Kryptowalutowe biografie #4 | Changpeng „CZ” Zhao (Binance)

To już czwarty z kolei odcinek cyklu Kryptowalutowe biografie Bithub. Jeżeli stykacie się z Kryptowalutowymi Biografiami po raz pierwszy, koniecznie odróbcie zaległości w zakresie poprzednich odsłon cyklu, których bohaterami byli: Charlie Lee (Litecoin), Vitalik Buterin (Ethereum) i Brian Armstrong (Coinbase).

Changpeng Zhao lub „CZ” jest powszechnie znany w społeczności kryptowalut. Historia Zhao jest opowieścią o drodze do sławy i uznaniu środowiska. Obecnie CZ jest prezesem Binance, jednej z największych giełd kryptowalut na świecie.

Trudne początki

CZ urodził się w Jiangsu, jednej z najbardziej uprzemysłowionych prowincji w Chinach. Dorastał w rodzinie nauczycieli, a jego ojciec był postrzegany jako pro-burżuazyjny intelektualista. Niedługo po narodzinach CZ jego ojciec został tymczasowo wygnany. Pod koniec lat 80. rodzina postanowiła przenieść się za granicę, osiedlając się w Vancouver w Kanadzie. Aby wesprzeć swoją rodzinę, nastoletni wówczas CZ zaczął pracować w McDonald’s. Brał również nocne zmiany na lokalnej stacji benzynowej, aby pomóc w utrzymaniu rodziny.

Zhao uczęszczał na Uniwersytet McGill w Montrealu, gdzie studiował informatykę, ale miał także talent do giełdy. Jego umiejętności i pasje dobrze mu posłużyły w późniejszym życiu, kiedy rozpoczął swoją karierę zawodową.

Bloomberg

W 2001 r. CZ rozpoczął pracę w Bloomberg. Czerpiąc z doświadczenia, które zdobył na nowojorskiej giełdzie, podjął pracę w Bloomberg, gdzie został przydzielony do działu Bloomberg Tradebook. Odpowiadał za projektowanie i rozwój oprogramowania dla handlu kontraktami terminowymi. W ciągu 4 lat, które spędził w Bloomberg, awansował 3 razy. Pod koniec pracy był odpowiedzialny za zarządzanie zespołami w różnych miejscach, takich jak Tokio, Londyn i New Jersey. W ciągu kilku lat został szefem ds. Rozwoju kontraktów terminowych Bloomberg Tradebook. Przygodę z Bloonberg zakończył w 2005 roku.

Początek przygody z blockchain

Zhao po raz pierwszy zetknął się z Bitcoinem w 2013 roku. Miał przyjaciela, Rona Cao, który był dyrektorem zarządzającym Lightspeed Venture Partners. Obaj regularnie grali w pokera. Po zainwestowaniu w BTC China (obecnie BTCC) w sierpniu 2013 r. Cao wprowadził CZ do świata Bitcoin. CZ natychmiast zainteresował się Bitcoinem i zaczął poświęcać wiele czasu na badania. Przestudiował whitepaper Bitcoina, zaczął przeszukiwać posty na forum BitcoinTalk, a nawet uczestniczył w wielu konferencjach Bitcoin.

Inny jego przyjaciel, Bobby Lee, dyrektor generalny BTCC doradził mu, aby włożył około 10% swojego majątku w bitcoin. Wraz z ciągłym wzrostem ceny bitcoina zainteresował się pracą w branży i wkrótce skontaktował się z popularnym inwestorem Rogerem Verem, który następnie doprowadził go do przyłączenia się do Blockchain.info w 2013 roku.

Blockchain.info

CZ dołączył do Blockchain.info , gdzie ściśle współpracował z Rogerem Verem i Benem Reevesem. Pełnił funkcję szefa ds. Rozwoju Blockchain przez okres 1 roku przed odejściem do OKCoin.

Podczas pracy w blockchain.info CZ odegrał ważną rolę w przekształceniu firmy w jedną z najbardziej rozpoznawalnych usług pamięci masowej Bitcoin na świecie. CZ odegrał znaczącą rolę w rozwoju pozycji firmy w Azji i był również zaangażowany w rozwój szeregu produktów dla API firmy. Brał również udział w przejęciu firmy ZeroBlock, dostawcy usług informacyjnych.

Binance

Po tym, jak poznał Bitcoin, CZ spokojnie pielęgnował ambicję założenia własnej firmy kryptowalutowej. Szczególną uwagę zwrócił na stworzenie platformy giełdowej, która nie przeprowadzałaby żadnych transakcji za pomocą waluty fiducjarnej. CZ ostanowił poświęcić swój czas, czekając na doskonałą okazję, która przyszła wraz z boomem ICO w 2017 roku.

W lipcu 2017 r. CZ uruchomił Binance ICO, które zakończyło się pozyskaniem 15 milionów dolarów. Podczas ICO sprzedano około 200 milionów tokenów BNB. CZ wykorzystał całe swoje doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat w handlu i rynku kryptowalut, aby stworzyć Binance. Najważniejszym tematem dla niego była skalowalność, więc upewnił się, że platforma ma wbudowane funkcje skalowalności od samego początku projektu.

W ciągu 6 miesięcy Binance stało się platformą wymiany kryptowalut numer 1 na świecie. Zakaz dotyczący ICO i giełd wydany przez chiński rząd w 2017 r. zmusił firmę do przeniesienia się za granicę. Wielu klientów z siedzibą w Chinach w momencie wprowadzenia zakazu przeniosło się do Japonii. Obecnie większość użytkowników platformy pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Japonii. Platforma obsługuje ponad 120 kryptowalut i oferuje 240 par handlowych.

Sława i chwała

Sfotografowany w granatowej bluzie z kapturem, Zhao pojawił się na okładce wydania Forbes z 28 lutego 2018 r. stając się twarzą „Crypto’s Secret Billionaire Club”.

Według szacunków firmy China Rich List z października 2018 r., firma Zhao ma udziały o wartości około 2,2 miliarda dolarów.

W grudniu 2018 r. Changpeng Zhao został wybrany numerem jeden Coindeska „Najbardziej wpływowy w Blockchain 2018”. Lista zawierała dziesięć innych liczb związanych z przestrzenią kryptowalut i blockchain, w tym Elizabeth Stark, Nouriel Roubini i Jed McCaleb.

Atak hakerski

W maju 2019 r. Binance stracił 40 milionów dolarów aktywów kryptograficznych podczas ataku hakerskiego. Zhao zasugerował na Twitterze, że społeczność deweloperów bitcoin powinna rozważyć przepisanie lub „wycofanie” blokady, aby cofnąć transakcje, które spowodowały straty. Po otrzymaniu znaczącej krytyki za tę sugestię za pośrednictwem Twittera (w tym Michaela Novogratza), Zhao powiedział, że ostatecznie doszedł do wniosku, że nie jest to dobry pomysł.

Raport Bitwise

W marcu 2019 r. Bitwise opublikował raport stwierdzający, że 95% wolumenu obrotu bitcoinem jest fałszywe. Raport opierał się na danych z księgi zamówień z 81 giełd kryptowalut, które raportowały dzienne obroty handlowe o wartości ponad 1 milionów dolarów. Zhao odpowiedział na raport, pozostawiając komentarz pod postem Bitwise na Twitterze. Powiedział, że to „doskonały raport”, ale „niestety, większość inwestorów nie przeczyta tak szczegółowego raportu”. To wywołało intensywny spór na Twitterze, w tym Larry’ego Cernaka i Franka Chaparro z serwisu informacyjnego The Block . Zhao został oskarżony o to, że ma „małe i kruche” ego.

Co słychać u CZ dzisiaj?

Jeśli zainteresowała Was ta krótka historia CZ zachęcam do lektury wpisów, w których poruszaliśmy już tematy, w których grał pierwsze skrzypce.

Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o CZ i jak oceniacie jego działania w środowisku kryptowalut i blockchain. Napiszcie też, o kim chcielibyście, żebyśmy napisali w kolejnej odsłonie cyklu Kryptowalutowe biografie Bithub. Do zobaczenia już za dwa tygodnie w poniedziałek, 24 czerwca!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx