Europejski Bank Centralny chce szybkiego uregulowania kryptowalut

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (ECB) Christine Lagarde nawołuje do jak najszybszego wprowadzenia regulacji kryptowalut, aby Rosja nie mogła ich wykorzystać w celu uniknięcia sankcji.

Wprowadzone regulacje miałyby wyeliminować ryzyko nielegalnego przesyłania pieniędzy.

Naciski na szybkie wprowadzenie Markets in Crypto Assets (MiCA)

Zdaniem Christine Lagarde Rosja może chcieć wykorzystać kryptowaluty, aby uniknąć sankcji nakładanych na nią w związku z inwazją na Ukrainę. Prezes ECB uważa, że rozwiązaniem tego problemu mogłoby być przyśpieszenie wprowadzenia projektu regulacji Markets in Crypto Assets (MiCA), który opisaliśmy w artykule: UE chce ograniczyć proof-of-work.

Podczas spotkania z prasą jedno z pytań dotyczyło kryptowalut, a dokładniej możliwości wykorzystania ich przez Rosję do ominięcia sankcji. Lagarde odpowiedziała, że zawsze istnieją przestępcze sposoby na obejście zakazu, dlatego tak ważne jest, aby przepisy MiCA zostały jak najszybciej wprowadzone. Pozwoli to uzyskać ramy prawne.

„There are always criminal ways to try to circumvent a prohibition, which is why its so critically important that MiCA is pushed through as quickly as possible so we have a regulatory framework”.

Jeżeli Parlament Europejski wprowadzi przepisy Markets in Crypto Assets (MiCA), konieczne będzie uzgodnienie wspólnego stanowiska ze wszystkimi państwami członkowskimi. Działania te zostałyby przeprowadzone w najbliższych miesiącach.

Rynek kryptowalut w Rosji

Po tym, jak okazało się, że Władimir Putin przeciwny zbanowaniu kryptowalut, pojawiły się informacje, że w najbliższym czasie kryptowaluty zostaną zintegrowane z rosyjskimi systemami bankowymi, co zresztą zarekomendowało tamtejsze Ministerstwo Finansów (szczegóły znajdziesz w artykule: Co dalej z rosyjskim rynkiem kryptowalut). Ostatnio natomiast informowaliśmy, że Binance pomoże Rosji w uregulowaniu kryptowalut. W związku z obecną sytuacją największa giełda może jednak starać się wycofać z tej współpracy, bo przez takie działania straciłaby w oczach wielu klientów.

Co sądzisz o konieczności uregulowania rynku kryptowalut ze względu na Rosję? Czy rzeczywiście trzeba szybko podjąć działania, bo w przeciwnym razie prezydent Władimir Putin będzie mógł uniknąć sankcji?

Komentarze