Premier Rosji przeciwny kryptowalutom

Premier Rosji Michaił Miszustin uważa, że kryptowaluty nie mogą być uznane za prawny środek płatniczy i popiera stanowisko Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej.

To pokazuje, że jeżeli chodzi o podejście do kryptowalut, to Rosja wciąż jest bardzo zacofana.

Rosja nie chce kryptowalut

Dla porównania w połowie marca informowaliśmy, że Ukraina legalizuje kryptowaluty, dzięki czemu „zyskała przewagę innowacyjną nad Rosją i wieloma innymi państwami”.

Co ciekawe nie brakuje internautów, którzy są zadowoleni z negatywnego nastawienia premiera Rosji wobec cyfrowych aktywów. Odkąd praktycznie wszystkie kraje zaczęły nakładać sankcje na Rosję, wiele osób zaczęło się zastanawiać nad tym, czy Rosja może wykorzystać kryptowaluty do obejścia sankcji?

Z drugiej strony już od dłuższego czasu pojawiały się informacje, z których wynikało, że Centralny Bank Federacji Rosyjskiej zdecydowanie nie chce kryptowalut. Najpierw ogłoszono, że Centralny Bank Federacji Rosyjskiej skontroluje kryptowaluty. Pod koniec ubiegłego roku temat powrócił wraz z podejrzeniami o to, że Rosyjski bank centralny planuje wprowadzenie zakazu inwestycji w kryptowaluty.

W dzisiejszym przemówieniu w Dumie Państwowej Michaił Miszustin stwierdził, że jesteśmy przeciwni uznaniu kryptowaluty za środek płatniczy lub pieniądz.

„We are against the recognition of cryptocurrency as a means of payment or money”.

O ile jednak rosyjscy zwolennicy kryptowalut mogą zapomnieć o używaniu ich podczas codziennych płatności, to przynajmniej na razie, premier nie chce blokady całego przemysłu górniczego. Uważamy, że w celu pobudzenia inwestycji w kapitał stały, możemy omówić kwestie związane z górnictwem, co obejmuje tworzenie centrów danych i powiązanej z nimi infrastruktury.

“We also think that in order to stimulate investment, primarily in fixed capital, we can discuss mining issues, which includes the creation of data centers and related infrastructure.”

Warto przypomnieć, że na kilka dni przed tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę, ogłoszono dołączenie giełdy Binance do Związku Banków Rosyjskich i otworzenie działu, którego zadaniem miały być regulacje kryptowalut. Na jego czele stanęła Olga Goncharova, która wcześniej pracowała jako dyrektor ds. relacji rządowych Binance w Rosji. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Binance pomoże Rosji w uregulowaniu kryptowalut.

Może Cię zainteresować:

Komentarze