SEC, ETF, kryptowaluty i projekt Libra | Co tym razem ustalą w USA?

1 387

W przyszłym tygodniu odbędzie się w USA ważne spotkanie, na którym Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) będzie odpowiadać na wiele pytań w sprawie kryptowalut. Na tapecie znalazł się również projekt Libra Facebooka.

Zgodnie z ogłoszeniem kalendarza na stronie internetowej Izby Reprezentantów, House Financial Services Committee planuje zadać pytania na panelu z udziałem przewodniczącego SEC Jaya Claytona, a także komisarzy Roberta Jacksona, Elada Roismana, Allison Lee i „Krypto Mamy” Hester Pierce. Panel odbędzie się już w najbliższy poniedziałek, 23 września.

Rozmowy o kryptowalutach

Przesłuchanie obejmie głównie tematy działań SEC wokół przestrzeni kryptowalut. Prawdopodobnie zostanie także podjęty temat rynków prywatnych kontra rynków publicznych, ujawnienia informacji o spółkach publicznych, egzekwowania i obowiązków powierniczych.

Chociaż obwieszczenie o posiedzeniu nie określa obszarów, na których komitet może się skupić, zauważa, że ​​SEC opublikowała analizę tego, czy token jest umową inwestycyjną wykorzystując test Howeya i zawiera ogólną definicję ETF.

W komunikacie możemy przeczytać, że:

ETF to rodzaj firmy inwestycyjnej, która może być odkupiona przez fundusz, podobnie jak fundusze wspólnego inwestowania, ale także pozwala inwestorom handlować przez cały dzień na giełdzie po cenach rynkowych. […]

Jeżeli składnik aktywów jest spółką inwestycyjną i nie jest zwolniony z rejestracji, musi być zgodny z przepisami mającymi na celu zminimalizowanie konfliktu interesów, w tym regularne ujawniać inwestorom informacje o ich sytuacji finansowej i polityce inwestycyjnej.

źródło: tutaj

SEC analizuje obecnie dwa wnioski odnośnie ETF na bitcoinie. Obydwa zostały złożone przez Bitwise Asset Management i Wilshire Phoenix. Trzecia propozycja ETF autorstwa VanEck i SolidX została wycofana wcześniej w tym tygodniu.

Projekt Libra cały czas na tapecie

Zawiadomienie dotyczy również facebookowego projektu Libra, który został po raz pierwszy ogłoszony w czerwcu 2019 r. Libra, zgodnie z przewidywaniami, działałby jak stablecoin wspierany przez koszyk globalnych walut, który obecnie obejmuje dolara amerykańskiego, euro, jena japońskiego, brytyjską funt i dolar singapurski.

Stablecoin będzie nadzorowany przez radę zarządzającą złożoną z 100 członków, z których 28 podpisało już wstępne umowy o przystąpieniu. Warto przypomnieć, że Facebook i jego spółka zależna Calibra są dwoma członkami. Stowarzyszenie Libra będzie miało siedzibę w Genewie w Szwajcarii, chociaż przewodniczący Komisji Usług Finansowych Maxine Waters (D-Kalifornia) wyraził zaniepokojenie tym planem.

Zawiadomienie o posłuchaniu SEC wskazuje na możliwe konsekwencje natury bezpieczeństwa, które mogą wyniknąć w toku dystrybucji tokenów do członków stowarzyszenia:

Token inwestycyjny Libra może stanowić zabezpieczenie, ponieważ jest przeznaczony do sprzedaży inwestorom w celu sfinansowania kosztów początkowych i zapewnienia im dywidend. Sam token Libra może być również zabezpieczeniem, ale Facebook nie zamierza wypłacać dywidend i nie jest jasne, czy inwestorzy mieliby „uzasadnione oczekiwania co do zysków”. Jednak oferta Libra mogłaby zostać włączona do oferty Libra Investment Token, uznając w ten sposób oba papiery wartościowe.

źródło: tutaj

„Podobnie jak ETF, Libra byłaby możliwa do wykupu przez niektórych autoryzowanych sprzedawców oraz kupowana i sprzedawana na otwartym rynku”, podsumowuje się w zawiadomieniu.

Poprzednie spotkanie odnośnie Libra odbyło się w lipcu tego roku dzień po tym, jak Senacka Komisja Bankowa zorganizowała swoje własne. W tamtym czasie prawodawcy pytali o wiodący blockchain na Facebooku i prezesa Calibry, Davida Marcusa, o sposób działania projektu i to, czy wpłynie to między innymi na gospodarkę USA lub gospodarkę światową.

Źródło grafiki tytułowej: tutaj

Komentarze