Władimir Putin przeciwny zbanowaniu kryptowalut

2 009

Plany Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej i tamtejszych polityków związane z zakazaniem kryptowalut może pokrzyżować… prezydent Władimir Putin.

Putin podkreślił przewagę Rosji w kopaniu kryptowalut, która wynika przede wszystkim z nadwyżek energii.

Prezydent Rosji nie chce całkowitego zakazu kryptowalut

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Rosja rozważa zbanowanie kryptowalut. Chce tego nie tylko Centralny Bank Federacji Rosyjskiej, ale również rząd Rosji. Szybko jednak okazało się, że rosyjscy biznesmeni High Tech potępiają pomysł zakazania kryptowalut w Rosji (wśród nich nie zabrakło dyrektora generalnego firmy odpowiedzialnej za stworzenie aplikacji Telegram).

Teraz pomysł całkowitego zbanowania krypto skrytykował również Władimir Putin. W dzisiejszej wideokonferencji przekazał urzędnikom, aby przyjrzeli się kryptowalutom i przeprowadzili rozmowy z bankiem centralnym. Prezydent przyznał, że jest świadomy ryzyka wynikającego z dużej zmienności kryptowalut, co może zagrażać obywatelom. Z drugiej strony chce wykorzystać przewagę Rosji, która wynika z nadwyżek energii elektrycznej i zespołów doświadczonych w kopaniu kryptowalut.

„We also have here certain competitive advantages, especially in so-called crypto-mining. I mean surplus in electricity and well-trained teams present in the country”.

Kopanie kryptowalut w Rosji

Nie można zapominać, że Rosja odgrywa obecnie kluczową rolę w hash rate Bitcoina (zobacz również: Rosjanie zbroją się w sprzęt do kopania kryptowalut | Transakcja owiana mgłą tajemnicy). Po wprowadzeniu zakazu kryptowalut w Chinach Rosja znalazła się na podium krajów, które w największym stopniu odpowiadają za dostarczanie mocy obliczeniowej sieci.

Władimir Putin nie po raz pierwszy pokazał, że zdaje sobie sprawę z roli, jaką w przyszłości mogą odegrać kryptowaluty oraz technologia blockchain. Już w 2018 roku informowaliśmy, że według prezydenta Rosji technologia blockchain jest potrzebna, a ci, którzy się spóźnią, będą uzależnieni od liderów w branży (szczegóły znajdziesz w artykule: Putin: Blockchain jest nam potrzebny). W październiku ubiegłego roku wypowiedział się natomiast na temat możliwości rozliczania handlu ropy w kryptowalutach (zobacz również: Putin: Jest zbyt wcześnie, aby rozliczać handel ropą w kryptowalucie).

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze