Visa i Mastercard zwijają żagle na pokładzie Libra?

Trwa zła passa dla wiadomości związanych z uruchomieniem, a teraz również i wsparciem instytucjonalnym dla stablecoina Facebooka. Aktualnie, jedne z największych instytucji, które deklarowały chęć bycia częścią Stowarzyszenia Libra, zdaje się z ostrożnością analizować sprawę po raz drugi. Czy Visa i Mastercard opuszczą Stowarzyszenie? David Marcus nie poddaje się jednak i broni Libry jak lew.

Według raportu Wall Street Journal, Visa i Mastercard odmówiły publicznego wsparcia projektu. Co więcej, jak donosi Bloomberg, również PayPal i Stripe Inc. ponownie rozważają swoje członkostwo. Oficjalne źródła tych informacji pozostają anonimowe. Pojawiają się jednak komentarze, że powodem tych działań są liczne kontrowersje natury regulacyjnej, które towarzyszą Libra od kilku miesięcy.

David Marcus twierdzi, że nie ma aktualnie wiedzy o planowanych ruchach konkretnych organizacjach, które zadeklarowały wsparcie dla Libry.

Marcus dodał, że część raportu Bloomberga, w której jest mowa o tym, w jaki Libra nie poinformowała o sposobie, w jaki sieć będzie chroniona przed nielegalną działalnością, jest nieprawdą.

Nowe ogłoszenia ws. Libra w ciągu najbliższych tygodni

Jak wiemy, regulatorzy zdecydowanie sprzeciwili się planowi wprowadzenia Libra, obawiając się odsunięcia władzy monetarnej od Fed. Marcus przyznaje, że „będzie to długa droga”. Bez względu na to, jak sprawa ostatecznie się zakończy mówi się, że premiera Libry w 2020 roku stoi pod dużym znakiem zapytania. Niemniej jednak zarządzający projektem pozostają optymistami w kontekście uruchomienia stablecoina Facebooka w czerwcu przyszłego roku.

Zarówno akcje Facebooka, jak i kurs Bitcoin wzrosły po pierwszym ogłoszeniu planów społecznościowego giganta. Wycena FB inc. wzrosła wówczas o około 25% z 164 USD i zameldowała się na poziomie powyżej 205 USD.

Bitcoin również notował wzrosty po ogłoszeniu. Trzy dni po szumie wywołanym ogłoszeniem premiery Libra cena obu aktywów wróciła do wcześniejszych poziomów. Oczywiście, choć powyższe zestawienie nie musi wynikać wprost z informacji o Libra, synergia wzrostu i spadku w tym czasie pozostaje faktem.

Ponadto Marcus wspomniał, że pierwsza oficjalna fala ogłoszeń rady członków zostanie ogłoszona w ciągu najbliższych kilku tygodni. Z uwagi na globalną uwagę, jaką organy regulacyjne zwróciły na Libra, podmioty wspierające mogą chcieć ponownie rozważyć swój udział w stowarzyszeniu. To może wpłynąć negatywnie na sentyment wokół projektu i w efekcie na ceny akcji Facebooka.

Jaka jest Wasza opinia na temat przyszłości Libra? Czy członkowie Stowarzyszenia opuszczą je na dobre? Zapraszamy do dyskusji.

Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest Libra i chcesz poznać znane dotychczas fakty związane z projektem Facebooka, koniecznie obejrzyj ten film:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx