Ukraina wzywa do blokowania dostępu do giełd kryptowalut

13 927

Mykhailo Fedorov (wicepremier Ukrainy i minister ds. transformacji cyfrowej), który dwa dni temu prosił o przekazywanie wsparcia w kryptowalutach, tym razem wzywa giełdy do zamrożenia kont.

  1. Coraz więcej problemów ze scentralizowanymi giełdami
  2. Prośba o blokowanie adresów rosyjskich użytkowników

Chodzi oczywiście o konta należące do użytkowników z Rosji i Białorusi.

Coraz więcej problemów ze scentralizowanymi giełdami

Podobne działania miały ostatnio miejsce w Kanadzie, przez co CEO jednej z giełd zaczął zachęcać do wycofywania pieniędzy (więcej informacji znajdziesz w artykule: Jesse Powell ostrzega przed scentralizowanymi giełdami), co przełożyło się na masowe protesty i niezadowolenie.

Prośba o blokowanie adresów rosyjskich użytkowników

W tym przypadku można jednak potraktować to jako kolejne sankcje przeciwko agresorowi. Pytanie tylko, czy Mykhailo Fedorov powinien się zwracać bezpośrednio do przedstawicieli giełd kryptowalut, czy może jednak do rządzących, aby uregulowali to odpowiednimi przepisami.

W zamieszczonej na Twitterze wiadomości ukraiński minister ds. transformacji cyfrowej prosił wszystkie główne giełdy kryptowalutowe o zablokowanie adresów rosyjskich użytkowników.

„I’m asking all major crypto exchanges to block addresses of Russian users”.

Dodał również, że kluczowe znaczenie ma nie tylko zablokowanie adresów związanych z rosyjskimi i białoruskimi politykami, ale także sabotowanie zwykłych użytkowników.

„It’s crucial to freeze not only the addresses linked to Russian and Belarusian politicians, but also to sabotage ordinary users”.

Wśród osób, które zdążyły już odpowiedzieć, znalazł się CEO giełdy Kraken Jesse Powell. Stwierdził, że chociaż rozumie uzasadnienie wspomnianej prośby, to pomimo jego ogromnego szacunku dla narodu ukraińskiego takich działań nie można podjąć bez wymogu prawnego. Jednocześnie nie wykluczył, że ostatecznie taki zakaz może być nieuchronny, z czego rosyjscy użytkownicy powinni sobie zdawać sprawę.

„I understand the rationale for this request but, despite my deep respect for the Ukrainian people, @krakenfx cannot freeze the accounts of our Russian clients without a legal requirement to do so. Russians should be aware that such a requirement could be imminent”.

Co sądzisz o blokowaniu kont rosyjskim i białoruskim użytkownikom?

Komentarze