YouTube zabiera głos w sprawie usuwania treści związanych z kryptowalutami

To zdecydowanie nie były dobre Święta dla kryptowalutowych YouTuberów. Tysiące filmów o tematyce związanej z Bitcoinem i innymi kryptowalutami zaczęło znikać z platformy w Wigilię Bożego Narodzenia. YouTube zabiera głos w tej sprawie.

W odpowiedzi na zarzuty o celowym usunięciu zawartości kryptowalutowych kanałów edukacyjnych, rzecznik YouTube przyznał, że firma popełniła błąd:

Przy tak ogromnej liczbie filmów w naszej witrynie czasami dochodzi do pomyłek. Gdy zwrócimy uwagę na to, że film został przypadkowo usunięty, działamy szybko, aby go przywrócić. Oferujemy również przesyłającym możliwość odwołania się od usunięcia treści i ponownie sprawdzimy treść

Jest w tym jednak jeden szkopuł. YouTube wydawał praktycznie identyczne oświadczenia po poprzednich „przypadkowych” czystkach wideo. Co za tym idzie, społeczność dotknięta świątecznymi wydarzeniami nie do końca daje wiarę w wyjaśnienie YouTube’a.

Rzecznik podkreślił, że YouTube nie zmienił żadnych zasad dotyczących filmów z kryptowalutą.

„Nie Twoje klucze – nie Twoje filmy”

Ta parafraza znanego powiedzenia zdaje się oddawać niejako stan, w jakim znaleźli się kryptowalutowi YouTuberzy. Wielu odetchnęło z ulgą, gdy po wypowiedzi rzecznika, treści na wielu kanałach zaczęły być sukcesywnie włączane i przywracane do życia. Niestety, w wielu przypadkach wraz z przywróceniem jednych treści, znikały inne – które wcześniej nie zostały zablokowane ani usunięte.

YouTube zaczął też odpowiadać na Twitterze wielu twórcom rozgoryczonym utratą dostępu do swoich filmów. @TeamYouTube odpowiedział na poprzedni wysłany przez Carla The Moon (@themooncarl) w tej sprawie w następujący sposób:

YouTuberzy już szukają innych, zdecentralizowanych platform dla treści video

Chociaż trwa przywracanie usuniętych treści na YT, niesmak pozostał. Wielu YouTuberów wyraziło zainteresowanie przejściem na platformy społecznościowe oparte na blockchain.

LBRY, zdecentralizowana platforma udostępniania i publikowania treści, z której korzystało dotychczas ponad 500 000 osób poinformowała wczoraj, że w bieżącym miesiącu z jej usług zaczęło korzystać prawie 200 000 osób. Dodatkowo, platforma kierowała swój komunikat wprost do twórców dotkniętych YouTubową czystką.

Głos zabrały również znane osobistości sceny kryptowalut:

Założyciel i dyrektor generalny Binance, CZ, napisał na Twitterze: „To dobry przykład krótkoterminowego niepowodzenia, ale prawdopodobnie dobry w dłuższej perspektywie. Pozwoli na pojawienie się nowych platform z większą swobodą. Ludzie będą tworzyć treści i publikować je gdzie indziej. ”

Na chwilę publikacji niniejszego tekstu nie wszystkie usunięte filmy zostały przywrócone. Ze strony społeczności cały czas przychodzą w tej sprawie nowe głosy. Macie własne obserwacje i wnioski w tej sprawie? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Jeżeli „przespaliście” sprawę usuwania przez YouTube treści video związanych z kryptowalutami, koniecznie sięgnijcie do poniższych wpisów:

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Zachęcamy również do głosowania w nominacjach do nagród Nexus 2019. Oddaj swój głos już teraz i weź udział w losowaniu kryptowalutowych gadżetów!

Komentarze