Zrealizowana kapitalizacja bitcoina osiągnęła ATH | Poznaj optymistyczne dane z 3 raportów

Kiedy kurs BTC przekroczył 10 000 $, spojrzenie na jego zrealizowaną kapitalizację rynkową potwierdza tendencję zwyżkową. Zrealizowana kapitalizacja bitcoina osiągnęła ATH. Co to znaczy?

Według ostatniego raportu Arcane Research, zrealizowana kapitalizacja rynkowa osiągnęła najwyższy punkt w historii. To wartość 103,5 miliardów dolarów. Aktualnie, według CoinGecko, kapitalizacja rynkowa bitcoina wynosi 183 mld $.

Co to jest zrealizowana kapitalizacja rynkowa?

Zrealizowana kapitalizacja to określenie wartości każdej z monet w chwili, kiedy były wymieniane po raz ostatni. Jeżeli ostatnia kurs kryptowaluty wynosił, dajmy na to, 6000$ w 2018 roku oznacza to, że cena tej właśnie konkretnej, cyfrowej monety wyniosła 6000 $. W modelu zrealizowanej kapitalizacji rynkowej nie uwzględnia się kapitalizacji coinów po danym kursie. Dzięki takiemu spojrzeniu widzimy, ile rzeczywiście jest pieniędzy na rynku. W raporcie przypomniano ponadto, że zrealizowana kapitalizacja rynkowa nie uwzględnia monet uznanych za „zagubione” lub „nieaktywne”.

Szczegóły raportu Arcane Research

Raport pokazuje, że obecna rzeczywista kapitalizacja rynkowa jest o 15 procent wyższa niż wtedy, gdy Bitcoin osiągnął ATH swojej wyceny w wysokości blisko 20 000 $ w grudniu 2017 r.

Zrealizowana kapitalizacja bitcoina – Arcane Research

Chociaż jest to zdecydowanie byczy sygnał, w grę wchodzi sprawa obrotu i ilości środków na giełdach. Bitcoin to aktywo będące przedmiotem obrotu. W porównaniu z aktywami będącymi przedmiotem retoryki HODL lub czystych transakcji, giełdy kryptowalut zdecydowanie zwiększyły swoją dominację.

Ostatnie badanie przeprowadzone przez Glassnode pokazało, że tylko 75 podmiotów posiada 10 000 lub więcej bitcoinów w aktywnych adresach, a tylko 7 podmiotów posiada 100 000 lub więcej. Z tych siedmiu wszystkie są giełdami.

Największymi z nich były, według ilości posiadanych BTC – Coinbase, Huobi, Binance, Bitfinex, Bitstamp, Kraken i Bittrex.

Te 7 „najbogatszych podmiotów” kontroluje ponad 2,35 miliona BTC, o wartości ponad 23,5 miliarda dolarów. Stanowi to 13 % wszystkich bitcoinów, które aktualnie znajdują się w obiegu.

W świetle dominującego znaczenia giełd kryptowalut, w raporcie Arcane Research znajdziemy następujące stwierdzenie:

Duża część bieżącej podaży bitcoinów jest utrzymywana przez giełdy i nie pozostawia żadnych śladów on-chain, gdy jest przedmiotem handlu w ramach tej samej giełdy.

Sieć bitcoina nad wyraz aktywna

Tak czy inaczej aktywność sieci uległa ostatnio poprawie. Wartość transakcji w dolarach wzrosła w ostatnim miesiącu o ponad 85%. Opłaty dla górników (w dolarach) wzrosły w styczniu o ponad 50 procent.

dystrybucja bitcoina
Rozkład dystrybucji bitcoina od Glassnode

Aktywne adresy, które zanotowały wzrost o 20% w ciągu ostatniego miesiąca to jeden z kluczowych czynników przyczyniających się do określenia bitcoina mianem „collectible”.

W ostatnim raporcie zatytułowanym „A Collectible vs. Minions” Bloomberg stwierdził, że wzrost ilości aktywnych adresów buduje „solidny fundament”. Wydaje się, że ten „solidny wskaźnik” wystarczy, by utrzymać kurs BTC powyżej 9 000 $.

Źródło grafiki tytułowej: tutaj

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze