Niebywała wyprzedaż wywołała rekordowy obrót na rynku bitcoina

7 867

Rekordowy obrót na rynku instrumentów pochodnych bitcoina wyniósł 200 milionów dolarów. Inwestorzy zwracają się ku BTC w obliczu wojny cenowej, koronawirusa i nadchodzącego halvingu.

Podczas poniedziałkowego otwarcia rynków, jedne z największych kryptowalutowych giełd instrumentów pochodnych odnotowały ATH pod względem obrotu – 198 milionów dolarów. (W skład tejże grupy wchodzi Deribit, LedgerX, Bakkt, OKEx i CME). Poprzedni rekord miał miejsce 17 lutego, kiedy to wolumen wyniósł nieco ponad 170 milionów – informuje Skew Markets, firma analizująca rynek opcji na kryptowalutach. Rekordowy obrót przestawia się następująco:

wolumen opcji bitcoin

Znacząca większość handlu opcjami odbyła się na giełdzie Deribit, gdzie przeprowadzono ponad 85% (170 milionów) obrotu. Na chicagowskiej giełdzie (CME) obrót stanowił jedynie dwa miliony dolarów, a na Bakkt (ICE) nie dokonano żadnego handlu kontraktami.

Handel instrumentami pochodnymi zwykle wzrasta w wyniku niebywałej wyprzedaży ryzykownych aktywów na całym świecie – tłumaczy Emmanuel Goh, prezes Skew. 

Gwałtowny spadek na rynkach, w tym kryptowalutowych, z niedzieli na poniedziałek spowodował wyprzedaż na tradycyjnych rynkach. A zatem inwestorzy być może zwracają się ku kontraktom i opcjom terminowym, które są rzekomo “bezpieczniejsze” i do niczego nie obligują.

Rekordowe obroty na rynku derywatyw BTC | Fundamenty wzrostów

Wydarzenia, które prawdopodobnie miały na to wpływ to “wojna cenowa” Rosji z Arabią Saudyjską o ropę, szerząca się epidemia koronawirusa, a i również trwa niepewność związana ze zbliżającym się majowym halvingiem bitcoina.

Od początku roku obserwujemy zwiększony obrót na rynkach opcji bitcoina. Od grudnia do stycznia średni dzienny obrót na giełdzie Deribit oscylował w granicach 50 milionów dolarów. Co ciekawe, w ciągu ostatniego miesiąca dzienny wolumen był tam blisko dwa razy wyższy.

deribit
źródło: Skew

Całkowita wartość wszelkiego rodzaju otwartych pozycji na instrumentach i kontraktach z niedzieli na poniedziałek zwiększyła się o ponad 40 milionów $. Tym samym osiagnęła w sumie 841 mln dolarów.

rekordowy obrót bitcoin
źródło: Skew

Wygląda również na to, że instytucje biorą coraz większy udział w rynku. W ciągu pierwszy sześciu tygodni roku, wartość otwartych pozycji zwiększyła się z 250 do nawet 950 mln dolarów. Bez problemu te wartości utrzymują się do dzisiaj.

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze