Diem planuje sprzedać aktywa | Czy to koniec stablecoina Facebooka?

Można zaryzykować twierdzenie, że Diem Facebooka upada już od dwóch lat; właściwie od samego momentu powstania. Diem Association (wcześniej znana jako Libra Association), projekt stablecoin zapoczątkowany przez Meta (wcześniej Facebook), może zostać uznany niebawem za „porzucony”.

Według raportu Bloomberga, stowarzyszenie – kierowane przez Meta i kilka firm finansowych, inwestorów venture capital i organizacji pomocowych – rozważa sprzedaż swojej własności intelektualnej i innych aktywów „jako sposób na zwrot kapitału członkom-inwestorom”.

Jakakolwiek sprzedaż, która nie została potwierdzona przez Diem ani Meta, oznaczałaby prawdopodobnie koniec ambicji zapoczątkowanych przez Facebooka w zakresie kryptowalut (przynajmniej w krótkim okresie).

ABC Diem

Ogłoszona w 2019 r., Libra miała być stablecoinem powiązanym z koszykiem globalnych walut. Konstrukcja monety oznaczała, że zamiast odzwierciedlać wartość dolara amerykańskiego, jak robi to Tether lub USDC, Libra może stać się niemalże samodzielną, globalną walutą zarządzaną przez Stowarzyszenie Libra.

Amerykańskie organy regulacyjne nie były tym faktem zachwycone. W ciągu kilku miesięcy presja ze strony regulatorów i prawodawców spowodowała, że prominentni członkowie Stowarzyszenia Libra zaczęli wycofywać się z projektu. W ciągu jednego dnia w październiku tego roku eBay, Stripe, Mastercard i Visa zrezygnowały z członkostwa założycieli, idąc za przykładem PayPala, który zdecydował się na ten krok tydzień wcześniej.

Facebook utknął. Przemianował projekt na Diem, ograniczył swoje ambicje ze stania się rywalem dolara do stablecoina opartego na dolarach wypuścił portfel kryptograficzny Novi – ale jako portfel do przechowywania dolara Paxos (USDP), a nie stablecoina Diem.

Chociaż Diem zabezpieczył do emisji swojego coina kryptobank Silvergate, Rezerwa Federalna wylała na firmę kubeł zimnej wody.

Punktem kulminacyjnym fali rezygnacji z udziału w projekcie wielu inżynierów i przedstawicieli kadry kierowniczej stało się pod koniec 2021 r. odejście jednego ze współzałożyciel, Davida Marcusa.

Według Bloomberga, który powołał się na anonimowe źródła, „dyskusje na temat przyszłości projektu są na bardzo wczesnym etapie… i nie ma gwarancji, że Diem w ogóle znajdzie nabywcę”.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.