyfrowej, aby upewnić się, że Wielka Brytania ma w tym zakresie stosowne przewagi:

Grupa zadaniowa ma na celu zapewnienie przyjęcia strategicznego podejścia między władzami Wielkiej Brytanii podczas eksploracji przestrzeni CBDC, zgodnie z ich celami statutowymi, oraz promowanie ścisłej koordynacji między nimi.

Brexit „szansą Wielkiej Brytanii na zreorganizowanie sektora usług finansowych”

Utworzenie grupy zadaniowej to kolejny dowód na to, że w następstwie Brexitu rząd Wielkiej Brytanii koncentruje się na walutach cyfrowych i fintech. W listopadzie 2020 roku Rishi Sunak, kanclerz skarbu, powiedział, że Brexit dał Wielkiej Brytanii szansę na reorganizację sektora usług finansowych.

Od czasu Brexitu Sunak nadzorował znaczącą zmianę polityki w kierunku wykorzystania nowatorskich innowacji fintech, takich jak CBDC i stablecoiny. Minister usług finansowych Wielkiej Brytanii, John Glen, zidentyfikował regulacje w zakresie stablecoinów jako główny obszar zainteresowania rządu w obszarze regulacji dotyczących aktywów cyfrowych.

Według raportu agencji Reuters, rynek finansowy Wielkiej Brytanii w coraz większym stopniu koncentruje się na firmach zajmujących się technologią rejestrów rozproszonych. Przemawiając podczas poniedziałkowej konferencji branży finansowej, Sunak ogłosił, że rząd planuje stworzenie fintechowej piaskownicy dla startupów blockchain.

Chińskie CBDC nie jest nastawione na konkurowanie z dolarem amerykańskim

Jak informowaliśmy Was wcześniej, Li Bo, wiceprezes Ludowego Banku Chin, ogłosił, że pilotażowy program chińskiego juana cyfrowego, o którym dużo mówi się, zostanie niebawem rozszerzony na kolejne miasta, nie ma na celu konkurowania z dolarem amerykańskim.

Komentarze