Co tak naprawdę potrafi Polkadot?

Polkadot cieszy się dużym zainteresowaniem dzięki innowacyjnemu podejściu do technologii blockchain w oparciu o parachainy. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym cross-chainowym łańcuchu bloków.

Co to jest Polkadot?

Polkadot szybko stał się jednym z najpopularniejszych i zdecydowanie jednym z największych blockchainów kryptowalut w całej branży. To wyzwanie, które blockchainowemu maksymalizmowi rzucił współzałożyciel Ethereum, Gavin Wood. Od czasu ogłoszenia premiery (w maju 2020 roku), Polkadot odniósł oszałamiający sukces, który przełożył się rzecz jasna na sytuację wyceny jego natywnego coina. Od tego czasu DOT stało się jednym z 10 najlepszych aktywów cyfrowych pod względem kapitalizacji rynkowej.

DOT/USDT; źródło: link

Mówiąc najprościej, Polkadot (DOT) to sieć blockchain, która:

  • Łączy ze sobą łańcuchy bloków
  • Umożliwia użytkownikom łatwe zbudowanie łańcucha bloków w oparciu o framework Substrate
  • Hostuje łańcuchy bloków, obsługuje ich bezpieczeństwo i transakcje
  • Łączy blockchainy z innymi sieciami, takimi jak Ethereum i Bitcoin

Cechy Polkadot

Połączenia: Relay Chain

W przypadku większości projektów własny blockchain będzie miał ograniczone zastosowania, chyba że rzeczywiście będzie w stanie dotrzeć do większej społeczności. Aby osiągnąć tak zdefiniowany cel w sposób skuteczny i – przede wszystkim – bezpieczny, sam projekt blockchain musiałby stworzyć znaczącą infrastrukturę. Wiele projektów zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ nie były w stanie spełnić podstawowych wymaganych w zakresie bezproblemowych połączeń.

Polkadot działa jako „łańcuch przekaźników” (relay czhain) – zasadniczo duży blockchain, którego głównym celem jest łączenie ze sobą innych łańcuchów bloków i zapewnienie komunikacji między nimi.

Wzmocnienie fundamentów blockchain: Substrate

Framework Polkadot zawiera bardzo potężne narzędzie o nazwie Substrate, które znacznie ułatwia budowanie blockchain od podstaw. Substrate został zaprojektowany po to, aby pomóc zespołom deweloperskim w tworzeniu określonego łańcucha bloków. Protokół posiada punkty połączenia, które są przyłączone do funkcji Relay Chain.

Ma to dwie kluczowe zalety: pozwala twórcom przywiązywać mniejszą uwagę do budowania podstawowej infrastruktury dla kolejnego projektu blockchain, pozwalając tym samym na pełną koncentrację odnośnie dewelopmentu wartości dodanej do projektu.

Substrate daje również dostęp do świata blockchain zespołom ze świetnymi pomysłami, ale bez wiedzy potrzebnej do zbudowania sieci od podstaw. Ten rodzaj technologii podwójnej aktywacji jest potężny i był już wymieniany jako główny powód, dla którego do realizacji swoich projektów zespoły deweloperskie wybierały właśnie Polkadot.

Bezpieczeństwo i szybkość

Kiedy projekty blockchain, zwane parachainami, (jako, że Polkadot przetwarza transakcje ze wszystkich łańcuchów równolegle) znajdą się i działają w relay chain, mogą cieszyć się jedną z największych korzyści: wykorzystaniem ustalonych przez Polkadot zabezpieczeń oraz szybkich i skalowalnych prędkości transakcji.

Brak konieczności tworzenia własnego, najwyższego poziomu bezpieczeństwa i związanych z tym pełnych audytów oraz możliwość uniknięcia wysokich opłat za gas w innych sieciach pozwalają zespołom deweloperów bardziej efektywnie wykorzystać swój czas i energię w kierunku zdefiniowania i implementacji podstawowych wartości swojego łańcucha.

Połączenie ze światem

Polkadot jest naturalnie zaprojektowany do działania jako przekaźnik między parachainami w swojej sieci. Dysponuje również pomostami do sieci Ethereum i Bitcoin, co oznacza, że ​​parachainy są w stanie uzyskać dostęp i współdziałać z rozległą siecią systemów i nie muszą już wybierać, która sieć ma dla nich najlepsze połączenia. W ten sposób Polkadot nie bierze udziału w rywalizacji typu „zwycięzca bierze wszystko” z czołowymi sieciami, takimi jak Ethereum, ale zamiast tego konkuruje o użytkowników, jednocześnie współpracując i dodając wartość po obydwu stronach przysłowiowego „płotu”.

Aktualizacje w sieci

Po pierwsze, Polkadot ogłosił, że może przeprowadzać aktualizacje w samym łańcuchu, zapobiegając ryzyku hard forka dla znaczących aktualizacji. Zmniejsza to ryzyko podzielenia społeczności na dwie części, ogromnej ilości porządków administracyjnych i niepożądanej zmienności w zakresie cen tokenów.

Największe ryzyko Polkadot

Największym ryzykiem dla Polkadot wynika z dużej liczby podobnych platform – innymi słowy – z konkurencji. Podczas gdy Polkadot zapewnia w swoim podejściu prawdziwą innowację, jego podstawowymi wartościami są Proof of Stake oraz uniwersalność platformy, która tworzy połączenia między innymi sieciami.

Istnieje wiele innych platform, które robią to samo, każda z własnymi, unikalnymi cechami. Przykładami w tym względzie niech będą Polygon, Avalanche i Cosmos.

Podobnie jak w przypadku Ethereum, Polkadot ma możliwość łączenia się z dowolną z tych innych sieci, jeśli zdecyduje, że jest to warte wysiłku, dzięki czemu jest chroniony przed odizolowaniem swoich członków od atrakcyjnej sieci blockchainów. Mimo to konkurencja w dziedzinie blockchain jest obecnie bardzo duża, a rynek nie został jeszcze w pełni nasycony.

Wreszcie, jeden z ciekawszych aspektów architektury Relay Chain wystawia go jednocześnie na potencjalne ryzyko. Aby dołączyć do sieci Polkadot, blockchainy muszą licytować miejsce w ramach „slot auction”, gdzie zwycięska oferta jest wypłacana w DOT i jest utrzymywana przez czas ich partycypacji. Przyszły rok ma rzucić więcej światła na ten proces i pokaże, jakie może mieć konsekwencje dla mniejszych projektów bez środków na konkurowanie o slot.


Łagodzenie ryzyka dzięki Kusama

„Ostrzeżenie: to jest sieć eksperymentalna. OCZEKUJ CHAOSU”.

Powyższe stwierdzenie znajduje się w dokumentacji dołączonej do Kusama, eksperymentalnej sieci Polkadot. Aby zapewnić aktywne ograniczanie ryzyka dla siebie i projektów swoich użytkowników, Polkadot stworzył swojego klona. Jest to miejsce na testowanie nowych pomysłów, sprawdzanie jakości lub identyfikowanie niewidocznych na pierwszy rzut oka problemów oraz przeprowadzanie testów przed oficjalną publikacją określonych rozwiązań na Polkadot.

Zostało to bardzo dobrze przyjęte przez społeczność. Biorąc pod uwagę, że dołączenie odbywało się poprzez ograniczone slot auctions, nawet te projekty, które chcą dołączyć, będą musiały poczekać na następną aukcję (i ją wygrać), aby dołączyć do Polkadotu.

Kusama oferuje niedrogi sposób na pełne rozpracowanie wszelkich błędów w kodzie projektu i pozwala Polkadot na samodzielne wypróbowanie nowego kodu bez wpływu na którykolwiek z jego parachainów. Według zespołu Kusamy to najlepszy sposób na wypróbowanie szalonych pomysłów, dopracowanie ich do praktycznych rozwiązań, a następnie wprowadzenie ich do sieci jako prawdziwie innowacyjnych kamieni milowych.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj


Wiodące projekty na Polkadot

Chociaż infrastruktura Polkadot sama w sobie jest imponująca, różne projekty zbudowane na jej kanwie oferują interesujące spojrzenie na jakość platformy jako całości. Niektóre z nich skupiają się na wykorzystaniu podstawowych możliwości Polkadot, a inne po prostu wykorzystują parachain do oferowania własnego produktu lub usługi. Wśród najlepszych projektów sieci Polkadot znajdują się niewątpliwie:

  • Karura Network (Acala) koncentruje się na tworzeniu i wdrażaniu smart kontraktów DeFi dla różnych użytkowników. W ten sposób stworzył centrum DeFi, które umożliwia cross-blockchainową płynność i aplikacje.
  • Moonriver (Moonbeam) to kompatybilny z Ethereum parachain smart kontraktów, który łączy projekty oparte na Ethereum z Polkadot, koncentrując się na umożliwieniu minimalnej rekonfiguracji smart kontraktów lub potrzebie korzystania z nowych narzędzi programistycznych do interakcji między łańcuchami.
  • Khala (Phala) Network koncentruje się na usługach przetwarzania w chmurze chroniących prywatność. Opiera się na architekturze hybrydowej TEE-Blockchain i zapewnia użytkownikom solidną równowagę między mocą obliczeniową, elastycznością opartą na chmurze i bezpieczeństwem opartym na blockchain.
  • Bifrost został zbudowany jako centrum DeFi, obsługujące aplikacje, które umożliwiają użytkownikom dostęp do różnych funkcji DeFi, oferując jednocześnie wiele różnych nagród za staking i opcji płynności.
  • Shiden (Plasm) to kolejna platforma smart kontraktów, zaprojektowana do obsługi zdecentralizowanych aplikacji na Kusama/Polkadot. Została zbudowana z myślą o szybkości i skalowalności, koncentrując swoje usługi na łańcuchach warstwy drugiej.

Podsumowanie

Emocje wokół Polkadot rosną. Oferowane przez sieć rozwiązania przyciągają uwagę zarówno inwestorów, jak i deweloperów projektów. Dość łatwo zatem jest dać się wciągnąć w szum i zastanowić, jak ta wyjątkowa platforma będzie wyglądać za kilka lat.

Jakkolwiek platforma Polkadot nie jest pozbawiona kilku zagrożeń i możliwych wad, jest wspierana przez znakomity zespół, dołączyły do ​​niej wiodące projekty partnerskie i jak dotąd realizuje to, co od początku zapowiadała.

Może Cię zainteresować:

dotpolkadot
Komentarze (0)
Dodaj komentarz