Czy Rosja może wykorzystać kryptowaluty do obejścia sankcji?

2 037

Atak Rosji na Ukrainę sprawił, że USA i UE zaczęły nakładać liczne sankcje, a wiele znanych firm oficjalnie ogłosiło wycofanie się z kraju agresora. Przed rozpoczęciem wojny Rosja nagle zmieniła swoje stanowisko wobec kryptowalut, co budzi obawy, że Rosjanie będą próbowali wykorzystać je do obchodzenia sankcji.

W związku z tym Unia Europejska nawołuje do szybkiego uregulowania rynku kryptowalut. Czy jednak rzeczywiście jest to potrzebne?

Firmy masowo wycofują się z Rosji

Zawieszenie sprzedaży i świadczenia usług na terenie Rosji zapowiedziało wiele popularnych firm z różnych branż. Wśród nich znalazły się między innymi:

  • koncerny motoryzacyjne: Volkswagen, Volvo, Jaguar Land Rover, BMW,
  • koncerny paliwowe: BP, Shell,
  • firmy z branży lotniczej: Airbus, Boeing,
  • operatorzy kart płatniczych: Visa, Mastercard,
  • pozostałe: Apple, Disney i wiele innych.

Na tym z pewnością się nie skończy. Już teraz Ukraina wzywa do blokowania dostępu do giełd kryptowalut, a w międzyczasie trwa polowanie na rosyjskie portfele kryptowalutowe.

Mocno oberwał rosyjski rubel, który obecnie wyceniany jest na 0,0093 USD. Dla porównania jeszcze na początku lutego kosztował 0,013 USD, co przekłada się na blisko 30% spadek.

Kto chce uregulować rynek kryptowalut?

Nie można również zapominać o odcięciu Rosji od systemu SWIFT, co ma utrudnić przeprowadzanie międzynarodowych transakcji płatniczych. Nic więc dziwnego, że Europejski Bank Centralny chce szybkiego uregulowania kryptowalut. Pojawiają się jednak opinie, że kryptowaluty wcale nie pomogą Rosji w ominięciu sankcji.

Najważniejszym argumentem jest brak wystarczającej płynności. Chociaż na początku marca kapitalizacja rynku krypto przekroczyła 2 biliony dolarów, to wciąż jest to za mała płynność, aby rosyjscy miliarderzy, rząd i firmy mogły bezproblemowo rozliczać transakcje. Należy też pamiętać, że kryptowaluty (przynajmniej w zdecydowanej większości) wcale nie zapewniają anonimowości. Tym samym służby mogą łatwo śledzić transakcje blockchain.

Dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Carole House zauważyła, że skala, jakiej potrzebowałoby państwo rosyjskie, aby z powodzeniem obejść wszystkie sankcje finansowe USA i partnerów, prawie na pewno doprowadziłyby do tego, że kryptowaluty stałyby się nieefektywnym narzędziem.

„The scale that the Russian state would need to successfully circumvent all U.S. and partners’ financial sanctions would almost certainly render cryptocurrency as an ineffective primary tool for the state”.

Co sądzisz o regulacjach krypto w związku z sankcjami nakładanymi na Rosję? Czy uważasz, że są potrzebne?

Komentarze