Putin: Blockchain jest nam potrzebny

941

Nowe podejście?

Stanowiska Rosji w kwestii kryptowalut były do tej pory różne. Z jednej strony oświadczano, że dostęp do zagranicznych giełd będzie ograniczony a z drugiej, że są plany wydania własnej kryptowaluty. Teraz jednak tematem spotkań na najwyższym szczeblu jest blockchain. Na ostatnim z nich Władimir Putin przekazał swoje stanowisko w sprawie tej technologii cytując przy okazji jednego z arabskich ministrów:

„Potrzebujemy technologii blockchain. Epoka kamienia nie skończyła się z powodu braku kamieni, ale ponieważ pojawiły się nowe technologie. Ci spóźnieni w tym wyścigu bardzo szybko, będą w pełni uzależnieni od liderów tych procesów.”

Ciekawym też jest pogląd że skoro Rosja posiada wszystkie minerały świata to czemu nie miałaby mieć rozwiązań oparty o łańcuch bloków. Pierwszym z rosyjskich podmiotów – Spierbank, który wprowadził Blockchain w swoich systemach transferu i przechowywania dokumentów, współpracując z Federalną Służbą Antymonopolową (FAS) w grudniu zeszłego roku. Putin także mówił w poprzednim roku o uregulowaniach segmentu ICO, opodatkowaniu miningu i kryptowalut. Gref (prezes Spierbanku) zwrócił się bezpośrednio do prezydenta Rosji, mówiąc o tym, że uważa za potrzebę rozwiązań w Blockchain ze względu na ogromny rozmiar branży na całym świecie. Gref mówił również o potrzebie „bardzo ostrożnej regulacji”, a nie „zakazów” w celu promowania innowacji. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem video o wspomnianym spotkaniu.

Postęp coraz większy

O Blockchain myślą także inne kraje. Korea Południowa wraz z Chinami będą zastanawiać się nad rozwojem technologii. Stany Zjednoczone chcą wprowadzić łańcuch bloków do monitorowania telefonów będących we własności Departamentu Skarbu Państwa. Ostatnio poruszaliśmy również nowe pomysły komercyjnych podmiotów z branży telekomunikacyjnej i komputerowej. Rozwój tej branży również w Polsce postępuje, co widać na przykładzie nowego podmiotu pod skrzydłami byłej minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej – MC2 Solutions, która będzie wykonywać produkty dla arabskich podmiotów opartych o blockchain. Stale będziemy informować o postępach na rosyjskim rynku i stanowiskach oficjalnych przedstawicieli rządu.

Komentarze