Shiden Network | Co zmienia nowy parachain Kusamy?

Sieć Kusama doczekała się nowego parachaina. Shiden Network zabezpieczyła slot Kusamy 137 020 tokenami KSM o wartości prawie 29 milionów dolarów.

Czym jest i jak działa Shiden Network?

Shiden Network to platforma smart kontraktów i warstwa aplikacji na Kusama, która działa jako łańcuch badawczo-rozwojowy sieci Astar (wcześniej Plasm). Shiden natywnie obsługuje Ethereum Virtual Machine, WebAssembly i rozwiązania wielowarstwowe; umożliwia obsługę różnych aplikacji dla DeFi, NFT i innych.

Natywna kryptowaluta Shiden, SDN, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu i obsłudze sieci Shiden i może być używana do stakingu i nagradzania węzłów, wnoszenia opłat transakcyjnych i nagradzania operatorów zdecentralizowanych aplikacji.

Deweloperzy mogą używać oprogramowania Shiden do uruchamiania niestandardowej logiki programowania (w ramach smart kontraktów) i projektowania nowych programów (zdecentralizowanych aplikacji) przeznaczonych do replikacji istniejących produktów i usług. Sieć Shiden została zaprojektowana tak, aby była kompatybilna z wieloma rozwiązaniami skalowania warstwy 2, w tym Plasma i Optimistic Virtual Machine, które deweloperzy mogą wykorzystać w zdecentralizowanych wdrażanych na blockchainie Shiden.

Aby to osiągnąć, programiści mogą wdrażać inteligentne kontrakty Ethereum dzięki blockchainowi kompatybilnemu z EVM lub pisać własne programy za pomocą Ink!, języka programowania smart kontraktów, stworzonego dla aplikacji Polkadot i Kusama.

Kusama i parachainy

Jak w korespondencji z Bithub podkreśla inżynier oprogramowania Tomasz Waszczyk (który nota bene utrzymuje walidator Kusamy – link), Kusama to nowy, bardzo ważny parachain, który zmienia zasadę działania zawodu programisty, pozwalając na tworzenie aplikacji bazujących/ tworzących realna ekonomię.

Parachain to struktura danych specyficzna dla aplikacji, która jest globalnie spójna i możliwa do walidacji przez walidatory Relay Chain. Najczęściej parachain przybiera formę łańcucha bloków, aczkolwiek nie ma takiej potrzeby. Nazwa pochodzi od koncepcji równoległych łańcuchów. Ze względu na swój równoległy charakter są w stanie osiągnąć symultaniczność przetwarzania transakcji i skalowalność systemu Polkadot.

parachain polkadot
źródło: link

Aukcje parachain to innowacyjny mechanizm, który pozwala projektom konkurować o sloty w Relay Chainie Kusamy, umożliwiając uruchamianie projektów na własnym, indywidualnym blockchainie warstwy 1, ale z bezpieczeństwem zakorzenionym w ekosystemie Kusamy.

W ramach aukcji parachain, posiadacze KSM głosują na wybrany projekt, blokując swoje KSM w sieci Kusama. Projekty, w których większość KSM jest zablokowana w ich imieniu, zazwyczaj wygrywają slot Parachain na okres do 48 tygodni. Po zakończeniu okresu blokady posiadacze odzyskują wniesione KSM.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze