Chiński urzędnik: „Celem cyfrowego juana nie jest zastąpienie dolara”

Chiński urzędnik państwowy uznał wartość Bitcoina i innych kryptowalut. Według raportu Colina Wu, zastępca gubernatora Ludowego Banku Chin, Li Bo, nazwał te aktywa na Forum Boao dla Azji ważną częścią przyszłości.

Bo powiedział, że Bitcoin i inne kryptowaluty powinny być traktowane jako inwestycje alternatywne. Dodał, że Chiny badają politykę regulacyjną dotyczącą tych aktywów. Urzędnik podkreślił, że kryptowaluty nie są prawnymi środkami płatniczymi, a kolejne stablecoiny będą „wymagały ściślejszego nadzoru”, aby zostać powszechnie przyjętymi:

„Chociaż ta zasada jest minimalną zasadą regulacyjną, nadal istnieją przepisy regulacyjne. Trzeba też zadbać o to, aby spekulacja takimi aktywami nie spowodowała poważnych ryzyk natury finansowej. Innymi słowy, zanim ustalimy, jakie przepisy regulacyjne są potrzebne, będziemy nadal utrzymywać obecne środki i praktyki.”

Bo towarzyszył były prezes Centralnego Banku Chin, Zhou Xiaochuan, który podkreślił, że „finanse”, kryptowaluty i aktywa cyfrowe powinny służyć „realnej gospodarce”. Później Xiaochuan dodał, że watpi, jakoby bitcoin i waluty cyfrowe niosły jakiekolwiek „korzyści” dla gospodarki realnej.

„Naszym celem nie jest zastąpienie dolara”

Bank Centralny Chin cały czas rozwija swój projekt cyfrowego juana. Obecnie instytucja testuje i rozwija interfejs użytkownika, portfel i inne funkcje banku centralnego (CBDC).

Zastępca gubernatora Ludowego Banku Chin powiedział, że celem rządu nie jest „zastąpienie dolara amerykańskiego” ani żadnej innej waluty. Bo twierdził, że CBDC zostało zaprojektowane w celu „ułatwienia handlu i inwestycji” i oczekuje, że rynek „wybierze” najlepszy sposób, w jaki można to osiągnąć.

Jak donosi Dovey Wan, cyfrowa waluta i płatności elektroniczne (DCEP) są obecnie testowane w prowincji Shenzhen:

(…) Najpierw zostaną wprowadzone opłaty komunalne i publiczna działalność gospodarcza, a potem adopcja kupiecka. Chiny są naprawdę dobre we wdrażaniu nowej technologii w infrastrukturze – na dużą skalę. Teraz nie będzie wyjątku.

Wydaje się, że jeszcze wczoraj Chiny mogły mieć wpływ na to, co stało się z kursem bitcoina. Analityk Willy Woo powiedział, że załamanie cen BTC było spowodowane oczekiwaniem, że chińscy górnicy przejdą w tryb offline:

Może Cię zainteresować:

Komentarze