Chiny | Kontrowersyjna kampania cyfrowego juana

Chiny planują przeprowadzenie kampanii cyfrowego juana na geopolitycznie spornej wyspie na morzu Południowochińskim. Uczestnicy eksperymentu otrzymają zniżkę za każdy wydatek w cyfrowej walucie banku centralnego o wartości 100 juanów.

Prowincja Hainan w południowych Chinach, która administruje prefekturalnym miastem Sansha na spornym archipelagu na Morzu Południowochińskim, rozpocznie w tym miesiącu dwutygodniową kampanię promującą wykorzystanie cyfrowego juana wśród mieszkańców wyspy.

Miasto, założone w 2012 roku, znajduje się na pierwszej linii sporu dotyczącego roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Jest to miasto niezwykłe zarówno jako najmniejsze miasto Chińskiej Republiki Ludowej pod względem liczby ludności, jak i największe pod względem zasięgu geograficznego – formalnie obejmujące ponad 280 wysp i otaczające je wody, sięgające prawie 800 000 mil kwadratowych obszaru morskiego i lądowego.

Nietypowa „kampania promocyjna”

Pomiędzy 12 a 25 kwietnia 2021, miejscowy oddział Industrial and Commercial Bank of Chin , wraz z oddziałem Haikou banku centralnego Chin i władzami miejskimi Sansha, planują zorganizować tematyczną, konsumpcyjną fiestę cyfrowego juana. Celem tego przedsięwzięcia jest oczywiście zachęcenie konsumentów do przyjęcia nadchodzącej wielkimi krokami cyfrowej waluty.

Oficjalne raporty zwiastują to wydarzenie jako tymczasową transformację wyspy Yongxing, gdzie znajduje się siedziba administracyjna miasta, w „wyspę konsumentów cyfrowego renminbi”. Kampania promocyjna skierowana będzie do pracowników rządu Sansha City, pracowników lokalnych korporacji, innych instytucji oraz mieszkańców wyspy.

Dobrze przemyślana kampania

Oddział Industrial and Commercial Bank w Hainan (ICBC Hainan) będzie wspierać różne oferty konsumpcyjne w supermarketach na wyspie, hotelach i restauracjach, w ramach których uczestnicy otrzymają rabat w wysokości 99 juanów (15 USD) na każdy wydatek o wartości 100 juanów.

Infrastruktura handlowa i mobilna bankowości ICBC Hainan, wraz z cyfrowymi portfelami juana, zostanie wdrożona po to, aby zilustrować bezpieczeństwo i wygodę nowej waluty oraz zwiększyć świadomość społeczną na jej temat. W krótkim komunikacjie wydanym dla opinii publicznej, chińskie władze wyjaśniają:

Cyfrowy renminbi może być po prostu odpowiednikiem renminbi gotówkowego, ale w innej formie i ma cechy rekompensaty prawnej i kontrolowanej anonimowości”.

Chiny testują cyfrowego juana „na potęgę”

Chiny zorganizowały już szereg cyfrowych wydarzeń promocyjnych dotyczących juana, w tym niedawną imprezę połączoną z Międzynarodowym Dniem Kobiet i loteriami świątecznymi z okazji chińskiego Nowego Roku. Wcześniejsze projekty pilotażowe testujące cyfrową walutę banku centralnego i jego infrastrukturę odbywały się w regionach prowincji Shenzhen, Suzhou, Xiong’an i Chengdu. Kolejne testy zaplanowano na 2021 r. w Szanghaju, Hainan, Changsha, Qingdao, Dalian i Xi’an.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze