Bank centralny Singapuru szuka pomysłów na CBDC

W oficjalnym komunikacie przygotowanym przez centralny bank Singapuru (Monetary Authority of Singapore) znalazła się informacja o konkursie związanym z CBDC. Autorzy najlepszych pomysłów na cyfrową walutę mogą liczyć na nagrody pieniężne.

Tym samym bank zachęca firmy zajmujące się technologiami finansowymi do przedstawienia własnych rozwiązań, które mogłyby pomóc w stworzeniu oficjalnej cyfrowej waluty.

Co to jest CBDC?

Waluta banku centralnego to cyfrowy token, który wiele osób mylnie zalicza do kryptowalut. Największą wadą CBDC w porównaniu z bitcoinem i wieloma innymi kryptowalutami jest jednak to, że są one scentralizowane. Tym samym proces emisji nowych tokenów oraz zarządzanie nimi przez cały czas pozostaje w rękach władz. Jeżeli temat ten jest dla ciebie interesujący, sprawdź dokładną definicję CBDC.

Do tej pory największe sukcesy w pracach nad cyfrową walutą banku centralnego osiągnęły Chiny, co opisywaliśmy w artykule Kontrowersyjna kampania cyfrowego juana. Z chińskim CBDC wiążą się również ostatnie spadki na rynku kryptowalut. Przykład? Chiny nakazują górnikom bitcoin z prowincji Yunnan zaprzestanie działalności wydobywczej do końca czerwca. Zakazy te można wiązać z faktem, że rząd planuje wprowadzić narodową walutę cyfrową.

50 000 dolarów singapurskich nagrody dla najlepszych projektów

Na nagrodę za najlepsze rozwiązania detaliczne związane z CBDC, mogą liczyć przede wszystkim te projekty, które zwiększą efektywność płatności. Każdy z trzech zwycięzców otrzyma 50 000 dolarów singapurskich, co daje ponad 37 200 USD. Bank Monetary Authority of Singapore zapewni również wsparcie i doradztwo piętnastu finalistom, dzięki czemu będą mogli rozwinąć swoje pomysły związane z oficjalną walutą.

Inicjatywa, której celem jest zachęcenie firm fintechowych do rozwijania CBDC, powstała we współpracy z takimi instytucjami i firmami jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy, MasterCard oraz Amazon Web Services. Projekty można zgłaszać do 23 lipca 2021 r.

Czy CBDC jest potrzebne?

Jakiś czas temu centralny bank Singapuru ogłosił, że na chwilę obecną CBDC do płatności detalicznych nie jest potrzebne. Zapowiedziany konkurs zdaje się jednak temu przeczyć…

Komentarze