Putin: Jest zbyt wcześnie, aby rozliczać handel ropą w kryptowalucie

3 771

Prezydent Rosji Władimir Putin uważa, że ​​jest zdecydowanie za wcześnie, aby wykorzystywać kryptowaluty jako narzędzie rozliczeń w handlu surowcami takimi jak ropa naftowa.

Temat został podjęty podczas wywiadu dla CNBC, którego prezydent Rosji udzielił po sesji plenarnej forum Russian Energy Week.

Ze skryptu wywiadu opublikowanego na oficjalnej stronie Kremla możemy wyczytać, że zdaniem Putina kryptowaluty „mogłyby działać jako jednostka rozliczeniowa”, aczkolwiek są „bardzo niestabilne”:

„Kryptowalutowe kontrakty na ropę? Za wcześnie, żeby o tym mówić. To działa w kontekście transferu środków z jednego miejsca do drugiego, ale jeśli chodzi o obrót, zwłaszcza jeśli chodzi o surowce energetyczne, jest na to moim zdaniem jeszcze za wcześnie.”

Putin dodał, że „wszystko ewoluuje” i „ma prawo do istnienia”. Powiedział, że rosyjski rząd uważnie monitoruje rynek kryptowalut. Nie wykluczył też, że w pewnym momencie kryptowaluty staną się „przedmiotem akumulacji”.

Kryptowaluty nie są w ocenie Putina niczym zabezpieczone. Zapytany o to, czy uważa, że ​​kryptowaluty prezesa Tesli Elona Muska„bezwartościowe”, Putin odpowiedział, że nie, wyjaśniając, że kwestionował wartość kryptowaluty jako jednostki rozliczeniowej wyłącznie w kontekście handlu energią.

Rosyjski prezydent stwierdził również, że pozycja dolara amerykańskiego jako międzynarodowego aktywa rezerwowego słabnie. Dodał, że Rosja nie jest jednak zainteresowana „całkowitym odcięciem płatności dolarowych” i jest póki co zadowolona z płatności za surowce energetyczne w dolarach, w szczególności za ropę.

Może Cię zainteresować:

Komentarze